Fenomén roka fidget spinner: Hračka, ktorá má pomáhať vytáča učiteľov

Pixabay

#Kto by čakal, že v dobe telefónov, tabletov a internetu sa stane fyzická hračka takým fenoménom? Fidget spinner potvrdil, že je to ešte možné. Točiaci sa mechanizmus s ložiskom si obľúbili deti, ale aj dospelí ľudia. A krútenie zariadenia privádza do zúrivosti učiteľov v školách. Zároveň je však fidget spinner lacná hračka s posolstvom, ktorá má pomáhať deťom s problémami.

Kde sa to vzalo?

Fidget spinner sa považuje za najväčší fenomén od čias joja a to už je pekných pár dekád. Jeho autorstvo nie je úplne známe, no už v roku 1993 si podala žiadosť o patent na podobný vynález Catherine Hettinger. Chemická inžinierka bola v Izraeli, kde videla chlapcov hádzať kamene na policajtov. Rozhodla sa teda podľa vlastných slov prísť s hračkou, ktorá bude šíriť mier. Hettinger však nie je jediná a tak vlastne nie je celkom jasné, odkiaľ pochádza.

Hračka, ktorá pomáha

Mnohí odborníci sa zhodujú, že fidget spinner je hračka, ktorá má pomáhať deťmi s poruchami pozornosti pri chorobách, akou je napríklad ADHD alebo autizmus. Točenie na prstoch tak uvoľňuje stres a zároveň deti upokojuje a tiež pomáha s motorikou.

Napriek tomu v škole asi nie je ideálnou pomôckou, keďže človek musí z času na čas vizuálne kontrolovať, ako mu to ide. Žiak sa tak v danom momente už vizuálne nesústreďuje na učiteľa. Práve tí sú často kritikmi. Tak, ako to bolo s tamagočim, pogmi, pružinami či inými zabudnutými hračkami, aj táto ich jednoducho privádza do nepríčetnosti.

Ide aj o triky

Tak, ako pri každom fenoméne doby, aj fidget spinnery sa stali zdrojom pre rôzne videá s trikmi. Nejde tak len o čo najrýchlejšie točenie na prste. Šikovní používatelia si spinnery prehadzujú z prstu na prst, vyhadzujú do vzduchu a robia rôzne fintičky. Tu už sa tak pravdepodobne pekné posolstvá končia a ide jednoducho o módu. Ale aj šikovnosť.

Neuveriteľný nárast v popularite, ktorý nastal začiatkom túto jar pravdepodobne povedie aj k poklesu, tak ako sa to stalo aj pri iných spomínaných hračkách. Uvidíme, kedy to bude… Titul fenoménu roka na poli hračiek fidget spinneru asi nik nevezme.

Odporúčame