Zimný raj, ktorý sa oplatí zažiť: Top lyžovačku aj oddych v kúpeľoch nájdeš práve tu

#Sneh poletuje, príroda sa obliekla do biela a my mrzneme. Zima je tu a konečne nás na niektorých miestach prekvapil aj sneh. Avšak, Švajčiarske alpy sa zo snehu tešia už hodnú chvíľu. St. Moritz patrí k jedným z najluxusnejších vysokohorských stredísk. Rozprestiera sa v údolí Engadin v nadmorskej výške až 1 856 m.

Zdroj: Pixabay.com

Je centrom, ktoré poukazuje na moderný spôsob života. Skvelé reštaurácie v, ktorých si príde na svoje každý gurmán, zjazdovky s vysoko kvalitným štandardom, očarujúce pamiatky a nedotknuteľná príroda, ktorá vyráža dych. Dôvodom popularity sú tiež minerálne pramene, ktoré sa v týchto miestach objavili už pred 3 000 rokmi. Presne v tom čase uzrel po prvý krát St. Moritz svetlo sveta, vtedy ako letné kúpeľné stredisko.

Ak patríš k milovníkom lyžovania, snowboardovania či korčuľovania, alebo túžiš po poriadnej adrenalínovej jazde, si na správnej adrese. Práve táto alpská metropola ponúka množstvo možností na uskutočnenie tvojich snov.

Zdroj: Pixabay.com

Najlepšia lyžovačka

Domov zimných športov každoročne usporadúva až päť majstrovstiev sveta v alpskom lyžovaní. Či už si skúsený lyžiar alebo si ešte len na začiatku, St. Moritz je pre každého. Vybrať si môžeš až z 88 kvalitných zjazdoviek! Medzi obľúbené strediská patrí Corviglia, ktoré sa rozprestiera na východných svahoch Piz Nair.

Do výšky 2 486 m sa dostaneš lanovkou St. Moritz – Corviglia cez Chantarella. Ďalej smeruje lanovka až na Piz Nair, ktorý je vo výške až 3 057 m. Veľmi populárnymi sú aj kopce Furtschellas, Diavolezza a Lagalb. Nájdu sa tu však aj menšie lyžiarske strediská v, ktorých rovnako zažiješ nekonečné množstvo zábavy, napríklad Languard v Pontresine, Cristins v Silvaplana, Survih v Samedane a Müsella v La Punt.

Preferuješ radšej bežkovanie cez sneh či zamrznuté jazero? Na svoje si prídeš v okolí Engadine vo výške 1 800 metrov. Celosvetovo známa lyžiarska maratónska trať medzi Maloja a S-chanf sa pýši až 42 bežeckými cestami.

Zdroj: Pixabay.com

Pre milovníkov adrenalínu aj romantické duše

St. Moritz sa môže pochváliť olympijskou bobovou dráhou Celerina. Miesto, kde ti bude krv tuhnúť v žilách a tlak stúpať. Bobová dráha je jednou z najstarších prírodných dráh na svete. Tak čo, dal by si sa nahovoriť? Ak miluješ adrenalín, určite skús paragliding. Možností je tu hneď niekoľko. Pohľad z vtáčej perspektívy na zasnežené kopce je ako z rozprávky.

Na svoje si prídu aj zamilované páriky či rodiny s deťmi. Klzisko Eisarena Ludains je v zimnom období plné návštevníkov, ktorí si skúšajú piruety, hokejové zručnosti, alebo sa len tak ladne kĺžu po zamrznutej hladine. Či už na korčuliach alebo len na krátkej prechádzke, zasnežená krajina ukazuje svoju krásu. Romantici by určite mali okúsiť jazdu v kočiari ťahanom koňmi. Zabalení v prikrývkach a kožušinách, kochať sa pohľadom na zamrznuté jazerá, to je skutočne nádhera!

Kúpeľná kultúra ma v tejto oblasti taktiež veľké postavenie. Pre oddych po náročnom a chladnom dni si budeš môcť vybrať z hojného počtu kúpeľov a wellness centier. Bude to sauna, bublinková výrivka alebo uvoľňujúca masáž?

Zdroj: Pixabay.com

A čo v lete?

V Alpskom mestečku sa nebudeš nudiť ani v lete. Tú pravú pohodičku zažiješ vďaka trom golfovým ihriskám v krásnom prostredí. Cyklisti sa môžu vyblázniť na viac než 400 km dlhých trasách. Túlanie sa pomedzi smrekové lesy, pohľad na čarokrásne pohoria či jazerá vo farbách oblohy. To všetko môžeš zažiť aj pri krátkej prechádzke či náročnejšom výstupe.

Zdroj: stmoritz.com
Odporúčame