Extrémne šetriť alebo všetko minúť: Ľudia pristupujú k peniazom rozlične, ku ktorým patríš ty?

Photo by rawpixel on Unsplash

#Ako pristupuješ k peniazom? Dokážeš si čo-to odložiť aj na horšie časy, alebo minieš všetko do posledného haliera? Podľa odborníkov žiaden z extrémov ti neprinesie vnútornú pohodu. Pchať si všetko do ponožky, zatiaľ čo spolubývajúcemu potajme zješ všetky zásoby, môže vážne narušiť krehké medziľudské vzťahy. Ak naopak minieš vreckové či ťažko zarobené peniaze z brigády v priebehu pár dní, svedčí to o tom, že hospodárenie nie je tvoja silná stránka.

Dnes ti prezradíme, prečo ľudia pristupujú k financiám tak diametrálne odlišne. Psychológia míňania či šetrenia je hotová veda. Toto sú veci, ktoré ju najviac ovplyvňujú:

Prostredie, z ktorého pochádzame

Photo by pragmart on Unsplash

Veľa vzorcov podvedome preberáme od svojich rodičov. Ak ti rodičia vtĺkali do hlavy, že si všetko treba odkladať na horšie časy, pravdepodobne aj ty preberieš tento postoj. Nikdy nezabudnem na prípad jedného starého deduška z nemenovanej dediny, ktorý posielal svojich vnukov pýtať do obchodu suchý chlieb. Každý ich podporoval, ako mohol. Aké však bolo prekvapenie nielen verejnosti ale aj blízkych príbuzných, keď po smrti starého muža našli pod matracom obrovské množstvo peňazí, ktoré pravdepodobne slúžili ako „železná rezerva.“ Škoda len, že dedko si ich nemal kedy užiť.

Niekedy to však môže dopadnúť aj opačne. Mnohí, ktorí boli vychovávaní v šetrných rodinách, v dospelosti extrémne veľa míňajú, pretože nechcú dopadnúť ako ich rodičia.

Naučená bezmocnosť

Photo by Anthony Tran on Unsplash

Sú ľudia, ktorým jednoducho vyhovuje hrať sa na chudákov. Nedokážu nič ušetriť, pretože dúfajú, že sa vždy nájde niekto, kto im pomôže. Rodičia, frajer či frajerka, to je jedno. Dokážu z druhého človeka skutočne vyťažiť maximum.

Kontaktuj odborníkov

Ak máš pocit, že tvoj finančný život ide do extrémov, skús sa obrátiť na odborníkov. Ak neveríš inštitúciám, skús sa aspoň poradiť s kamošom, ktorý vie, ako na to. Peniaze majú slúžiť nám. My by sme sa nemali stať ich otrokmi. Ak sa bojíš pustiť čo i len euro na čaj s partiou napriek tomu, že nemáš najhorší príjem, svedčí to o tom, že máš skutočne problém, ktorý treba riešiť. Aj v prípade extrémneho míňania finančných prostriedkov sa neváhaj obrátiť na odborníka. Dobré rady potrebuješ viac než zlato.

Zvýš si finančnú gramotnosť

Photo by rawpixel on Unsplash

Väčšinu z nás rodičia ani učitelia neučia o tom, ako treba zaobchádzať s peniazmi. Ak cítiš, že máš v tejto oblasti značné medzery, môžeš si prelúskať viacero finančných blogov či kníh, ktoré ťa prevedú komplikovaným svetom financií. Na učenie nových vecí nikdy nie je neskoro.

Zdroj: curiousmindmagazine.com
Odporúčame