Kto je Billie Eilish, ktorú sledujú milióny: Drzá a svojská tínedžerka, ktorá pobláznila celý svet (nielen) hudbou

Billie Eilish (foto: Justin Higuchi/Flickr.com)

#Hovorí ti niečo meno Billie Eilish? Toto meno v poslednom čase výrazne rezonuje nielen v hudobnom priemysle. Menovaná je speváčka, ktorej videoklipy dosahujú niekoľko stoviek miliónov pozretí. Avšak pozor, zabudni na presladenú bábiku a nečakaj žiadnu typickú krásku s textami plnými lásky.

Z umeleckých škôl do Netflixu

Billie Eilish je dieťaťom milénia. Narodila sa 18. decembra 2001 a za svoj pomerne krátky život stihla toho až až. Možno to je spôsobené aj tým, že sa jej dostalo kvalitného umeleckého vzdelávania. Odmalička študovala hudbu a tanec.

Popritom si písavala texty, avšak najväčší zlom nastal až v roku 2015. Práve vtedy jej brat Finneas O’Connell napísal romantickú baladu, ktorú vtedy iba 14-ročná Billie naspievala. Za noc sa z nej stala hviezda. O tom, že song Ocean Eyes je naozaj pecka svedčí aj fakt, že sa objavil medzi skladbami úspešného seriálu z produkcie Netflixu – 13 Reasons Why.

V roku 2017 vydáva mladučká Billie svoje debutové EP s názvom Don’t Smile, s ktorým dosahuje ďalší obrovský úspech. Singel My Boy sa stal opäť ústrednou piesňou, tentoraz k seriálu Shadowhunters.

Nová Avril, nová Lana?

Niektorí o nej hovoria ako o novodobej Avril Lavigne, ktorá svojou drzosťou provokuje, ale zároveň má v sebe niečo, pre čo ju máš chuť milovať. Druhí jej hlas prirovnávajú k Lane Del Rey. Vyvážená hudba, často opojne pokojná, inokedy melódia, z ktorej priam srší bezočivosť a sexuálny podtón.

Servítku pred ústa si nedáva a zdá sa, že sa na nič nehrá. Jej texty dokážu opantať nielen násťročných, ale rozhodne si na svoje prídu aj starší poslucháči, ako je ona sama. Zároveň v každom texte vystupuje ako negatívna postava, ako keby bola len ona tá zlá.

To ju ale nebrzdí a Billie Eilish pokračuje so svojou tvorbou. Píše sa rok 2018 a 17-ročné dievča vyráža na tour po USA.  Spojila sa s Khalidom, z čoho vznikla balada Lovely, ktorá má ku dnešnému dňu neuveriteľných 340 miliónov zhliadnutí.

Je definitívne rozhodnuté, z Billie Eilish je superstar a kritici jej predpovedajú veľkú budúcnosť. Svetové médiá prinášajú informáciu, že sa jedná o veľký prelom v oblasti hudby.

V Prahe sa vypredala

Billie Eilish boduje všade vo svete. Tento rok sa predstaví aj v Česku, v pražskom Fóre Karlín 20. augusta, pričom o lístky na jej koncert bol extrémny záujem a vypredali sa už za pár minút. Aj na základe toho prichádzala do úvahy možnosť, že sa koncert presunie do väčších priestorov, túto možnosť ale Billie odmietla.

Tento rok vydala album When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, ktorý sa štýlovo drží toho, čo sme mali doteraz možnosť od nej počuť. Napriek tomu spôsobil hotovú mániu a patrí k najviac predávaným albumom súčasnosti. Opisuje v ňom nešťastnú lásku, ale aj úzkosti či dokonca spánkové paralýzy.

V 14-tich skladbách sa priam dokonale stratíš a nebudeš si vedieť vybrať jednu a tú naj. Naším favoritom je síce Bad Guy, ale šliape mu na päty azda každé dielo od tejto mladej speváčky.

Drzý štýl

Tínedžerka je odlišná zrejme vo všetkom, od hudby až po jej výzor. Nemožno uprieť, že si uletí na drahých značkách, avšak jej štýl by sa dal charakterizovať ako niečo veľké, teplákové a farebné. Samozrejmosťou sú robustné tenisky.

Zároveň sama priznáva, že sa necíti dobre, ak sa usmieva a tak aj na jej Instagrame, ktorý sleduje viac ako 24,4 milióna ľudí, iba málokedy nájdeme usmiatu fotografiu. To dokonale umocňuje zvláštny a tak trochu tajomný dojem z tejto speváčky so zasneným pohľadom.

Sen o vidieku

Zrejme ťa neprekvapí, že má radšej zvieratá ako ľudí a miluje cereálie. Za svoj vzor považuje Childish Gambino a mestá sú pre ňu peklo. Jej snom je bývať na vidieku a ak by si mala vybrať medzi Star Trek a Star Wars, uprednostnila by prvé menované. Aj ona ale rieši problémy ako každý iný tínedžer. Ak má ťažké obdobie, najviac jej pomôže, ak jej priatelia dajú pocítiť, že ju majú radi.

Odporúčame