Dá sa to aj rýchlejšie: Toto je 7 overených trikov, ktoré posunú rýchlosť tvojho učenia na maximum

Photo by Startup Stock Photos from Pexels

#Neraz tie najťažšie okamihy z nastávajúcej skúšky zažívaš práve počas učenia. Určite aj ty na vlastnej koži poznáš ten fakt blbý pocit, keď máš do nasledujúceho dňa prelúskať 200-stranové skriptá, no ty si už dve hodiny na tej istej strane. Vtedy padne vhod mať poruke zopár trikov, ktoré ti pomôžu urýchliť samotný proces učenia. Vybrali sme tie najlepšie z nich:

#1 Neuč sa stále rovnako

Photo by Dmitry Ratushny on Unsplash

Pretože nuda a stereotypné učenie v tebe zabijú akúkoľvek tvorivosť. Skús sa zakaždým učiť inak. Raz si prejdi učivo sám, inokedy ho vysvetli spolužiakom. Môžeš sa učiť potichu, alebo si učivo opakovať nahlas, učiť sa z poznámok, alebo len zo skrípt. Dôležité je, aby sa z učenia nestala stereotypná činnosť. Práve stereotyp ti vezme chuť do učenia.

#2 Z každého rožka troška

Ak ťa čaká reťazec viacerých skúšok, je lepšie sa na všetky z nich pripravovať priebežne. Miesto toho, aby si celý deň „zabil“ len jedným predmetom, skús pár minút venovať všetkým z nich. Keď ťa prejde chuť na matematiku, vyskúšaj slovenčinu, alebo sa preorientuj na cudzí jazyk. Podľa odborníkov je tento proces učenia oveľa efektívnejší, ako učiť sa v jeden deň len jediný predmet.

#3 Uč sa aj počas semestra či školského roku

Photo by Eliabe Costa on Unsplash

Ak máš pocit, že si v procese učenia absolútne ľavý, určite ti pomôže malý ťahák. Zahŕňa v sebe overený efektívny systém učenia, ktorý stojí za to si osvojiť. Ak sa učíš niečo nové, riaď sa podľa neho:

  • Prvý náhľad: Prvýkrát sa pozri na nové učivo na druhý deň
  • Druhý náhľad: 3 dni po 1. náhľade
  • Tretí náhľad: 7 dní po 2. náhľade
  • Štvrtý náhľad: 21 dní po 3. náhľade
  • Piaty náhľad: 30 dní po 4. náhľade
  • Šiesty deň: 45 dní po 5. náhľade
  • Siedmy náhľad: 60 dní po 6. náhľade

Ak si osvojíš tento netradičný spôsob upevňovania nových informácií, vedz, že ti tak rýchlo nevyfučia z hlavy.

#4 Posaď sa do prvej lavice

Tento tip je vhodný pre extra lenivých. Sedieť vpredu nie je len pre riťolezov, ale aj pre tých, čo sa chcú skutočne niečo naučiť. Ak sedíš v prvej lavici, zapamätáš si toho oveľa viac než tí, čo sa ulievajú vzadu. Ide o tvoje vzdelanie. Tak šup-šup dopredu.

#5 Zabudni na multitasking

pixabay.com

Je vedecky overené, že mutlitasking je hlúposť. Určite nemá zmysel púšťať sa naraz do viacerých projektov. Ak sa učíš, zabudni na všetko ostatné. Nesnaž sa učiť jazyk, písať seminárnu prácu a zároveň doháňať zameškanú úlohu. Vypomstí sa ti to a nakoniec tvoja snaha vyjde navnivoč.

#6 Poznámky si píš rukou

Na počítači to ide síce oveľa rýchlejšie, ale vlastnoručné písanie poznámok na papier má svoje opodstatnenie. To, čo si zapíšeš na papier, si aj skôr zapamätáš. Je to oveľa efektívnejšie, ako keď ich napíšeš (či skopíruješ) len do textového dokumentu.

#7 Vypíš sa zo strachov

pexels.com

Strach je tvoj najväčší nepriateľ. V skutočnosti ťa dokáže paralyzovať oveľa viac, ako nedostatok času na prípravu. Ak sa niečoho bojíš, vypíš si to na papier. Už 10 minút intenzívneho vypisovania obáv a strachov ti pomôže vyčistiť si hlavu od negatívnych myšlienok. Aj to ti výrazne pomôže pri učení.

Zdroj: daniel-wong.com
Odporúčame