Fanatik s hákovým krížom na čele, ktorý chcel vyvolať rasovú vojnu: Charles Manson bol šialenec, no ľudia ho slepo nasledovali

Charles Manson (zdroj foto: California Department of Corrections and Rehabilitation/Wikimedia Commons)

#Charles Manson je meno, ktoré sa skloňuje už desaťročia. A niet sa čomu čudovať, tento človek svojho času ovplyvnil také veľké množstvo ľudí a udalostí, až by tomu jeden neveril. V prvom rade to však bol zločinec a šialenec, ktorý sa pokúsil vyvolať rasovú vojnu medzi obyvateľmi USA a vyvraždiť symboly konzumnej spoločnosti.

Ku koncu života sa z neho stal aj fanatik s hákovým krážom na čele. Ako vyzeral jeho život, ale aj to, v čom sa odlišovali udalosti z Tarantinovho posledného filmu Vtedy v Hollywoode od reality, sa dozvieš v nasledujúcich riadkoch. Rozhodne to ale v niektorých pasážach nebude príjemné čítanie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa La nit més fosca (@lanitmesfosca),

Problémové dieťa

Mansonov život bol náročný už od samého začiatku. Jeho matka Kathleen Maddoxová (Maddox je Charlesovo rodné priezvisko) bola alkoholička a len chvíľu po jeho narodení bola so svojím bratom za lúpežné prepadnutie odsúdená na päť rokov väzenia. Slabá výchova v rôznych nápravných zariadeniach a takmer žiadna láska od blízkeho okolia spôsobili, že Manson sa dal veľmi rýchlo na zlé chodníčky.

Svoj prvý trestný čin spáchal už vo svojich 13 rokoch, a aby toho nebolo málo, išlo hneď o ozbrojené lúpežné prepadnutie. Odvtedy sa roztočil kolotoč plný krádeží áut, podvodov, kupliarsta a falšovania kreditiek. V 18-tich rokoch sa dopustil homosexuálneho násilia a bol tak políciou registrovaný ako nebezpečný element s násilníckymi sklonmi.

Väzenie a hippies

S týmto životným štýlom bolo jasné, že Manson skôr či neskôr skončí za mrežami. Stalo sa tak v roku 1960, kedy bol odsúdený na dlhých desať rokov väzenia pre množstvo podvodov a krádeží. Dekáda je pomerne dlhá doba, ktorú chcel Manson vo väzení využiť čo najrozumnejšie. Narozdiel od formovania svalov sa rozhodol naučiť sa hrať na gitare.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Just Killin‘ Time (@justkillintimebox),

Vykúpenie prišlo po dlhých siedmich rokoch, kedy bol predčasne prepustený na slobodu. Hneď ako opustil väzenské múry si to Manson zamieril do centra kalifornského hnutia hippies. Psychedelické hnutie mládeže 60. rokov 20. storočia propagujúce spontánnosť, slobodu, mier, lásku, ale aj drogy a sexuálnu promiskuitu bolo presne to, čo v tom čase potreboval.

Rodina

V atmosfére beatovej hudby, voľnej lásky a drog sa rozhodol založiť náboženskú komunitu. Dal jej meno Rodina a bez protestov sa sám pasoval do role Ježiša. Tu sa dostávame k dôležitej Mansonovej charakteristike. Ako totiž bolo možné, že čerstvo prepustený väzeň si dokázal tak jednoducho opantať ľudí okolo seba? Charles možno bol fanatik a zločinec, no zároveň bol neuveriteľne charizmatický.

Vždy mal na všetko odpoveď a v spojení s rebelským výzorom bol pre každého doslova magnetom. Členovia jeho komunity boli prevažne ženy, ktoré okrem svojej osobnosti ovládal aj drogami. K životnému štýlu Rodiny patrilo žobranie, požívanie LSD či neviazaný sex.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Felix Zet (@black_in_blood_out),

Manson sa ale spočiatku nevydal cestou zabíjania a nenávisti. Na jeseň roku 1967 sa rozhodol natočiť gramofónovú platňu, ktorá podľa jeho slov mala predstihnúť samotných Beatles. Po tom, čo mu nikto nechcel album vydať, sa s Rodinou vydal autobusom, ktorý si sám zaobstaral, na turné po Spojených štátoch. Ako už asi tušíš, ich hudobná kariéra skončila fiaskom.

Ktovie, čo by sa stalo, keby sa Mansonovi podarlo preraziť v hudbe. Takto bol nútený stiahnuť sa do ústrania, ktoré našiel 30 kilometrov od Los Angeles, konkrétne na Spahnovom filmovom ranči – filmárskej lokalite pre natáčanie westernových filmov. Toto miesto si mohol vidieť aj v Tarantinovom filme Once Upon a Time in Hollywood. Konkrétne na toto miesto prišiel Cliff Booth (Brad Pitt) a osobne sa stretol s členmi Rodiny.

Prasatá a rasová vojna

Práve tu sa začala naplno prejavovať Charlesova temná stránka. Postupne spísal „Zoznam prasiat“. Išlo o ľudí, ktorých sa rozhodol z rôznych dôvodov odsúdiť na smrť. Ako správne tušíš, na tomto zozname bola aj herečka Sharon Tate. Vraždenie však začalo o niečo skôr, než týmto týmto známym zločinom.

https://www.instagram.com/p/B2DoddSlvei/?utm_source=ig_embed

Prvú vraždu spáchali členovia Mansonovej Rodiny 25. júla 1969. Pri krádeži v byte hudobníka Geryho Hinmana, ktorého Charles osobne poznal, mu svojou mačetou osobne odsekol ucho a po niekoľkých hodinách dal príkaz k jeho usmrteniu. Hinman, označovaný ako veľmi milý a priateľský človek, zomrel následkom vykrvácania po niekoľkých bodných ranách. Najstrašnejšie je, že vrahovia čakali v jeho byte až do jeho skonania.

Vražda, ktorá zmenila svet

V noci na 8. augusta 1969 vnikla Rodina (Charles „Tex“ Watson, Patricia Krenwinkelová, Susan Atkinsová a Linda Kasabianová) tesne po polnoci do vily manželov Romana Polańského a Sharon Tate. Tu našli okrem herečky aj jej priateľa Jay Sebringa, dedičku kávového magnáta Abigail Folgerovú a jej milenca Wojciecha Frykowského. Režisér Roman Polański mal šťastie v nešťastí – v tom čase sa nachádzal v Anglicku. Charles presvedčil svoju partiu, že musia začať s tzv. rasovou vojnou, aby sa neskôr tieto vraždy mohli zviesť na miestnych černochov.

Na gauči v obývačke spal Wojciech Frykowski, ktorého zobudil Watson kopancom do hlavy. Neskôr ho Krewlinkerová zviazala. Hneď po tom šla Atkinsonová prehľadať zvyšok domu. V jednej z izieb uvidela Abigail Folgerovú, ktorá si čítala knihu. Abigail sa na Atkinsonovú dokonca usmiala a zamávala jej, pretože bola presvedčená, že ide o nejakú neskorú nočnú návštevu. Vo vedľajšej izbe boli Jay Sebring spolu so Sharon.

Atkinsonová všetkých pod vyhrážkou, že ich zabije, odviedla do obývačky, kde im Watson prikázal, že si majú potichu ľahnúť na zem. Panika nastala, keď Jay začal protestovať a odôvodnil to tým, že Sharon je tehotná. Toho hneď Watson zastrelil. Následne Watson prikázal Atkinsonovej, aby zabila Wojciecha. Tá najskôr zaváhala a Wojciech to využil, keďže si stihol medzitým zosunúť z rúk putá. Začal bojovať s Atkinsonovou, ktorá ho štyrikrát bodla do nohy a následne začal utekať smerom k dverám.

Tam ho už však zastihol Watson, ktorý doňho strelil a následne do neho začal zúrivo pichať nožom. Jeho telo bolo zohavené k nepoznaniu. V tom Abigail začala zápasiť s Krewlinkerovou a nakoniec sa rozbehla k bazénu. Vonku ju však dostihli Krewlinkerová s Watsonom, kde ju dobodali. V obývačke zostala uplakaná Sharon spolu s Atkinsonovou. Sharon prosila o život jej nenarodeného dieťaťa, no Aktinsonová nemala žiadne zľutovanie.

Spolu s Watsonom ju dobodali. Jej nenarodený syn Richard Paul Polanski, zomrel spolu s ňou. Atkinsonová namočila handričku do Sharoninej krvi a napísala na dvere anglické slovo PIG, teda „prasa“. Obetí však mohlo byť omnoho viac. Viacerí pozvaní hostia sa totiž z párty vo vile na poslednú chvíľu ospravedlnili. Tento brutálny masaker otriasol verejnosťou nielen v USA, ale aj po celom svete.

Ako vidíš, Tarantino sa rozhodol dejiny trošku „poupraviť“. V jeho filme totiž nenapadnú Sharon a jej hostí, ale práve hlavných hrdinov, ktorí dajú Mansonovým pomocníkom presne to, čo si zaslúžia. Zároveň ide o skvelú a plne „tarantinovskú“ scénu, ktorá ťa dokáže znechutiť, ale svojím spôsobom aj pobaviť.

Posledná vražda a súd

O dva dni neskôr Manson prikázal Rodine, aby vykonali rozsudok smrti nad majiteľom samoobsluhy Lenom la Biankom a jeho ženou Rosemary. Príkaz splnili 53 bodnými ranami. Na stenách miesta činu polícia našla opäť krvou napísané nápisy Smrť prasatám, Povstať a Helter Skelter. Manson posledné spomínané heslo údajne zvolil podľa názvu piesne skupiny Beatles, pretože veril, že v tejto skladbe sa skrýva tajné posolstvo negatívnej budúcnosti spoločnosti.

Všetci účastníci vrážd boli 1. decembra 1969 zadržaní a neskôr odsúdení na trest smrti. V priebehu súdneho konania zostal Charles Manson verný svojmu štýlu. Často mal pred sudcom a porotou roztiahnuté ruky, skrížené nohy a zvesenú hlavu, znázorňujúc tak ukrižovaného Krista. Pred súdom dokonca prehlásil: „Pokiaľ je potrebné násilie a strach, aby sa tej dolárovej spoločnosti otvorili oči, zosobnenie tohoto strachu môže byť meno Charles Manson“. Vo väzení začal vyznávať nacistickú a rasistickú ideológiu. Na čelo si nechal vytetovať hákový kríž.

V dobe, keď prebiehalo odvolacie konanie bol výkon trestu smrti zastavený. Z tohoto dôvodu bol trest smrti členom Mansonovej Rodiny zmenený na doživotie. Manson tak zomrel vo väzení v Bakersfield vo veku 83 rokov v roku 2017 prirodzenou smrťou. Aj napriek zločinom zostal žiaľ Manson objektom morbídnej fascinácie mnohých ľudí, ktorá dokonca pretrváva dodnes.

Nezmazateľná stopa

Svojho času mu do väzenia prichádzali tisíce listov, najmä od vyznávačov kultu Satana. Tento fanatik vo veľkom ovplyvnil aj hudobný priemysel. Marilyn Manson má vo svojom pseudonyme Mansona. Spevák Axl Rose sa preslávil svojimi tričkami s Mansonovou tvárou a na album The Spaghetti Incident? skupina Guns N ‚Roses zaradila pieseň, ktorú Manson napísal. Okrem toho bol tiež priateľom Dennisa Wilsona z Beach Boys a je autorom textu k ich piesni Never Learn Not to Love.

Charles Manson bol pozoruhodnou osobnosťou, ktorá sa navždy nechválne zapísala do histórie. Pokiaľ sa chceš o tomto fanatikovi, vrahovi a ničiteľovi celého hnutia hippies dozvedieť viac, určite si pozri druhú sériu Mindhuntera, ktorá len nedávno premiérovala na Netflixe, film Charles Manson Superstar či Inside the Manson Cult: The Lost Tapes.

Zdroj: wikipedia.org, theguardian.com,
Odporúčame