Dávid je hlavou drum and bass fenomému, organizoval aj tour pre Gleba: Nikdy sme to nerobili pre prachy a fame, hovorí

Foto: unsplash.com

#Hudobných akcií zameraných na drum and bass nájdeš niekoľko. Široká verejnosť možno nevie čo alebo kto je Hoofbeats, napriek tomu pre zainteresovaných je to stará značka. Aj preto sme sa rozhodli vyspovedať hlavu tejto crew, Davida Polášeka.

Keď sa povie Hoofbeats, širokej verejnosti na Slovensku to veľa nepovie, napriek tomu na Morave vie zrejme každý, o koho ide. Ako by si predstavil tento projekt, o čo ide?
Sme moravská crew, ktorá sa zameriava na elektronickú hudbu, konkrétne na klubový fenomén – drum and bass. Tvoríme hudbu, usporiadavame eventy a šijeme merch. V tíme nás je 12 DJs a producenti hrajú najmä doma v Česku, na Slovensku, v Poľsku, a mnohí sú žiadaní aj ďalej. Základňu máme v S-Klube v Olomouci, kde každý mesiac organizujeme Hoofbeats Music Nights. Svoje jedinečné sety tu predviedli desiatky skvelých interpretov z celého sveta. No bez našich fanúšikov by to nešlo, zaujíma nás ich názor, podieľajú sa na organizácii eventov, sú neprekonateľná podpora a veľmi si každého jedného
vážime.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Joshu4 (@joshu4_hb),

Ako vznikol nápad založiť takúto hudobnú crew?
Vždy som chcel mať vlastnú SK8 značku a nakoniec som založil Hoofbeats crew, o čosi neskôr hudobný label s názvom Hoofbeats Music. Započúval som sa, stále viac a viac som sa zaujímal o celkové dianie na scéne…až som v tom bol po uši, doslova (smiech).

Ak má niekto záujem rozšíriť váš tím a pridať sa k vám, čím všetkým musí prejsť?
Najpodstatnejšie kritérium je láska k hudbe a určité skúsenosti. Myslím, že zatiaľ som vždy dokázal vycítiť, že k nám niekto skrátka patrí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Joshu4 (@joshu4_hb),

Čím je Hoofbeats jedinečný v porovnaní s inými crew?
Nikdy sme nič nebudovali strategicky, racionálne, pre zisk a fame. Vždy išlo do všetkého hlavne srdce, či to bol event, hudba alebo merch. A preto sa z Hoofbeats stáva lovebrand a nás to nesmierne teší. Snažíme sa robiť veci inak, no s jednoznačným rukopisom, ktorý fanúšik spozná. Novinkou je naše nové štúdio s profesionálnou technikou, kde si mladé talenty môžu prísť zahrať, skúsiť si live streamovanie, nahrať svoje sety, prísť si po rady… Máme tiež blog, kde sa snažíme fanúšikov vzdelávať, zásobovať ich informáciami zo sveta dnb. Myslím, že vychovávame a vzdelávame v tomto smere mladú generáciu.

Aký najväčší úspech ste zatiaľ dosiahli?
Obsadili sme niekoľko rokov po sebe prvé priečky v ankete Drum and Bass Awards, konkrétne najlepšia crew a najlepšia opakovaná klubová noc. No najväčší úspech je, že sme už 10 rokov stále aktívni na českej scéne, baví a napĺňa nás to stále viac.

Prečo práve drum and bass?
Tento štýl je veľmi melodický, energický a má množstvo subžánrov, každý si príde na svoje. Mne sa najviac páči dancefloor, mainstream a neurofunk.

Počúvaš mimo profesiu aj nejaký iný žáner? 
Áno, hľadám inšpiráciu aj v hip-hope.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Joshu4 (@joshu4_hb),

Ako si konkrétne ty začal s mixovaním? 
Hrám od roku 2011. Organizoval som rôzne večierky, myslím, že tam sa zrodili moje začiatky.

Čo na to tvoji rodičia či priatelia? Ako brali tvoju netradičnú záľubu?
Rodičia tomu spočiatku neverili, ale časom sa to zlomilo a ich postoj je dnes pozitívny. Moja žena ma podporuje a verí mi vo všetkom, čo robím. Priatelia sú často súčasťou rôznych eventov.

Na ktorý svoj set si najviac hrdý? 
Tých setov je za rok veľmi veľa, ale ak mám byť úprimný, tak všetky mimo mojich eventov. Keď hrám na svojej párty, starám sa viac o organizáciu a plynulý chod akcie ako o svoje sety. Vonku je to vždy príjemnejšie, tam organizačné záležitosti padajú na plecia iných a ja mám čas venovať sa detailnejšie hudbe.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Joshu4 (@joshu4_hb),

Akú hlavnú emóciu má odovzdať tvoja hudba?
Radosť. Myslím, že ide o to, aby sa ľudia na chvíľu uvolnili a zabudli na bežné problémy, cítili tú neskutočnú energiu, ktorú hudba dokáže odovzdať a boli šťastní v tom danom momente.

Ako dlho ti trvá vytvoriť jeden set? Kto je tvojím hudobným vzorom? 
Keď má človek dostatočne veľa zakúpenej hudby/ trackov a vyzná sa, dá sa vytvoriť set za niekoľko minút. Snažím sa tvoriť playlist ku každému eventu tematicky, aby hudobne zapadal, no nebojím sa ani experimentovať. Aktuálne často hrávam tracky od interpretov ako Dimension, Sub Focus, Metrik, Camo & K alebo Culture Shock.

Je drum and bass medzi ľudmi?
V Českej republike je drum and bass fenomén, každý druhý festival už má drumandbassový stage. Máme tu dokonca aj najväčší drumandbassový festival na svete (LiR). Určite môžem povedať, že Česká republika je o pár krokov popredu.

A čo momentálna scéna na Slovensku?
Máte veľké množstvo talentovaných producentov, ktorí prezentujú Slovensko aj vo svete a stále sa posúvate k lepšiemu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Joshu4 (@joshu4_hb),

Eviduješ v tomto žánri aj celkový posun, povedzme za posledných 10 rokov?
Určite, a obrovský. Drum and bass počúvame denne z áčkových rádio staníc, kedysi to bol úplný underground, ktorý by sa do rádia len ťažko dostal.

Odohral si už množstvo akcií, a určite to bolo divoké… Aký najvtipnejší alebo najzaujímavejší zážitok sa ti počas toho stal?
Tak naposledy v Ostrave ráno o tretej v klube vypadla elektrina, 500 ľudí zostalo v úplnej tme skandovať a spievať. Nakoniec to nebolo možné promptne opraviť a museli opustiť klub. Vždy fanúšikovia píšu na fanpage, že klub po ich návšteve spadne, a vtedy sa tak takmer naozaj stalo (smiech).

Okrem hudby má Hoofbeats aj vlastný merch Hoofbeats Clothing. Ako často prichádzate s novou kolekciou a kto ju navrhuje? 
Väčšinou máme drop dvakrát za rok, letné kúsky a potom teplejšie s príchodom jesene a zimy. Medzitým však prinášame limitované edície, napríklad narodeninový merch alebo rôzne doplnky. Na HB Clothingu pracujeme traja. Isté obdobie to bola jednoznačne vínová mikina, ale aktuálne vedú ľadvinky, celkovo zažíva tento produkt svoj comeback.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Joshu4 (@joshu4_hb),

Je Hoofbeats full time práca alebo sa popri tom venuješ aj niečomu inému? Čo robíš ak dáš na chvíľu hudbu bokom?
Áno, Hoofbeats je môj full time job, ale podieľam sa aj na iných projektoch. Napríklad so slovenskou crew Fck Them spoluorganizujem Glebovu tour Gauč Storytelling v Českej republike. Keď nepracujem, trávim čas so svojou rodinou a rád cestujem.

Aké sú tvoje najbližšie plány?
Klubové eventy už nemáme kapacitne kam posunúť, preto by sme chceli zorganizovať halovú akciu s väčšou kapacitou, kde sa môžeme viac realizovať. Verím, že náš hudobný label Hoofbeats Music čaká dlhá, a dúfam, úspešná cesta. A HB Clothing sa bude čoskoro sťahovať do kamennej predajne, kde bude aj DJ room pre mladé talenty. Osobný kontakt s fanúšikmi bude zase bližší, častejší a pevnejší.

Zdroj: Hoofbeats, hashtag.sk
Odporúčame