Doping, nevera, bitky, úplatky a vraždy: Týchto 10 škandálov otriaslo (nielen) svetom športu

Lance Armstrong športový škandál

Lance Armstrong stojí za jedným z najväčších škandálov v histórii športu (Zdroj: Wikimedia.org)

#O tom, že športovci sú tiež iba ľudia svedčí množstvo ich prešľapov, či už zo športového alebo súkromného života. Vybrali sme pre vás 10 zaujímavých káuz, ktoré v pribehu rokov otriasli profesionálnym športom vo svete, ale vlastne aj u nás.

Dopingový škandál Lancea Armstronga

Ikona cyklistiky neodmysliteľne spájaná so žltým tričkom vedúceho pretekára na Tour de France sa po rokoch nahnevaného odmietania dopingu priznala počas večerného exkluzívneho interview u Oprah Winfrey. Sedemnásobnému víťazovi boli na základe preukázania viny odobrané všetky tituly z Tour de France a musel zaplatiť aj miliónové pokuty. Navyše, žaloby voči bývalému cyklistovi sa ešte neskončili. Nešlo totiž len o obyčajný doping jednotlivca, ale systematickú prácu celého tímu US Postal na čele so samotným Armstrongom. Pokiaľ vás téma zaujíma, odporúčame skvelý dokument The Armstrong Lie.

Bitka hokejistov v Piešťanoch

V januári 1987 hostili Piešťany šampionát pre hokejistov do 20 rokov. A práve tam sa odohrala jedna z najväčších  hromadných bitiek histórie športu a to medzi Kanaďmi a Sovietmi. Kým prví menovaní ešte v tabuľkovom systéme turnaja bojovali o zlato, Sovieti už boli mimo hry o medailu. Atmosféra bola vypätá, keď Theo Fleury, budúca hviezda NHL, strelil prvý gól, na kolenách pri oslave svojou hokejkou imitoval samopal. Rusi faulovali, atakovali kanadských hráčov, ktorí si vytvorili dvojgólový náskok. Vtedy praskli obom tímom nervy. Rusi faulovali čoraz viac, zvyšní Kanaďania aj Rusi tak jednoducho skočili na ľad a začali sa mastiť hlava nehlava. Rozhodcovia si s tým nevedeli rady a radšej utiekli z ľadu. Organizátori mali pocit, že pomôže vypnutie svetiel, to však celú situáciu spravilo ešte horšou. Paradoxne bitka spôsobila niečo pozitívne. V Kanade sa odvtedy viac zaujímajú o šampionát mladíkov, ako o samotné MS seniorskej kategórie.

Nevery Tigera Woodsa

Ďalší smutný príbeh športového hrdinu, tentoraz z golfových greenov. Mohol sa stať najlepším golfistom všetkých čias. Séria incidentov v roku 2009 ako havária, takmer dvanásť mileniek a terapia, viedli k rozchodu s jeho manželkou a poklesu jeho formy. O dva roky neskôr nastúpil znova do profesionálneho kolotoča, ale už to nie Tiger, akého sme poznali predtým.

Božská ruka Diega Maradonu

Božský Diego doviedol Argentínu k titulu majstra sveta v roku 1986, no pamätnejší je incident zo semifinále proti Anglicku. Ide pravdepodobne o najkontroverznejší gól vo futbalovej histórii. Po centri do veľkého vápna dopomohol lopte do brány rukou a rozhodca gól uznal. Šikovný Maradona využil zmätok v obrane súpera a fakt, že rozhodca v rýchlosti nemal šancu všimnúť si, že Diego zahral proti pravidlám. Na margo gólu Maradona uviedol, že ak to bola ruka, tak jedine božská.

Aféra Calciopoli

V roku 2006 talianskym futbalom otriasol obrovský škandál. Niektorým profesionálnym tímom zo Serie A a Serie B bolo dokázané, na základe policajného vyšetrovania obvinenia, že ovplyvňovali zápasy selektívnym výberom rozhodcov. Kauza sa dotkla okrem AC Miláno, Fiorentiny a Lazia asi najslávnejšieho tímu Talianska – Juventusu Turín. Tomu boli odobraté tituly z rokov 2005 a 2006 a bol preradený do druhej ligy.

Kauza Oscara Pistoriusa

Najznámejší šprintér z Juhoafrickej republiky sa dostal do povedomia verejnosti najprv tým, že svojimi výkonmi tak veľmi vyčnieval medzi hendikepovanými atlétmi, že mu bolo umožnené štartovať na letnej olympiáde v roku 2012. Stal sa symbolom neoblomnosti. O to horšie skončilo pre bežca s protézami obvinenie z vraždy jeho priateľky v roku 2013. Pistoriusovou obhajobou bolo, že ju zastrelil, pretože si myslel, že to bol zlodej. Pistorius dostal najskôr 6-ročný trest, ten neskôr natiahli na 13 rokov. Šancu na podmienečné prepustenie má až v roku 2023.

Wikimedia.org
Wikimedia.org

Korupčný škandál FIFA

Aféra s ovplyvňovaním a podplácaním funkcionárov FIFA dosiahla na najvyššie miesta. Niektorí členovia exekutívy boli obvinení z toho, že boli pripravení predať svoje hlasy vo voľbe dejiska majstrovstiev sveta 2018 a 2022. Turnaje napokon pripadli Rusku a Kataru, kde sa budú v čase konania MS pohybovať teploty okolo 40 stupňov. Kauza pokračovala so zatýkaním funkcionárov priamo v sídle FIFA vo Švajčiarsku a aj po rokoch vyšetrovanie stále pokračuje. A podozrenia narastajú…

Systematický doping Rusov 

Nemecká televízia ARD priniesla prvé obvinenia z užívania dopingu ruskými športovcami ešte v decembri roku 2014. Vyšetrovacia komisia tvrdí, že doping v Rusku kontrolujú vládni predstavitelia a ruský minister športu vydal pred vyšetrovaním príkaz na zničenie 1417 vzoriek, ktoré mali byť predmetom skúmania. Rusi sa nateraz obraňujú vyhláseniami, že celé vyšetrovanie je politicky motivované. To atlétom nepomohlo a tak sa v lete 2016 nepredstavili na olympiáde v Riu, na tohtoročnej zimnej olympiáde štartujú ruskí športovci len pod neutrálnou vlajkou. Veľmi kritický voči nadopovaným ruským atlétom bol aj slovenský chodec Matej Tóth, ktorý si z Brazílie odniesol zlatú medailu.

Víťazstvo basketbalistov Sovietskeho zväzu proti USA na olympiáde v roku 1972

Olympiáda konaná v roku 1972 v Mníchove patrí medzi najznámejšie najmä kvôli teroristickým útokom Palestínčanov, ktorí zabili niekoľko atlétov a trénerov výpravy z Izraelu. Vo finále basketbalového turnaja proti sebe nastúpili tímy ZSSR a USA. Američania si išli pre ďalší titul s tým, že vyhrali každý jeden zápas od roku 1936. A vyhrali by aj tento, nebyť podivného rozhodnutia rozhodcu pridať k hraciemu času tri sekundy navyše, ktoré znamenali víťazstvo Sovietov. Potupení Američania si nakoniec odmietli slávnostne prevziať strieborné medaily za druhé miesto.

O.J. Simpson

Ak pád na dno, tak poriadny. O.J.Simpson bol hviezdou v americkom futbale a mal aj filmové ambície. Nakoniec bol však obvinený z vraždy manželky a nasledoval jeden z najsledovanejších amerických procesov všetkých čias. Simpson bol oslobodený, no nakoniec ho pred niekoľkými rokmi opäť zatkli za ozbrojenú lúpež. Prepustili ho až po 9 odsedených rokoch v októbri 2017.

https://www.youtube.com/watch?v=9FEdeHUqfMk

Odporúčame