Debilita a originalita v jednom. MMXV medzi TOP albumami SK histórie?

Rok 2015 je pocitovo poriadne ďaleko. Príde vám to ešte ďalej, keď vám povieme, že tento rok je tak ďaleko, ako rok 2029. Šialené, však? Každopádne, vrátime sa sedem rokov dozadu, keď chalani zo skupiny DMS vydali CD s názvom MMXV. Môžeme konštatovať, že tento hudobný projekt sa stal veľmi rýchlo nesmrteľným. 

MMXV medzi TOP albumami našej histórie?

Začneme hneď zhurta. Môžeme tento album z produkcie skupiny DMS radiť medzi najlepšie rapové CDs slovenskej histórie? Áno, môžeme. Tento hudobný projekt spĺňa všetko, čo by kvalitný album spĺňať mal. Výborný rap, skvelý flow, prepracované hudby a rôznorodosť skladieb, v ktorých nájdete party songy, príbehovky, ale aj emočné spovede. Rozsah MMXV je naozaj obrovský. A spracovanie? O tom sa ani nemusíme baviť, to je kvalita na druhú.

Poďme si toto CD pripomenúť. Tu si ho môžete vypočuť. Album obsahuje 18 skladieb, čo je viac nez slušná porcia. A každá má svoj osobitný príbeh a emóciu. V neposlednom rade, MMXV funguje aj ako celok.

 

V tomto prípade sa jedná o projekt, ktorý DMS takpovediac vrátil do hry. Album oficiálne vyšiel 14. decembra 2015, pričom práve do tohto obdobia môžeme datovať obdobie, kedy začal otvorený útok Separa, Dameho a Smarta na vrchol našej scény. Možno to tak niekto nevníma, ale tu nastal zlom. Pretože na tomto CD sa nachádzalo niekoľko songov, ktoré lemovali ďalšie obdobie v našej rap game.

Nesmrteľné skladby 

Zoberme si ako príklad hneď prvý song na CD, a teda „Intro“. Uletený text aj videoklip, poriadny rapový náklad od prvej do poslednej sekundy a dojem, že keď si to vypočujete a pozriete, chcete to urobiť znovu.

A potom je tu napríklad „Ďalšia špina“, neoficiálna hymna typu žien, ktorému sa radšej vyhnite, ak nechcete problémy a nepríjemné zážitky. DMS potom v ďalšom období pravidelne prinášali (a stále prinášajú) songy, ktoré sa tejto problematike venujú. A v textoch hovoria o momentoch, ktoré ste možno vo svojom živote zažili už aj vy. Alebo nie? Ak nie, tak good for you, pretože to je fakt niečo, po čom netúži nikto.

Skvelý song je aj „Je to len rap“, pričom nemožno zabúdať na „Idem C“, kde chalanov z DMS dopĺňa Pil C. Je to track, na ktorý sa možno aj zabudlo, ale to je chyba, pretože je to vynikajúci feat vhodný aj na parties.

Rozsah tohto CD je, ako naznačujeme vyššie, naozaj veľký. Potvrdzuje to skladba „T.L.A.K.“, kde sa Separ a Minimo (Tina) venujú narodeniu svojej spoločnej dcéry. Silná a nádherná skladba, ktorá rozcíti každého. Ak by sme išli track za trackom, zistíte, že sa jedná o nesmierne premakané songy. Majú taktiež zaujímavé čísla views na video platforme YouTube.

Vráťme sa otázke z úvodu článku: Patrí album MMXV medzi najlepšie v histórii slovenského rapu? ÁNO! Nejdeme písať, že je úplnym Topom, pretože do veľkej miery je to subjektívne. Ak by ste ak niekomu chceli predstaviť SK rap a ukázať mu projekty, ktoré tento žáner v našich končinách formovali, MMXV nemôžete opomenúť. Veď majú v klipe Sajfu a Majstra N, čo viac môžeme požadovať?

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Photo credits: DMS-MMXV

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.