Európske hlavné mesto kultúry: Pozri na tie FOTO, sem budeš chcieť určite ísť!

Foto: unsplash.com

#Každoročne Európska únia udeľuje nejakému mestu titul Európske hlavné mesto kultúry. Mesto, ktoré získa ocenenie, má šancu po celý rok prezentovať svoj kultúrny život. Aj vďaka tomu je tu predpoklad, že do daného mesta zavíta oveľa viac ľudí. Do prestížneho rebríčka sa v roku 2013 dostali aj Košice. Tento rok sa o titul delia hneď dve mestá a to  Plovdiv, ktorý sa nachádza v Bulharsku a talianska Matera.

Plovdiv je druhé najväčšie mesto v Bulharsku. Ako uvádzajú viaceré zdroje, toto mesto učarovalo ľuďom aj v ďalekej minulosti, kedy ho istý grécky spisovateľ a prozaik označil za jedno z najkrajších miest starej Trácie. V meste sa nachádza niekoľko pozoruhodných pamiatok, ako napríklad Amfiteáter z rímskych čias, Imaret džamija či Bačkovský monastier.

Naopak, Matera možno nie je taká známa, ale dýcha z nej tradičný taliansky šarm. V meste žije do 80-tisíc obyvateľov a známe je napríklad tým, že sa v jeho okolí  nachádzajú najvýznamnejšie miesta pobytu jaskynného človeka v oblasti Stredomoria. Od roku 1993 je jeho najstaršia časť zvaná „Sassi di Matera“, zapísaná zozname svetového dedičstva UNESCO.

Pozri sa na nasledujúce fotografie z oboch miest. Podľa nás rozhodne stoja za návštevu.

https://www.instagram.com/p/BtDgMqMld2q/

 

Odporúčame