Denník stratenej vysokoškoláčky #22: Keď dostaneš dokonalé okno

Zdroj: Photo by Mike from Pexels

#Kto by si to bol pomyslel, že botanika je dokonalá nuda. Ja by som o tom vedela rozprávať. Majka sa dlho nezdržala na izbe. Len si vymenila tričko za trendovejšie, v ktorom vyzerala ako diskoguľa z rokov osemdesiatych a išla sa túlať. Priznám sa, viacej sa mi páčila verzia Majky – bifľošky. Očividne jej prebytok hormónov znižoval aj zdravý úsudok. Ako prvú som si dala skúšku z botaniky – z predmetu, ktorý ma bavil zo všetkého najmenej. Na webe som sa dočítala, že najťažšie úlohy by sme si mali dať na začiatok. Vraj preto, aby sme to mali čím skôr z krku. Tak teda, poďme na to!

Prečo sa musíš učiť to, čo ti bude nanič?

Od úspešného učenia ma odrádzala základná otázka. „Načo sa mám učiť niečo, čo v živote nevyužijem?“ Nárazové tlačenie latinských názvov do hlavy mi nedávalo žiaden zmysel. Hľadať vzájomné súvislosti, prísť na kĺb rôznym fyziologickým procesom… tak to už hej! Ale naučiť sa rozpoznať trilión machov a lišajníkov (medzi ktorými bol aj Jamkatec pľúcny, teda TEN lišajník, ktorý obľubujú naše kravy), ma jednoducho nebavilo. Vedela som, že všetko nájdem na webe. Ako na potvoru mi zavolal spolužiak Fero, alias Praslička.

Zdroj: Michael Gaida/Pixabay.com

Celkom zbytočný telefonát

„Ahoj,“ zdvihla som telefón. Nemusela som mať telepatické schopnosti, aby som vedela, čo bude nasledovať.

„Z koľkých atlasov si sa učila?“  Fero to vzal útokom. Nemal čas na zdvorilostné pozdravy. „Hm, z jedného. Z toho, čo som zohnala v knižnici,“ zamrmlala som.

Keď však začal vymenovávať všetkých autorov atlasov, latinské názvy a všetky jemné špecifiká machov a lišajníkov, tak som mu položila telefón. Chcem ostať v pokoji. O takéto nemotivujúce telefonáty nemám záujem. Hlavné je ostať vo svojom strede. Po ďalších dvoch hodinách zbytočného pozerania sa do skrípt som sa rozhodla. Čo viem, to viem. Čo nie, bez toho sa zaobídem. Obliekla som sa a vybrala som sa do parku. Bola zima, no mne to nevadilo. Nasávala som do pľúc čerstvý vzduch. Keby moja mama videla, že behám po vonku bez šálu, asi by to neprežila. Našťastie je na míle ďaleko. A viete čo? Vcelku mi to aj vyhovuje.

Zdroj: kristin vogt/unsplash.com

Aj neúspech je skúsenosť

Na druhý deň som sa zobudila v dobrej nálade. Majka ani neprišla na internát, asi spala u nového frajera. Tá teda nestráca čas! Rozhodla som sa, že už neotvorím žiadnu učebnicu, no možno práve to bola chyba. Skúška z botaniky pozostávala z dvoch častí. Počas prvej sme mohli vyučujúceho ohúriť našimi praktickými znalosťami. Pred každého z nás otvoril viacero atlasov, pričom zabodával svoj prst do rôznych obrázkov, ktorý sa podobali ako vajce vajcu. Fera museli vyviesť z učebne, pretože poznal všetko a nedal sa nijako zastaviť. Ja som pre zmenu ani necekla. Dostala som absolútne okno. Len som sa usmievala. Možno to štúdium biológie nebol až taký dobrý nápad, ako sa na prvý pohľad zdalo.

Tak nabudúce,

Kika

Pozn: Denník je čistá fikcia. Akákoľvek podobnosť postáv či miest je čisto náhodná.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame