Dovolenku toto leto ešte stíhaš: Poznáme nový trend pre všetkých dobrodruhov, ktorý využiješ po celý rok

západ slnka s balonmi

Vieš, čo znamená pomalé cestovanie? (Zdroj: Pexels/taryn-elliott)

#Hľadáš tip na super výlet? Je tu (nie až tak) nový trend –  slow travel alebo pomalé cestovanie! Už si o ňom počul? Prezradíme ti, ako funguje aj ako môžeš zo svojej dovolenky vyťažiť čo najviac.

Čo je pomalé cestovanie?

Slow travel nie je v žiadnom prípade ničím novým. Len si o ňom možno ešte nepočul. Rovnako ako v prípade trendu slow food, ktoré ponúka odpoveď na nezdravé stravovanie, aj v prípade pomalého cestovania ide o vedomé využitie zdrojov.

Slow travel je opakom masového turizmu, zle naplánovaného zájazdu s jasným harmonogramom, ktorý ti nedovolí poriadne si oddýchnuť a zrelaxovať. Tí, ktorí cestujú pomaly a vedome sa sami rozhodnú, kedy a ako dlho chcú zostať na mieste. Najčastejšie to bývajú destinácie, kde si konečne môžu oddýchnuť a nabažiť sa skutočnou zmenou perspektívy. Cestovať vedome, znamená, že všetko, čo robíš, robíš pre seba a nie pre počet lajkov a nových sledovateľov.

5 tipov na skvelý trip

Slow travel nie je len hashtag, ale aj postoj k životu. Pre inšpiráciu a lepšie pochopenie tohto trendu máme pre teba niekoľko tipov. Uvedom si však, že pomalosť sa neudeje zo dňa na deň. Je to cesta, proces a spôsob vnímania sveta

1. Karavan namiesto dovolenkových ponúk

Mottom trendu pomalého cestovania je „Cesta je cieľ“. Vanlife, teda dovolenka vo dodávke alebo v karavane, je čoraz populárnejšia. Niet sa čomu čudovať, pretože tu si sám určuješ tempo. Môžeš ísť kedykoľvek, kamkoľvek a nemusíš sa spoliehať ani na kempingy. Za predpokladu, že nájdeš miesto, kde je povolené parkovanie.

Ďalšia výhoda oproti cestovaniu, napríklad lietadlom je aj to, že uvidíš viac z krajiny, tým pádom sa môžeš pokochať prírodou a užiť si dovolenkovú destináciu naplno. Má to však malý háčik. Budeš odkázaný na auto alebo iný druh vozidla. Čo je zas na úkor životného prostredia. Prípadne môžete vyskúšať výlet vlakom a preskúmať okolie verejnou dopravou.

vanlife
V karavane si užiješ naozaj každý moment (Zdroj: Pexels/jeremy-bishop)

2. Prehliadky vymeň za prechádzku

Pomalé cestovanie je óda na chôdzu! Kto sa motá, žije tu a teraz. Zabudni na luxus a vypni navigačný systém. Strat’ sa a objav úplne nové zákutia – dokonca aj vo vlastnom meste. Nemať plán je úžasne oslobodzujúce! Navštív napríklad galériu alebo blúď uličkami. Namiesto toho, aby si sa niekam náhlil, sadni si do parku alebo do kaviarne a sleduj ľudí. Takto získaš oveľa autentickejší obraz a budeš prítomnejší daným okamihom. Alebo sa zúčastni nejakej akcie a nebuď len pasívnym turistom.

3. Vyhni sa hlavnej sezóne

Pokiaľ to tvoja práca alebo štúdium umožňuje a nie si viazaný na sviatočné obdobie, alebo určené termíny prázdnin či dovolenky, vyhľadaj si zájazd mimo hlavnej sezóne. Keď sú tam iba miestni. Dokonca aj turistickú destináciu, akou je Mallorca, môžeš uvidieť v novom svetle.

Pretože mnoho obchodov a reštaurácií sa mimo sezóny zatvára, budeš automaticky nútený na dovolenke spomaliť. Navštív radšej rovnaké miesta ako domáci a možno sa o teba aj postarajú. Na nezaplatenie! Rovnako ako aj prázdne pláže a ulice. Keď už hovoríme o platení, samozrejme, mimo sezóny môžeš aj ušetriť.

cestovateľka
Skús sa poobzerať po dovolenke mimo hlavnej sezóny (Zdroj: Pexels/jaxson-bryden)

4. Na hotel zabudni, zaži prázdninový dom

Paušálový zájazd s polpenziou, hotelom a vyhradenými ležadlami pri bazéne neprichádza v rámci slow travel do úvahy. Jednotlivé dovolenkové domy alebo apartmány sa naopak stávajú čoraz populárnejšími. Nielen preto, že máš viac súkromia, môžeš sa tiež vyspať bez toho, aby si sa musel ponáhľať na raňajky.

Požičovňa auta alebo bicykla ti poskytuje viac slobody, vďaka ktorej môžeš preskúmať oblasť na vlastnej koži, podľa tvojho gusta bez toho, aby si museli čakať v rade spolu s ostatnými turistami. Ak chceš lepšie spoznať miestny život, prenajmi si izbu v normálnej obytnej budove, kde budeš skutočne bývať s domácimi.

Tip: Ak si chceš dopriať niečo mimoriadne, nemusíš sa vzdať luxusu. Vyskúšaj neobvyklé možnosti bývania, ako sú napríklad domy na strome alebo hotely s konceptom udržateľnosti.

5. Zvoľ dlhší pobyt

Vlastne je to logické, ak zostaneš dlhšie na jednom mieste, automaticky spomalíš a budeš pozornejší k detailom. Vďaka tomu bude dovolenka intenzívnejšia. A to je presne jeden z cieľov. Ak cestuješ na ďaleké vzdialenosti, dlhodobý výlet je takmer nevyhnutnosťou.

Pomalú dovolenku si môžeš užiť aj v tvojom okolí. Mnohé slovenské miesta sa rovnajú tým v zahraničí. Vedome sa tak oddáš veciam, objavíš nové miesta alebo si nájdeš novú záľubu. Na skúšku pomalého cestovania vôbec nemusíš putovať ďaleko!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame