Danka stála pri zrode TEDxBratislava, dnes radí rečníkom: O tvojom úspechu rozhoduje už prvých 15 sekúnd

Foto: Unsplash/Austin Distel

#Prezentácii alebo vystúpeniu pred ľuďmi sa asi nikto z nás celkom nevyhne. Či ide o projekty na vysokej škole alebo v práci, skôr či neskôr bude pred menším či väčším publikom hovoriť takmer každý. Čo robiť, aby všetko išlo ako po masle sme sa pýtali koučky Dany Retovej, ktorá stála pri zrode TEDxBratislava. Dodnes dobrovoľnícky pomáha pripravovať rečníkov pre toto podujatie a v posledných rokoch s kolegom Rasťom Geschwandtnerom a Veronikou Pizano ponúka koučing aj komerčne, s projektom Prezent Perfekt.

Takmer každý má pred prednášaním pred ľuďmi rešpekt – a je často jedno, či ide o prezentáciu projektu v škole, o vnútrofiremnú akciu pre 10 ľudí alebo rovno veľké auditórium. Ako by sa mal začiatočník pripraviť?

Ako prvé si treba vždy premyslieť, čo chcem vlastne povedať, prečo a komu to idem hovoriť. Znie to triviálne, ale niekedy nájsť konkrétnu myšlienku, ktorá bude pre ľudí hodnotná a podať ju tak, aby im bola zrozumiteľná, stojí naozaj veľké úsilie.

Aký spôsob prezentovania odporúčaš? Je najlepšia improvizácia?

Záleží na schopnostiach a skúsenostiach rečníka. Čistú improvizáciu by som naozaj radila len veľmi skúseným rečníkom alebo na neformálnych akciách, kde takpovediac „nejde o veľa“. Aj tu je však dobre mať premyslenú hlavnú pointu, poprípade, začiatok a koniec.

Ďalšou možnosťou je načrtnúť si osnovu a mať jasný úvod a záver. Tento prístup je fajn, pokiaľ si v roli rečníka veríš, máš v sebe spontánnosť a prirodzenosť. Na druhej strane riskuješ, že ti v momente nenapadnú najvhodnejšie slová alebo príklady, alebo natiahneš čas, pretože sa pri niektorej časti príliš rozrozprávaš.

A čo nabifliť sa všetko od slova do slova? Je to tiež cesta?

Aj tento prístup má svoje výhody a nevýhody. Výhodou je, že sa môžeš s obsahom pohrať a dokonale ho vyladiť tak, aby bol jasný, vtipný, úderný. Tento prístup má však aj najviac rizík a vyžaduje najdôkladnejšiu prípravu. S textom sa treba natoľko zžiť, že jeho prednes je úplne automatický a potom ešte docieliť, aby znel prirodzene, s emóciou, autenticky. To je veľmi ťažké natrénovať. Pokiaľ si nevyhradíš dostatok času na prípravu, môže to vyznieť veľmi zle – ako prednes na Hviezdoslavovom Kubíne. A to asi nikto nechceme.

Čo by sme mali robiť tesne pred vystúpením, aby všetko išlo ako má?

To je veľmi individuálne. Z mojej skúsenosti ľuďom pomáha zoznámiť sa ešte pred podujatím s priestorom, s technikou, poprechádzať sa tam, skúsiť si pódium, prezentáciu – najmä ak ide o priestor, kde sa nachádza človek poprvýkrát. Niekomu pomáha, keď v publiku alebo zákulisí vidí známe tváre.

Je dobré si ešte rýchlo celú prezentáciu prejsť, alebo už to môže byť skôr na škodu?

Vždy je dobré zopakovať si tesne pred vystúpením prvé vety. Najväčší adrenalín má človek na začiatku a keď si je vtedy istý a ide to hladko, tak sa väčšinou upokojí a zvyšok prezentácie už plynie v poriadku.

Foto: Dana Retová

Existujú nejaké spôsoby na prekonanie trémy? Napríklad predstaviť si počúvajúcich ľudí nahých alebo na toalete – funguje to?

Tu mám žiaľ len veľmi nudnú odpoveď, žiadne toalety nepomáhajú. Čo pomáha je byť na 100 % stotožnený s tým, čo idem povedať. Lebo vtedy to nie je o mne a o tom, ako pôsobím a rozprávam, ale o tej myšlienke, ktorá je pre mňa natoľko dôležitá, že ju chcem zdieľať s publikom. Presúva to pozornosť zo mňa na obsah. A to odbúrava značný stres.

Aký je tvoj názor na vtipkovanie – dobrý nápad alebo skôr trapas?

Humor je určite skvelý nástroj ako navodiť atmosféru. Treba s ním však vedieť narábať. Odporúčam vyskúšať si časti, ktoré majú byť vtipné, nanečisto pred menším publikom, alebo aspoň neľútostne úprimným kamarátom. Vlastne celú prezentáciu je dobré skúšať pred niekým. S našimi rečníkmi vždy robíme generálku. Pokiaľ organizátor nerobí generálku, spravte si ju pokojne doma v obývačke pred rodinou. Získate tak cennú spätnú väzbu, či je to zrozumiteľné, pútavé, čo funguje a čo skrátiť alebo vyhodiť.

Čo robiť, keď dostanem okno? Dá sa nejako pripraviť aj na túto možnosť?

Pri konferenciách je často možnosť napísať si záchytné body v podobe poznámok k prezentácii, ktoré premietnu na obrazovku pred tebou, takže ich nikto iný nevidí. Ďalšia možnosť je vyrobiť si malé tvrdé kartičky s krátkymi poznámkami – tie môžete využiť pri prezentovaní vlastne kdekoľvek.

Ako by mala vyzerať prezentácia, ktorá sa premieta počas prednášky? Máš pre mňa nejaké tipy čo áno a čo nie?  

Dobrý je jednoduchý dizajn, ktorý zdôrazní tvoje myšlienky. Nikdy by slajdy nemali duplikovať alebo dokonca nahrádzať to, čo ako spíker hovoríš. Nemali by odvádzať pozornosť. Mali by znázorniť, podfarbiť, navodiť emóciu. Preto sa určite vyhni dlhým textom alebo odrážkam. Na ideálnom slajde je jeden zrozumiteľný obrázok v dobrej kvalite, maximálne s krátkym heslom.

Dajme tomu, že už mám premyslenú tému aj myšlienku, ktorej verím, a čaká ma už „len“ príprava samotnej prezentácie. Ako ju spraviť tak, aby na ňu obecenstvo len tak nezabudlo?

Človek nemusí byť fantastickým rečníkom na to, aby podal skvelú prezentáciu. Treba sa hlavne trochu pohrať s obsahom tak, aby bol pútavý a zrozumiteľný pre konkrétne publikum. Vždy pritom rozmýšľaj, ako spraviť začiatok čo najviac prekvapivý alebo zaujímavý. Pretože keď začneš rozprávať, máš asi 15 sekúnd, v ktorých sa poslucháči rozhodujú, či ťa budú počúvať, alebo si radšej skontrolujú mobil. Nepremeškaj túto príležitosť. Pri vysvetľovaní používaj veľa príbehov a konkrétnych príkladov. Neboj sa odhaliť aj niečo osobné. Na záver si vždy nechaj odkaz, ktorý si môžu vziať so sebou. Niečo, čo povedia doma alebo kolegom v práci. Takéto prezentácie menia svet.

Odporúčame