Fenomén menom Don Diablo: Vďaka svojej originálnej hudbe je kráľom future housu

Don Diablo (foto: Don Pepijn Schipper/Wikimedia Commons)

#Každý nadšenec elektronickej hudby by ho mal poznať. 38-ročný DJ sa venuje najmä housu, v posledných rokoch produkuje piesne z odrody známej ako future house. Reč nie je o nikom inom, ako o holandskom producentovi Donovi Pepijnovi Schipperovi, ktorého ľudia poznajú pod prezývkou Don Diablo

Producent aj novinár

Narodil sa 27. februára 1980 v meste Coevorden v Holandsku. Má dvoch starších bratov a hudbe sa venuje už od polovice 90. rokov. Momentálne má na konte vlastné vydavateľstvo, vďaka ktorému sa svet dozvedá o nových, nesmierne talentovaných producentoch. Mimochodom, aj napriek tomu, že sa momentálne venuje svojej kariére producenta naplno, rozhodol sa dokončiť si vysokú školu a tak má aj bakalársky titul zo žurnalistiky

Považuje sa za priekopníka nového hudobného štýlu – future house. Tento žáner sa zrodil v roku 2010 v Anglicku a je charakteristický spájaním prvkov housu a deep housu. Autorom názvu je francúzsky producent Tchami. Dnes je na svete už mnoho dídžejov, ktorí sa venujú future housu. Nepochybne medzi nich patrí Oliver Heldens, Mike Williams, Mesto či Brooks

Meno má po postave z Pána prsteňov

Podobne ako producenti pred ním, aj on sa hudbe začal venovať vo veľmi skorom veku. Začínal asi ako väčšina dídžejov. Ako tínedžer si z našetrených peňazí kúpil svoj prvý mixážny pult a zatvoril sa vo svojej izbe, aby mohol vytvárať novú hudbu. Vo svojich pätnástich rokoch podpísal zmluvu s prvým hudobným vydavateľstvom.

Už v roku 2000 hrával v rôznych kluboch, vďaka čomu sa o ňom dozvedalo čoraz viac vplyvných hudobných producentov. Takýmto spôsobom si zarábal, aby mohol svoje peniaze investovať do novších a čoraz kvalitnejších mixážnych pultov. Najväčšej podpory sa mu v tom čase dostávalo od jeho rodičov, čo si Don doteraz nesmierne cení.

„Otec mi dal meno po postave z Pána prsteňov. Moje meno je Don Pepijn, Don po Captain Beefheartovi a Pepijn ako Pippin z Pána prsteňov,“ hovorí Don Diablo v holandskej sérii MY SON THE DJ. „Otec mal rád mýty, kde realita nie je vždy pekná, no pokiaľ sa s ňou trošku pohráte, myslím si, že môže byť naozaj nádherná.“

Multitalent nielen v oblasti hudby

Okrem hudby sa v tínedžerskom veku venoval aj produkcii filmov. Tvorba filmov vlastne predchádzala vzniku piesní. Vášeň k filmovej produkcii mu zostala až do dospelosti, keďže si vďaka svojim produkčným schopnostiam režíroval všetky videoklipy k piesňam. Taktiež vytvoril pieseň k filmu Kill Switch, ktorý vyšiel v roku 2017. Jeho hudba sa tiež objavila v častiach seriálov CSI či Teen Wolf. Tiež nemožno zabudnúť na pieseň Origins, ktorá vyšla v roku 2013 k videohre Batman: Arkham Origins.

Vydavateľstvo Hexagon žne úspech po celom svete

V roku 2015 si Don Diablo založil vlastné vydavateľstvo, ktoré všetci fanúšikovia poznajú pod menom Hexagon so sídlom v Los Angeles. Prvým trackom z produkcie jeho vydavateľstve bol Diablov remix piesne You Make Me Feel Better od producenta Alexa Adaira. Obsadil prvú priečku na Beatporte a bol označený za najlepšiu pieseň roka.

Súčasťou platformy Hexagon je mnoho talentovaných producentov, ktorí v hudbe začínajú alebo sa už nejakým spôsobom v priemysle elektronickej hudby vypracovali. Sú medzi nimi napríklad Big Pineapple, Madison Mars, Sagan, Jonas Aden, Retrovision, Dropgun, Swanky Tunes, Bali Bandits či Stadiumx… Takýmto spôsobom sa im vydavateľstvo snaží pomôcť preraziť vo svete elektronickej hudby. Jeho súčasťou sú začínajúci producenti takmer zo všetkých kútov sveta.

Aby mohol Don Diablo predstaviť všetkých takýchto producentov, pracujúcich pre jeho vydavateľstvo Hexagon, začal vydávať pravidelné týždennú rádio show pod názvom HEXAGON RADIO, ktorú nájdete napríklad na iTunes či Mixcloud. Za sebou má už viac ako 200 epizód.

Life is a festival

Debutový album Dona Diabla nesie názov Life is a Festival a vyšiel v roku 2008. Žánrovo sa radí medzi house, EDM alebo dokonca hip hop. Súčasťou tohto albumu je šestnásť piesní. Tento album obsadil 37. priečku v ankete MegaCharts Dutch albums v roku 2008.

V roku 2017 vydal Don Diablo ďalší album, ktorý obsahoval niekoľko jeho piesní, ktoré vyšli počas predchádzajúcich rokov. Tento album nesie názov Past.Present.Future a jeho súčasťou sú aj najznámejšie Diablove hity, akými sú napríklad pieseň Chemicals, na ktorej spolupracoval s Tiestom, On My Mind či Cutting Shapes. Vďaka tomuto albumu získal v tom istom roku ocenenie Highest Future House award, cenu v kategórii najlepšieho albumu v sekcii Future house. Pred ním túto cenu získal holandský producent Oliver Heldens.

Súčasťou tohto albumu sú tiež piesne ako Children of a MiracleDon’t Let Go, Take Her Place či You Can’t Change Me. Pozornosti samozrejme neunikla ani pieseň What We Started, ktorá síce nie je súčasťou albumu, no aj tak stojí za zmienku. Na tejto piesni spolupracoval s ďalšou DJ-skou legendou menom Steve Aoki a dvojicou Lush & Simon.

Minulý rok Don Diablo potešil svojich fanúšikov novým štúdiovým albumom, ktorý nesie názov Future.

Série Hex Files ukazujú aspoň kúsok jeho života

Začiatkom roka 2018 začal holandský DJ vydávať svoje vlastné hudobné show na Youtube, ktoré vychádzajú pod názvom Hex Files. V nich nás Don Diablo aspoň trochu prevedie svojím pracovným, ale  aj súkromným životom. Tieto série si, samozrejme, aj sám režíruje. Ich súčasťou bývajú aj rôzne momenty zo šou, ktorých bol ako DJ súčasťou, či cesty do najrôznejších kútov sveta.

Osobne považujem Dona Diabla za jedného z najlepších producentov vo svojom obore. Fanúšikovia z neho šalejú a on im ako vďaku za všetku priazeň poskytne kvalitnú hudbu, ktorá sa zo dňa na deň zlepšuje. O niekoľko rokov bude vďaka svojmu talentu neprekonateľnou legendou, akou je teraz Tiesto. A nielen to. Vďaka nemu prichádza do povedia množstvo ďalších talentovaných dídžejov a producentov, ktorí sa postupne vyberajú tou správnou cestou k úspechu, na ktorú ich on naviedol.

Odporúčame