Ekotriky na každý deň: Ako zodpovedne nakupovať oblečenie bez toho, aby si sa musel vzdať svojho štýlu?

Pixabay.com

#Niekedy stačia naozaj málo, aby sa veci zmenili či pohli k lepšiemu. Skúsme začať od seba. Zemi dokážeme pomôcť všetci, a to úplne jednoduchými každodennými aktivitami. Nebudú ťa stáť peniaze navyše, len trochu odhodlania a malej porcie z tvojho komfortu. Sleduj náš seriál a dozvieš sa, ako môžeš svojou troškou prispieť k zmene aj ty. V prvej časti sa pozrieme na to, čo sa dá spraviť s plytvaním oblečenia.

#1 Nevyhadzuj, opravuj

Malé opotrebenie materiálu či drobná dierka nemusia byť dôvodom na to, aby oblečenie putovalo do koša. Zober ihlu a niť a trénuj svoje motorické schopnosti. Inokedy ti poslúži štýlová nažehľovačka, ktorá dieru hravo schová, alebo pekná mašla či brošňa, ktorá vynikne na elegantných kúskoch. Ak máš medzi priateľmi tvorivú dušu, využi jej schopnosti a pustite sa spolu do prerábania, strihania, šitia a maľovania. Po pár hodinách kreatívnej práce získaš úplne nový model obľúbeného oblečenia. A čo je na dnešnej dobe najlepšie? Nosí sa úplne všetko – od deravých nohavíc až po sexi korzety. Je len na tebe, aký štýl sa ti zapáči a v čom sa cítiš dobre. Ver, že drobé chybičky krásy si na tvojom outfite nikto nevšimne.

#2 Kupuj s rozumom

Stáť pred plnou skriňou a nemať čo na seba je situácia, ktorú pozná každý z prvej ruky. Sme zasypaní oblečením, z nákupov sa stalo hobby, krátime si ním čas, pričom sa zásobujeme stále väčším kvantom nových handier. Keď už naozaj potrebuješ nový kúsok, stav na heslo Vivienne Westwood: Buy less, choose well, make it last. Módne reťazce síce produkujú celé haldy oblečenia, no nie je našou povinnosťou ich aj kupovať. Dovoľ svojmu šatníku aj peňaženke, aby sa nadýchli, a namiesto šiestich tričiek, ktoré sa po druhom praní rozpadnú, si radšej kúp jedno kvalitné, ktoré vydrží všetky tvoje bláznivé nápady. Ešte lepšie urobíš, ak podporíš domácich výrobcov, ktorých kúsky majú šmrnc a nebudeš vyzerať ako ďalších tisíc ľudí navôkol.

#3 Daj šancu sekáčom a swapom

Dizajnérske kúsky môžu narušiť tvoj rozpočet, preto nie je na zahodenie ani nákup oblečenia v second handoch, kde nájdeš aj známe značky. Vo väčšine prípadov sa veci kúpené v sekáči stali mojimi najobľúbenejšími. Prečo? Sú originálne, majú dušu, šmrnc a niečo do seba. Navyše, ak v kope oblečenia na vešiakoch nájdeš ten svoj vysnívaný kúsok, máš stokrát väčšiu radosť, ako keď vojdeš do obchodu, kde všetko vyzerá dobre. V poslednej dobe zažívajú veľký úspech swapy alebo výmeny. Zväčša platíš vstupné (okolo 3-5 eur) a prinesieš tašku starých vecí – opratých a bez poškodenia. Ostatní návštevníci urobia to isté, takže sa môžeš tešiť na množstvo nový kúskov, za ktoré už navyše neplatíš.

#4 Podporuj a informuj

Neboj sa podporiť tvorcov, ktorým záleží na životnom prostredí a vytvárajú pre svojich zamestnancov vhodné prostredie a dôležitejšia je pre nich kvalita ako kvantita. Rovnako s nákupnými maniakmi v tvojom okolí je dobré sa porozprávať. Dnes už existuje množstvo videí či článkov, ktoré negatívny dopad módy na životné prostredie vysvetľujú. Tvoji kamoši či rodina o tom možno netušia. Ukáž im, ako sa dá byť štýlový aj bez toho, aby si museli kúpiť tričko za 3 eurá vo výpredaji, ktoré vyrobil niekto na druhom konci sveta, za zlomok tejto ceny, a ešte k tomu v hrozných podmienkach.

Odporúčame