Slováci založili módnu značku, ktorá zožala úspech v Číne: Originálne kabelky HELMST sú celé plastové, vydržia ti roky!

Foto: Adriana Tomajková

#Za jej existenciou stoja dvaja kreatívni ľudia. Adriana a Juraj sú priatelia, ktorí majú vášeň pre výnimočný dizajn a najmä pre plast. Zdá sa ti to netradičné? Reč je o módnej značke HELMST, ktorá vznikla len nedávno. Pod novým módnym brandom vznikajú unikátne kabelky, ktoré hocikde nenájdeš. Pokiaľ sa chceš o unikátnom nápade, ktorý dobil móla China Fashion Week dozvedieť viac, čítaj ďalej.

Adriana Tomajková

Prvú kabelku vyrobil pre seba

Prvý nápad vzniku HELMST prišiel už pred desiatimi rokmi. Predtým to bol projekt, ktorý zastrešovať tvorbu umelcov z rozličných oblastí a dizajnérske produkty. Konkrétna zhmotnená podoba značky vznikla len nedávno, a to vo forme prvej clutch kabelky, ktorú si vytvoril Juraj sám. Jedného dňa ju priniesol do práce, kde sme obaja pôsobili. Okamžite ma jeho produkt zaujal. K prvotnej verzii  som pridala svoj pohľad, nápad, a výsledok je náš prvý model HELMST No.1, ako ho môžu poznať už aktuálne aj iní,“ opisuje vznik značky Adriana.

Spojila ich láska k plastu

Kabelky sú vyrobené z plastu a práve tento materiál Adrianu a Juraja spája. Sme priatelia s vášňou pre výnimočný dizajn a najmä pre plast! Milujeme plastové produkty, lesklé a chic. Sú sexi a trvácne.“ Napriek tomu, že ich tieto veci spájajú, sú obaja veľmi rozdielni.

Juraj je vyslovene „fashionista“, ktorý sa nebojí konvencie, naopak, konvenčnosť a strnulosť ho desí! Svojimi netradičným outfitmi upútava na seba pozornosť a neraz vyráža dych okoloidúcim. Neustále vymýšľa nové kreácie a zároveň je extrémne zručný. Ja som zase osobou pôsobiacou v oblasti marketingu a eventov. Mám cit pre dizajn – či už grafický, obalový alebo aj módny, a zároveň som, dá sa povedať, vyslúžilec v oblasti konceptuálneho umenia. Spolu sa tak perfektne dopĺňame, spájame naše talenty – čoho výsledkom je práve HELMST,“ vysvetľuje Adriana.

Adriana Tomajková

Móda, ktorá nás všetkých prežije

Pod záštitou tejto značky vyrábajú iba kabelky. Na ne sa zamerali najmä z toho dôvodu, že väčšina slovenských dizajnérov sa sústredí viac na oblečenie ako na doplnky. Doplnky, najmä kabelky, nám slúžia denno-denne, či už po funkčnej stránke, alebo ako dotvorenie celkového vizuálu. Oblečenie každý deň obmieňame, no kabelka stále ostáva. U niekoho ako súčasť outfitu, u nás aj v srdciach,“ vysvetľuje s nadšením Adriana.

Kabelky sú vyrobené z plastu a kovu. Vďaka týmto materiálom sa zabezpečí ich trvácnosť. Prežijú pravdepodobne aj nás. Nechceme produkovať módne doplnky, ktoré budú ľudia milovať len jednu či dve sezóny. Chceme, aby kabelky HELMST ľudia milovali pre dizajn celý život, a s použitým materiálom im aj ten celý život vydržali v perfektnom stave.“ 

Adriana Tomajková

Žiadané až v Číne

Adriana a Juraj sa môžu pýšiť tým, že ich kabelky boli súčasťou China Fashion Week. Na toto významné módne podujatie sa dostali vďaka promotérke a módnej agentke Lenke Suchovej. S Lenkou sa poznáme už dlhšie, vždy som vedela, že sa pohybuje v oblasti módy, no nejakým spôsobom sme nemali dôvod túto tému bližšie rozvíjať. No keď sa dozvedela, že vyrábame HELMST, okamžite zbalila niekoľko kúskov so sebou do kufra a zobrala ich na China Fashion Week, ktorý sa každoročne koná v meste Harbin. Lenka s promotérmi tohto eventu spolupracuje už dlhšie, je agentkou pre strednú a východnú Európu. Navyše, vizuál kabeliek: lesk, plast, farebné popruhy – to je presne to, čo Čínsky trh a mladí ľudia tam milujú!“

Verní punku

Svoju značku sa snažia momentálne dostať čo najviac do povedomia verejnosti. Napríklad aj tak, že navštevujú rôznorodé módne eventy. Zároveň ale nechcú využívať na prezentáciu svojej tvorby iba módne prehliadky. Sme veľmi nekonvenční a istým spôsobom punkáči. Preto sa pri ďalšom plánovaní aktivít možno sústredíme aj na úplne iné spôsoby prezentácie značky, ako sú klasické módne prehliadky.“ Pri tvorbe sa absolútne neriadia módnymi trendmi, vždy do nej dávajú kus svojho srdca. „Keďže je o produkty záujem, nemôžme hovoriť o módnych trendoch, ktoré sú premenlivé,“ dodáva Adriana.

Adriana Tomajková

Nie tak celkom obyčajný doplnok

Kabelky od HELMST sú unikátne a vyrazia ti dych. Dokonca sa dvojica pri ich výrobe riadi heslom: HELLO, I’M HERE! You are out of breath and can’t stop staring! Adriana má k tomu jasné vysvetlenie. „Chceme totiž, aby bol dizajn vždy dych vyrážajúci a aby z neho ľudia nevedeli spustiť zrak. Jednoducho skrz HELMST prežiť emóciu. Na to myslíme pri každom kroku našej práce, či už sa jedná o komunikáciu v rámci socials alebo pri balení produktov. Zanechať dojem a silnú emóciu.“

Adriana Tomajková

Adriana a Juraj sú nesmierne cieľavedomí a v móde by to chceli dotiahnuť až na celosvetovú úroveň. Chcú svoje kabelky vidieť v uliciach, na pleciach ľudí, ktorí ich kombinujú a dotvárajú celok ich výnimočnej osobnosti a vkusu. Chceme, aby sa ľudia bavili na našich eventoch, aby HELMST nebola len značka módnych doplnkov, ale aby do určitej miery determinovala aj osobnosť ľudí a emócie, ktoré naopak ovplyvnia pri tvorbe nás.“

Adriana Tomajková
Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame