Dnes je z neho česká hudobná superstar, kedysi jeho skladby nechápali všetci: Ako vyzerali začiatky Calinovej tvorby?

Calin

Calinove začiatky (Zdroj: YouTube/Mike Roft Records) + YouTube/Comebackgang)

#Mladý chalan dnes žiari na vrchole českej scény, ktorú ovládol melodickým hitmi, ale tiež melancholickými baladami. Jeho začiatky sú spojené aj so Slovenskom a na ceste za úspechom sa tvorba nadaného umelca nestretla vždy s pochopením. Dámy a páni, Calin.

Evidujeme ho od roku 2016

Pri pohľade na YouTube a Spotify môžeme konštatovať, že oficiálna hudobná cesta českého umelca sa začala písať v roku 2016. Už od začiatku bolo cítiť, že Calin prináša na domácu scénu kombináciu prvkov, ktorú sme dovtedy nezaregistrovali u žiadneho umelca. Mnohí ho prirovnávali ku kombinácii The Weeknda (v jeho začiatkoch) s Lil Peepom, keďže sa jeho prvé skladby zameriavali na podobnú tématiku, ako u vyššie uvedených kolegov zo zahraničia. Často to boli tracky zamerané na ženy, prípadne precítené balady.

Ťažko povedať, či je toto prirovnanie presné, keďže hudobník z Brna do hudby vždy prinášal kus seba, čo v konečnom dôsledku vytváralo špecifické skladby so špecifickým soundom. Azda najstarší track, ktorý na platformách nájdeme, je Měsíční den produkovaný Amidom.

Pod Mike Roft Records pokračoval aj vo svojej ďalšej tvorbe, keď v máji 2016 vydal singel Blíž a v októbri toho istého roka aj singel 4.30am. Skladby mali veľmi podobný, pomalý a precítený vibe, ktorý si získal srdcia fanúšikov po celom československu. Jeden z prvých prelomových trackov prichádza na konci roka 2016, keď sa mladý talent spojil s Rennem Dangom a vznikol singel Paradise. Opäť pomalá a temná skladba, ktorá dostala aj videoklip, kde nájdeme aj ďalšiu, vtedy ešte vychádzajúcu, hviezdu českej scény – Steina.

Nová etapa začína…

So začiatkom roka 2017 sa začala aj nová, a je treba podotknúť, že kľúčová, kapitola Calinovej kariéry. Umelec z Brna prechádza pod krídla Pil C-ho Comebackgangu a hneď prvým singlom zbúral československý internet. Play Time má niečo málo cez 90 sekúnd, no nepamätáme si skladbu, ktorá by v tej dobe dokázala spustiť takú lavínu reakcií. A je nutné povedať, že mnohí komentujúci Calina nepochopili.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Príchod na letisko vo veľkom štýle: Snoop Dogga v Škótsku vítali s gajdami!

V crazy videoklipe sa objavili aj súčasní členovia jeho zoskupenia Rychlí kluci, ako napríklad spomínaný Stein27 či Kojo, no pred kamerou je tiež Forgen, ktorého môžu fanúšikovia poznať z pôsobenia pod The Mag. Calin singlom dosiahol presne to, čo chcel. Dostal sa do povedomia fanúšikov a bol pripravený ovládnuť domácu scénu, aj keď tomu v tej dobe len málokto veril.

Poslucháčom sa pripomenul o 4 mesiace, keď vydal singel Med a v auguste si „strúhol“ fantastický feat na skladbe, ktorú radíme medzi tie úplne najlepšie, aké domáca scéna mala možnosť počuť – Silent Hill. V tej dobe už sa začala Calinova kariéra pomaly lámať, čo potvrdil veľmi úspešným singlom Olivia, ktorým ukázal svoju originalitu, hudobný talent a uzavrel tak rok 2017.

Netrpezliví fanúšikovia na ďalší výtvor nemuseli čakať vôbec dlho. Balada, emóciou a prejavom pripomínajúca Lil Peepa, ktorá dostala názov Přicházi Zima, jasne ukázala, aký originálny a talentovaný umelec Calin je. Svojou úprimnou tvorbou, ktorá sa na nič nehrala, si na svoju stranu ťahal čoraz viac priaznivcov. Cestu na vrchol scény definitívne podčiarkol nasledujúcimi dvoma singlami.

Jeho dovtedy najúspešnejšie single prišli vo februári a máji 2018. Emóciou a prejavom boli síce úplne odlišné, no spájala ich umelcova kreativita, melodickosť, kvalitne poskladané linky a už niekoľkokrát spomínaná originalita. Dopis a Perfect Week sú doteraz veľmi obľúbené skladby, ktoré dokázali chytiť mužského, ale aj ženského poslucháča a Calina doslova katapultovali medzi najlepších – ako kvalitou, tak aj číslami.

S rastúcim úspechom sa však blížil aj jeho koniec v Comebackgangu. Jeho posledným dielom pod hlavičkou slovenského zoskupenia bolo Děvče v první řadě, kde sa na feate objavil Ben Cristovao. Calin jasne ukázal, že talent, trpezlivosť, cieľavedomosť, autenticita a vízia dokážu urobiť z obyčajného chalana superstar. Nás môže tešiť, že jeho začiatky sú silno prepojené aj so Slovenskom a na záver môžeme skonštatovať, že aktuálne hovoríme o pravdepodobne najúspešnejšom umelcovi, minimálne čo sa súčasných čísel týka.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame