Novoročné eko predsavzatia: Ako sa zdravie planéty môže stať súčasťou tvojho plánu pre rok 2023?

Mladý muž a žena na prechádzke so psom pri rieke a novoročné eko predsavzatia

Novoročné predsavzatia, môžu pomáhať aj životnému prostrediu (Zdroj: Unsplash/Chewy)

#Na prelome rokov, keď starý končí a nový sotva začína, mnohí z nás venujú aspoň pár chvíľ premýšľaniu o tom, ako dosiahnuť zmenu alebo naplniť vlastné ciele. Nový rok je ideálnym časom na nové začiatky a nové ambície. Viac času pre seba, na svoje záľuby, získať lepšiu formu, trochu schudnúť, viac cestovať, zdravšie sa stravovať, prestať fajčiť, to všetko nepopierateľne zmysel má.

Ale čo tak skúsiť sa teraz nezamerať len na svoj osobný prospech, ale medzi predsavzatia v roku 2023 zahrnúť zopár aj takých, ktoré budú zmysluplnými nielen pre teba? Využi príležitosť nového roka a svojím malým predsavzatím pomôž s ochranou prírody alebo zakroč proti zmenám klímy. Je len na tebe, čo si z našej inšpirácie vyberieš.

1. Objavuj, skúmaj a spoznávaj svet prírody

Do prírody choď tak často, ako môžeš. Nečakaj, kým sa oteplí. Začni už v zime. Pozoruj zimnú oblohu, zhlboka dýchaj, pozorne si všetko okolo seba všímaj a počúvaj. Určite objavíš niečo, čo si doteraz nevnímal ani na známych miestach. Znovu sa tak prepojíš s prírodou, užiješ si úžasný pocit pohody a budeš sa cítiť zdravšie aj šťastnejšie. Lesy i parky sú zadarmo, už len čakajú, kedy ich navštíviš a podrobne preskúmaš.

2. Zisti si o prírode viac

Poznáš stromy vo svojom okolí? Vieš, čo jedia žaby? Ako sa na zimu chystajú veveričky? Prečo motýle v chlade nelietajú? Veľa poznatkov z čias školských lavíc sa rýchlo pozabúda, skús preto porozmýšľať, čo všetko si ešte pamätáš o prírode, o zmenách počasia alebo aj o tých vtáčikoch, ktoré sa k nám na jar naspäť vracajú. Daj si cieľ, že každý týždeň sa niečo nové naučíš. Viac informácií o prírode, ktorú máš každý deň pred očami, ti pomôže viac si ju vážiť. Okrem toho, že ju lepšie spoznáš, postupne sa naučíš, ako ju možno lepšie chrániť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
V Dánsku existuje prvý cintorín CO2 na svete: Dokáže nás zbaviť emisií uhlíka a prispieť k zelenšej planéte?

3. Vyhľadaj si a používaj aplikácie, ktoré ťa dostanú o krok bližšie k prírode

Natrafil si pri potulkách prírodou na zaujímavú rastlinu, kvet alebo strom, ktorý si ešte nikdy nevidel a ani netušíš, čo by to asi mohlo byť? Spoľahni sa na technológie a buď múdrejší pomocou appky. Na konci roka z teba nemusí byť botanik ani zoológ, ale na ten pocit, že vieš a poznáš, budeš hrdý.
Skús napríklad PlantNet – identifikátor rastlín obsahuje naozaj širokú databázu – od bylín, stromov, rastlín aj ihličnanov – čo ťa napadne, to tam s veľkou pravdepodobnosťou nájdeš. Aplikácia iNaturalist dokáže identifikovať stromy a rastliny, ale tiež hmyz, vtáky aj zvieratá. PlantSnap ti zase pomôže rozoznať, okrem rastlín a stromov, aj huby, sukulenty či kaktusy.

fotografovanie detailu kvetu mobilom - novoročné eko predsavzatia
Aplikácie ti pomôžu byť v prírode múdrejší (Zdroj: Unsplash/gede adhiputra)

4. Zníž množstvo odpadu a poctivo recykluj

Teraz to už naozaj urob zodpovedne a neprestávaj ani počas roka. Striktne sa vyhýbaj najmä jednorazovým veciam ako tégliky, poháre, slamky, tašky a podobne. Na nákupy si sebou vždy ber vlastnú tašku, ako aj vrecká na zeleninu či ovocie. Recykluj a vždy sa zamýšľaj nad jednoduchým rozdelením odpadu na recyklovateľné a nerecyklovateľné – zváž podľa toho aj obal každého produktu, ktorý kupuješ. Máš vo svojom okolí zero-waste obchody? Zisti, čo by si tam z toho, čo bežne potrebuješ alebo používaš, mohol začať nakupovať. Ešte lepšie, ak si so sebou budeš môcť vziať aj svoje vlastné nádoby.

5. Neplytvaj jedlom

Toto už znie ako obohraná pesnička, ale je to nesmierne dôležitá téma. Skoro každý jedinec alebo domácnosť má v tejto oblasti čo doháňať. Ide o veľký, celosvetový problém. Kým časť ľudstva hladuje, tá druhá nezmyselne vyhadzuje potraviny do odpadu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vyššie teploty v Arktíde rozmrazujú permafrost: Aj 48 500 rokov neskôr je starý „zombie“ vírus stále infekčný!

Nejde len o ekologický aspekt, ale predovšetkým o ekonomický a sociálny. Zbytočne veľké množstvo potravín sa nedá skonzumovať a pokazí sa skôr, ako je možné ho použiť. Premyslený nákup dokáže ušetriť množstvo vody, energie a váži si prácu ľudí, ktorí vypestovali a vyrobili jednotlivé suroviny. A ešte stále je tu možnosť viaceré potraviny do zásoby mraziť alebo niekomu podarovať.

6. Vypestuj si vlastné jedlo

Nemusíš byť ostrieľaný záhradkár, aby si dopestoval niečo chutné. Predsavzatie, že si sám niečo vypestuješ je naozaj obohacujúce. Čo to ušetríš, znížiš svoj vplyv na životné prostredie a v neposlednom rade platí – vlastné jedlo chutí predsa najlepšie! Že nemáš priestor? Aj bylinky na okennom parapete alebo paprika, paradajky, jahody a iné drobné plody dopestované na balkóne v kvetináčoch sa počítajú.

7. Vegánstvo je cesta k zdravšej planéte

Na to, aby si bol 100 % vegánom musíš byť presvedčený o výhodách, ktoré tento typ stravovania prináša. Asi nie každý môže byť vegánom 24 hodín nonstop, ale každý by sa mohol pokúsiť aspoň 1 alebo 2 dni v týždni preferovať výhradne rastlinnú stravu.

Tá sa považuje za ekologicky prospešnejšiu. Jedným z dôvodov je, že neprodukuje obrovské množstvá skleníkových plynov, napríklad v porovnaní s chovom dobytka. Spotrebuje tiež menej vody a energií. Výsledné suroviny sú tak lacnejšie ako mäso, ale dôležitý je spôsob pestovania. Samozrejmosťou by malo byť poľnohospodárstvo bez syntetických pesticídov a hnojív, čo výrazne odbremení prírodu od škodlivých dôsledkov týchto látok.

naservírované farebné jedlo
Vegánska strava je rozmanitá a plná farieb (Zdroj: Unsplash/Ella Olsson)

8. Zasaď strom

Ideálne aspoň jeden strom, ale najlepšie niekoľko. Nie každý má možnosť zasadiť strom na vlastnej záhrade, ale existujú dobrovoľnícke projekty, do ktorých sa môžeš zapojiť. Pri výbere je dobré dbať na to, aby bol strom lokálny a dobre znášal klimatické podmienky, a aby zapadol do celkovej krajinnej skladby.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vyššie teploty v Arktíde rozmrazujú permafrost: Aj 48 500 rokov neskôr je starý „zombie“ vírus stále infekčný!

Vhodné obdobie na vysádzanie stromov je od jesene do jari. Preto aj teraz máš ešte čas, aby si sa rozhodol, ako prispeješ k lepšej klimatickej situácii. Stromy toho dokážu naozaj veľa. Zlepšujú kvalitu vzduchu, ochladzujú ho, zadržiavajú vodu, ale dokážu aj filtrovať toxíny v pôde. Okrem toho, poskytujú potravu a domov pre voľne žijúce zvieratá.

9. Záhradu premeň na miesto pre život

Záhrada je plná života, keď berieš do úvahy rôzne mikroorganizmy, ktoré žijú v pôde. Ale potrebuje, aby žila aj rozmanitými zvieracími druhmi. Existuje veľa spôsobov ako prilákať vtáky, motýle, hmyz alebo ježkov. Stačí im vybudovať malé napájadlá, úkryty, miesta pre potravu a urobiť zo záhrady bezpečné miesto.

Tieto zvieratá majú neoceniteľný prínos pre zdravú záhradu. Niektoré opeľujú, niektoré likvidujú škodcov, no a niektoré dokážu zlepšiť kvalitu pôdy alebo požierať odumreté časti rastlín.

ježko na opadaných listoch
Jež je dôležitým členom každej záhrady (Zdroj: Unsplash/Piotr Łaskawski)

10. Staň sa dobrovoľníkom

Najlepšie na tom je, že ako dobrovoľník si sám určíš, koľko času budeš venovať tejto záslužnej činnosti. Môžeš si vybrať podľa svojich skúseností, podľa záujmov a podľa možností, ktoré sa ti ponúkajú. Niekto si rád zašpiní ruky od hliny a iný zas radšej pomôže s marketingovými úlohami.

Je to len na tebe, každý si môže nájsť to, čo ho najviac baví. Bonusom je pocit dobre vykonanej práce, získanie nových skúseností, ale aj priateľov, s ktorými budeš mať spoločné záujmy.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: Bioekologika
Odporúčame