Eminem bol nominovaný do Rock’n’rollovej siene slávy. Má šancu uspieť?

eminem

eminem.news

Aké sú podmienky na nomináciu? Eminem ich spĺňa

Len nedávno sa svetu odhalili mená umelcov, ktorí sa dostali do širšej nominácie americkej Rock and Roll Hall of Fame, v ktorej sa nachádza množstvo známych mien vrátane Eminema. Ďalej to sú Kate Bush, Beck, Eurythmics, Duran Duran, Dolly Parton, Lionel Richie, Rage Against The Machine, A Tribe Called Quest, Carly Simon, Judas Priest, Fela Kuti, New York Dolls, Dionne Warwick, MC5, Devo a Pat Benatar.

Aby toho nebolo málo, Eminemovi sa hneď v prvom ročníku podarilo získať nomináciu po splnení jednej z podmienok, ktorá ho dovtedy delila od nominácie. Jednou z podmienok je, že umelci majú nárok na vstup do siene slávy najmenej 25 rokov po vydaní svojej prvej komerčnej nahrávky, teda albumu. Toto sa stalo v Marshallovom prípade 12. novembra 2021, pretože jeho debutový štúdiový album INFINITE oslávil 25 rokov od vydania. Album nahral a vydal ešte pred podpísaním zmluvy s labelom Aftermath Entertainment, ktorému šéfoval Dr.Dre.

Nie je to však len o dlhovekosti, komisia, ktorá udeľuje nomináciu, berie do úvahy aj celkový vplyv, význam a dôležitosť umelca k rozvoju a šíreniu rock and rollu (áno, čítate to správne).  Pravdepodobne vás zaujíma: „Čo robí RAPPER v nominácii ROCK AND ROLL Hall of Fame?”. Je pravda, že za posledných pár rokov je americká sieň slávy viac než jej názov a nevzťahuje sa len na jeden hudobný žáner. Koniec koncov, mená uvedené nižšie sú toho dôkazom:

GRANDMASTER FLASH AND THE FURIOUS FIVE – 2007

RUN DMC –  2009

BEASTIE BOYS –  2012

Public Enemy  – 2013

N.W.A – 2016

2PAC –  2017

NOTORIOUS BIG – 2020

JAY-Z –  2021

LL COOL J – 2021

Eminem – 2022?

Hlasovať môže aj verejnosť

O tom, či si Eminem zaslúži miesto v Rock’n’rollovej sieni slávy, môžete rozhodnúť aj VY, keďže hlasovanie je prístupné verejnosti. Hlasovať môžete raz denne v linku nižšie a môžete si vybrať až 5 umelcov, za ktorých môžete hlasovať. Anketa končí 29. apríla 2022.

Hlasovať môžete na tomto linku, pričom nie je potrebné prihlasovanie, stačí zadať iba mailovú adresu: https://vote.rockhall.com/en/. Vzhľadom na konkurenciu, Eminem nemal jednoduchý začiatok, keď bol v úvode hlasovania na 8. mieste. Potom to bolo už  4. miesto s viac ako 36 000 hlasmi. Včera už bol na druhom mieste tesne za Patom Benatarom. Dnes už tabuľku vedie a prvenstvo by si mal udržať až do konca. Ale! Hlasovať treba tak či tak.

eminem hof

Podstatná je však porota

Áno, fanúšikovia môžu zasiahnuť do výberu, pretože z 15 mien vyberú finálnych 5 mien, ale hlavné slovo pri celkovom výhercovi má členská základňa, ktorá má viac ako 1000 ľudí. Sú zložení z umelcov, historikov a ďalších osobností, ktorí pracujú v hudobnom priemysle. Táto „porota“ vyberie jedno meno (možno viac, každý rok sa to mení), ktoré sa zverejní v máji. Slávnostný ceremoniál by sa mal uskutočniť niekedy v jeseni.

Čítajte aj:

Eminem zotrel Tekashiho jednou vetou (Novinka)

Denné novinky o Eminemovi môžete sledovať aj na FB stránke eminemworld.

Odporúčame