Chcete niekoho skutočne spoznať? Položte mu týchto 5 otázok

Foto: pixabay.com

#Máte aj vy pri niektorých ľuďoch pocit, že nech sa snažíte akokoľvek, nedokážete odhaliť ich osobnosť? Existuje množstvo typológií ľudí, na základe ktorých sa ich môžeme pokúsiť niekam zaradiť a spoznať. Hovorí sa, že introvertov nezaujímajú bezduché konverzácie o počasí a chcú vás radšej spoznať. Chcú vedieť, aké máte postoje, hodnoty… My vám preto prinášame pár rád, ako to dosiahnuť.

Nebojte sa ticha 

Ak v rozhovore nastane chvíľka ticha, väčšinou sa začneme cítiť nepríjemne. Máme pocit, že sa tichu musíme vyhnúť za každú cenu, vtedy spanikárime a snažíme sa ho za každú cenu naplniť prázdnymi slovami. Zapamätajte si však, že ticho nie je zlé. Vždy je lepšie dopriať si čas na premyslenie o tom čo bolo povedané, ako na danú otázku reagovať unáhlene.

pixabay.com

Nepredpokladajte

V tomto bode sme vinní všetci, dokonca aj ja. Koľkokrát sme si o ľuďoch vytvárali unáhlené závery? Mnohokrát. Snažíme sa veci pochopiť tým, že ľudí škatuľkujeme na základe stereotypov, do istej miery je to v poriadku, nesmieme však dovoliť, aby náš zdravý rozum prevážil nad realitou. Ak niečomu nerozumiete, nedomýšľajte, ale spýtajte sa.

Nepremýšľajte nad tým, čo poviete vo vete

Keďže sme tvorovia, ktorí väčšinou nenávidia ticho, často si vopred pripravíme to, čo budeme hovoriť. Ako však premýšľame nad vlastnou odpoveďou, akosi prestávame počúvať. Dôležité je však to, aby sme sa sústredili na to, čo nám druhí hovoria.

Ak chcete človeka naozaj spoznať, opýtajte sa ho týchto päť otázok:

1. Aký je tvoj príbeh?

Odpoveď sa môže rozvíja viacerými smermi. Niekto sa  možno zamyslí, iný príde s rýchlou, trefnou a zábavnou odpoveďou. Veľa ľudí zrejme však prekvapí. Samozrejme, nie každému je príjemné otvorene odpovedať na kladené otázky.

2. Čo je tvojou vášňou?

Toto je jeden z najjednoduchších spôsobov, ako rozprúdiť konverzáciu. Ľudia nadšene rozprávajú o tom, čo ich zaujíma a ak to dokážete oceniť, rozvírite príjemný zmysluplný rozhovor.

pixabay.com

3. Ak by som ťa poznal/a, čo by som o tebe vedel/a?

Je to otvorená otázka a tak môžeme dostať aj stručnú a otvorenú odpoveď. Ak sa však radíte k dobrým poslucháčom a človek má pocit, že mu rozumiete, otvorí sa vám a znovu sa z toho môže vykľuť zaujímavý rozhovor.

4. Čo ťa práve teraz najviac teší?

Otázka na to, čo činí človeka skutočne šťastným je skvelá. Väčšina ľudí na ňu odpovie s radosťou a otvorene.

pixabay.com

5. O čom často nehovoríš?

Táto otázka možno môže vyznieť zvláštne, ako výsluch či vyzvedanie. Môže sa však stať, že s touto otázkou dotyčný mať problém nebude, odpovie vám a dokonca ocení fakt, že je tu niekto, kto ho vypočuje.

 

Odporúčame