DROBNOHĽAD| Hudba je láska, nie produkt. Miluje zvuk, nie pozornosť. GLEB

Nie každého zaujme. Nie každý si jeho pieseň pustí. Ako sa ale neraz povedal, jeho hudba pre všetkých nie je. Gleb má špecifickú tvorbu, ktorá vás buď upúta prakticky okamžite, alebo si k nemu a jeho trackom nenájdete cestu ani keby ste veľmi chceli. 

GLEB. Ako vznikla jeho hudobná prezývka? Nevznikla. Civilné meno tohto rapera je totiž Gleb Veselov a jeho rodičia sa prisťahovali na Slovensko koncom minulého tisícročia. Meno si teda vymýšľať nemusel, využil to svoje, ktoré je oproti ostatným netradičné. Gleb sa narodil v Rusku, konkrétne v meste Piatigorsk. Tohto interpreta prezývajú aj Gleb Schizofrenik a GLEB:ZOO.

Gleb si nedáva servítku pred ústa, hovorí, že nie je tradičným slovenským raperom, že jeho hudba sa nepáči všetkým, a že aby bol úprimný, musí priznať, že väčšina slovenskej scény mu neimponuje, ba až, že svojich kolegov príliš v láske nemá. Keď sa ho opýtali, ktorého rapera z našej krajiny by vyzdvihol, neváhal a povedal, že Sameya, predstaviteľa košickej skupiny Haha Crew.

Kritik samého seba

Rapuje od trinástich rokov, pričom od úvodných dní kariéry prakticky spolupracoval s Komanderom, ktorý mu vytvára hudby dodnes. Po začiatkoch sa Gleb dal dokopy s Yakshom a dnes je sučasťou jeho labelu F*CK THEM. Aj posledný album, ktorý vyšiel iba pred pár dňami má Gleb pod záštitou FT.

Nepotrebuje, aby mu niekto hovoril, čo robí zle. Hovorí, že najväčším kritikom samému sebe je práve on sám. A zrejme to tak bude. Nie je tajomstvom, že Gleb je náročný nielen na texty a zvuk, pod ktorý sa podpíše, ale aj na videoklipy. Aj keď je všetko takmer hotové a zistí, že niečo nie je na sto percent, je ochotný celý videoklip takpovediac vyhodiť do smetí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Frayer Flexking spoznal súpera. Koho vyzve v ďalšom zápase?

Odlišný od iných 

To je možno jeden z dôvodov, prečo je tak odlišný od ostatných slovenských raperov. Nejde mu o kvantitu, slávu a peniaze (i keď samozrejme, niečo ho živiť musí), ale o kvalitu a lásku k hudbe. Gleb neverí na takzvaný pozitívny rap a ani na to, že kvôli jeho hudbe by sa mladí ľudia oddávali omamným a zakázaným látkam.

Jednoducho, počúva ho tak široká vzorka ľudí, že je veľmi náročné určiť, kto je vlastne jeho cieľovou rovinou. Isté ale však je to, že Gleb medzi svojimi priaznivcami rozdiely nerobí a je rád za každého jedného, ktorému ide o jeho hudbu.

Do povedomia ľudí sa dostal skladbou Deti zo stanice ZOO, ktorá pojednáva o stanici v nemeckom hlavnom meste Berlín, ktoré boli závislé na drogách. Práve kvôli tejto piesni mu prischla aj jedna z prezývok, ktorá s ním súvsí dodnes.

Najznámejšie skladby

Gleb má momentálne von nový album, ale jeho skladby bavia ľudí už niekoľko rokov. Zaujať vás môže skutočne rôznymi piesňami zo svojej tvorby, ale rozhodne by ste nemali premeškať tracky ako Felicia, Audiokniha, Motorest, Blbé príbehy, Blbé príbehy 2, Gauč storytelling, Idem ďalej či najnovšie GO GO GO.

V poslednom spomenutom GO GO GO sa objavil aj spomenutý Yaksha a skladba získala aj veľmi zaujímavý vizuál, ktorý je, ako inak, netradičný. Rovno vám ho sem pripojíme, aby ste ho mohli zhodnotiť podľa seba.

Yeah , moje mesto je plné krýs oh,
rozpoznám ich na prvý pohľad ako iPhone X oh,
asi iba preto lebo budem jedna z nich oh,
asi iba preto lebo budem jedna z nich oh.
Big boy Gleb, Yaksha a Mef
smer stovežatá Praha, regiojet,
na stole McWrap a morčacie jerky,
spolusediacej nemke vadí, že si pred koncertom opakujem refrén.“

Ako Gleb viackrát povedal, možno jeho rapy nie sú pre veľa ľudí, ale keď už niekoho zaujmú, zaujmú ho dlhodobo. Predovšetkým jeho hovorenie príbehov, ktoré zažil v minulosti je medzi jeho priaznivcami veľmi obľúbené, a preto sa ho snaží dávať do svojich piesní možno aj viacej ako v minulosti.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Je toto najlepší rapový song leta 2022?

Ak ste tak ešte neučinili, určite skúste jeden z jeho albumov, možno aj ten posledný, ale neoľutujete ani keď si vypočujete Lavičku Pimpin. Gleb vykresľuje akýsi prechod jeho hudby z lavičky na gauč, čo v jednotlivých piesniach pekne vidieť a dajú sa počúvať aj ako jeden celistvý príbeh.

 

 

Odporúčame