Elektrické kolobežky dostávajú 4 dôležité bezpečnostné prvky: Ako sa bude jazdiť po novom?

Elektrické kolobežky od Xiaomi

Elektrické kolobežky od Xiaomi (Zdroj: Xiaomi)

#Fenomén elektrokolobežiek je veľmi silný aj na Slovensku. Jednoducho sa ňou vieš dostať do práce či do školy a vhodná je aj na víkendové rekreovanie. Avšak najmä pri zvýšenej doprave je chodec na kolobežke vystavený viacerým rizikám. Preto prichádzajú na trh viaceré bezpečnostné inovácie, ktoré sme mali možnosť vyskúšať.

Dvojité odpruženie

Povedzme si pravdu, nerovný terén je na Slovenských cestách bežným problémom. Stretajú s ním nielen vodiči, ale aj jazdci na kolobežkách. Nová štvrtá generácia Xiaomi Electric Scooter tento problém rieši takzvaným duálnym systémom odpruženia. Na nerovnosti teda reaguje každé koleso samostatne.

Okrem toho využiješ nový systém odpruženia aj pri prechode z povrchu na povrch alebo na neustále nerovnom povrchu, akým je napríklad štrk. Väčšiemu komfortu pomáhajú taktiež nové 10-palcové pneumatiky, ktoré sú odolnejšie, aby si aj na náročnejšom povrchu nedostal defekt.

Ukazovateľ zmeny smeru jazdy

Tak ako autá vyhadzujú smerovky, keď prechádzajú z jedného jazdného pruhu do druhého, tak budú po novom môcť toto gesto robiť aj kolobežkári. Xiaomi do svojich modelov Pro a Ultra pridáva hneď niekoľko ukazovateľov smeru jazdy – na rúčky, na spodný rám aj na úchytky kolesies.

Takzvané „blinkre“ ovládaš na rúčkach, ich tlačidlá sú upnuté pri zvončeku. Jednoducho stačíš šípku doľava alebo doprava a spustíš niekoľkosekundové blikanie svetiel do zvolenej strany. Kolobežku pritom stále držíš bezpečne oboma rukami. Ovládanie je veľmi intuitívne a zvykneš si naňho okamžite.

Automatické svietenie

Pri svetlách ešte chvíľu ostaneme. Nie je síce novinkou, že elektrokolobežky majú predné aj zadné svetlá, avšak niektorí jazdci ich ani za zlej viditeľnosti, žiaľ, nepoužívajú. Tento problém vyrieši automatizovanie zapíjania aj vypínania počas slabšieho osvetlenia a to nielen večer. Zapne sa napríklad aj cestou tunelom.

Samozrejme, automatizovanie neznamená, že nad ovládaním osvetlenia ihneď strácaš kontrolu. Svetlá môžeš zapínať aj vypínať vo svojom vlastnom uvážení. No pridanie automatického osvetlenia na nových kolobežkách od Xiaomi zabzepečí, aby si bol viditeľný najmä večer a vodiči ťa videli včas. Preto ich, prosím, nevypínaj.

Neprekáža im ani dážď

Nakoľko batérie týchto kolobežiek sa nachádzajú medzi kolesami, odolnosť voči vode bolo náročné riešiť. Nová generácia kolobežiek Xiaomi však dostala certifikát IP55, ktorý hovorí, že zariadenie je odolné voči prachu aj striekajúcej vode. Preto sa nemusíš báť jazdiť už ani v daždivom počasí.

Okrem dažďa kolobežky vydržia aj prechody menšími mlákami. Vďaka zúbkovému dezénu na pneumatikách budeš mať navyše istotu, že sa nedostaneš do aquaplaningu. Napriek tomu jazdi na mokrých povrchoch vždy opatrne a jazdu prispôsob svojim schopnostiam. Niektoré z týchlo vychytávok má aj nová elektrokolobežka Xiaomi Electric Scooter 4 Pro druhej generácie, ktorú sme mali možnosť vyskúšať v chorvátskom Umagu.

Stav batérie, nabíjanie a odjazdené kilometre môžeš pohodlne sledovať v aplikácii Xiaomi Home, kde si rozhodne pripoj aj iné zariadenia od výrobcu, aby si mal všetky inteligentné gadgety pod palcom. Apka ťa bude upozorňovať na slabšiu batériu kolobežky, aby si ju mohol včas dobiť.

Aplikácia Xiaomi Home
Aplikácia Xiaomi Home (Zdroj: Xiaomi)

Sleduj nás na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame