Denisa sa rozhodla pre prelomový študijný program: Čo je to prírodná polícia a ako mení mladým pohľad na prírodu?

Denisa Záchenská (Foto: Archív D.Z.)

#Denisa Záchenská študuje na Technickej univerzite vo Zvolene študijný program forenzná a kriminalistická environmentalistika. Sama tento pojem vysvetľuje jednoducho ako „prírodnú políciu“. Zatiaľ čo v škole sa učí o ľudskom vplyve na prírodu a o environmentálnej kriminalite, v praxi Denisa pomáha prírode všemožným spôsobom. Už v sedemnástich rokoch založila iniciatívu Očami prírody a odvtedy ovplyvnila stovky ľudí.

Kľúčovým okamihom bol vyrúbaný les

Tínedžeri sa v sedemnástich radšej venujú zábave než štúdiu a veľkým kauzám. V živote každého však nastane čas, keď si uvedomí, aké veci sú skutočne dôležité. V prípade Denisy Záchenskej prišiel kľúčový moment nečakane – keď im za rodinnou chatou vyrúbali les.

„Keď sme sa snažili problém riešiť, prišlo vyhrážanie a nepríjemné správanie zo strany vyššie postavených a kompetentných ľudí. Vtedy sme nevedeli, čo ďalej, a báli sme sa,“ spomína Denisa. Práve v tom čase založila iniciatívu Očami prírody, aby spojila viac ľudí so spoločnými problémami a mohli sa v podobných situáciách podporovať, pretože ako pripomína: „Spolu dokážeme viac.“

Univerzita vo Zvolene ju oslovila na prvú

Po udalostiach na chate si uvedomila, aký je svet nespravodlivý, a nechcela sa len prizerať tomu, čo sa okolo nás deje. „Keď som našla na stránke vysokých škôl názov študijného programu a prečítala som si jeho opis, hneď som vedela, že chcem ísť práve sem,“ hovorí o štúdiu na Technickej univerzite vo Zvolene.

Park pred Technickou univerzitou vo Zvolene, ktorú Denisa navštevuje. (Foto: TUZVO)

Okrem kriminológie poskytuje Technická univerzita vo Zvolene veľa ďalších zaujímavých predmetov. „Na tejto škole študovalo množstvo ľudí, ktorých uznávam, a silnú úlohu pri výbere školy pre mňa zohral aj fakt, že ide o jediný študijný program v celom Česko-Slovensku,“ hovorí Denisa.

K čisteniu prírody inšpirovala už stovky ľudí

Popri štúdiu Denisa ďalej rozvíja aj iniciatívu Očami prírody. Venujú sa upratovacím akciám, ale organizujú aj prednášky v školách, verejné diskusie či podávajú podnety. Nájdeš ich aj na enviro podujatiach a sociálnych sieťach, kde ich sledujú tisíce ľudí. Najväčšími akciami sú však tradične čistenia prírody, na ktorých sa môže zúčastniť každý – rodiny, tínedžeri, dospelí… Na začiatku čistenia sa podľa jej slov ľudia stretávajú ako skupina neznámych, no na konci sú už skvelá partia nabitá dobrou energiou.

Denisa Záchenská a ďalší dobrovoľníci po upratovacej akcii. (Foto: Archív D.Z.)

V prírode nachádzajú množstvo odpadu od vyhodeného nábytku cez autodiely až po podlahoviny a krytiny. „Pri upratovaní priehrady sme našli doslova stovky paličiek z lízaniek a injekčné striekačky či sexuálne pomôcky nás už ani neprekvapujú,“ spomína Denisa. Tým najhorším zážitkom však bolo, keď stretli pri čistení agresívnych okoloidúcich. „Tí začali hádzať kamene do nášho fotografa. To bolo naozaj cez čiaru a takmer sme museli volať aj políciu.“

Vďaka Denise zmizne skládka

Denisine skúsenosti potvrdzujú, že keď chceme niečo dosiahnuť, musíme pre to aj niečo urobiť. Výsledok sa potom často naozaj dostaví. „Mňa osobne veľmi zahrialo pri srdci, keď som podávala návrh na výsadbu drevín v meste, a o pár týždňov som tam videla krásne vysoké stromy. Alebo keď som podávala podnet na odstránenie čiernej skládky a vďaka mne bol vývoz odpadu na toto miesto zastavený a aktuálne sa pracuje na jej odstránení,“ prezrádza. Práve vtedy podľa vlastných slov cítila, že svet sa dá zmeniť, keď za to zabojujeme. „Veľa ľudí stále len šomre, ako sa im niečo nepáči, ale nerobia nič pre to, aby situáciu zmenili. To sa musí skončiť.“

Najdôležitejšou činnosťou sú podľa Denisy aj napriek tomu prednášky a zmena postoja ľudí. Pri čistení síce podľa nej vidíš okamžitý výsledok, no ide skôr o riešenie následkov. Dôležitejšie je však odstraňovanie príčin – a tomu sa snaží napomáhať okrem iného rôznymi prednáškami pre žiakov aj bežných ľudí vo Zvolene či okolí a prednášať bola napríklad aj o environmentálnych zločinoch v rámci predmetu kriminológia. Aj vďaka nim bude možno v budúcnosti odpadu a kriminality v prírode menej.

Náš tip: Univerzita, ktorá ťa posunie ďalej

Ak práve rozmýšľaš, akú vysokú školu si vybrať, máme pre teba tip. Technická univerzita vo Zvolene, na ktorej študuje aj Denisa, dosahuje nadpriemerné vedecké výsledky a je jedinečná svojím komplexným zameraním na les, drevo a ekológiu. Ponúka však aj štúdium v oblasti strojárstva, bezpečnostných vied, dizajnu nábytku a interiéru a ekonomiky prírodných zdrojov.

Nájdeš tu moderne vybavené učebne a laboratóriá, veľa praktickej výučby v teréne a špeciálne lesnícke predmety sa dokonca realizujú v rámci vlastného poľovného revíru a Vysokoškolského lesného podniku. Na univerzite sú aktívne dve študentské organizácie a študenti sa môžu zapojiť aj do folklórneho súboru či do sokoliarskeho, kynologického alebo včelárskeho krúžku. Už počas školy môžeš získavať cenné skúsenosti a neraz tu vznikajú aj priateľstvá na celý život.

VIAC O TECHNICKEJ UNIVERZITE VO ZVOLENE

Pohľad na Technickú univerzitu vo Zvolene. (Foto: TUZVO)
Zdroj: PR článok
Odporúčame