Chceš podnikať s kamošmi, no vraj sa to nemá? Dodrž týchto 7 kľúčových pravidiel a pôjde vám to ako po masle

Photo by Helena Lopes from Pexels

#Vraví sa, že sa do biznisu sa neoplatí púšťať s rodinnými príslušníkmi či kamarátmi. Vraj kvôli tomu, lebo oni najčastejšie využijú dobré vzťahy, a preto sa im oveľa ťažšie nastavujú hranice. Ak máš dobrý nápad a chceš spolupracovať s kamarátom, ktorému naozaj dôveruješ, nemusíš sa tým riadiť. Podnikať môžeš aj s tými, ktorých máš najradšej. Aby si sa nepopálil, nezabudni si vopred stanoviť pravidlá. Vďaka ním sa vyhneš rôznym nepríjemnostiam.

#1 Nezabúdaj na to, že ste priatelia

A preto nedovoľ, aby ste na to kvôli pracovným vzťahom zabúdali. Problémy nechajte za dverami kancelárie a občas sa choďte vyvenčiť do prírody. Témy spoločného biznisu by v tej chvíli mali predstavovať úplné tabu. Hovorte o iných veciach a venujte sa spoločným koníčkom. Pevné priateľstvo je veľmi cenné, škoda by bola oňho prísť.

Photo by bruce mars from Pexels

#2 Nemiešaj jablká s hruškami

Dávaj si pozor, aby si do pracovnej sféry nemiešal súkromie a naopak. Ešte skôr, než začnete spoločne podnikať, stanovte si pevné pravidlá. V práci ste predovšetkým kolegovia či kolegyne. A tak by ste sa mali správať. Súkromné veci určite neriešte za pracovným stolom.

#3 Rozdeľte si úlohy

Ak je každý z vás z iného cesta, máte šancu vytvoriť niečo jedinečné. Práve svoju inakosť môžete využiť v prospech podnikania. Možno má jeden z vás kreatívne nápady, zatiaľ čo druhému ide lepšie komunikácia s ľuďmi či účtovníctvo. Spolu máte šancu vytvoriť projekt, ktorý nemá obdoby.

pexels.com

#4 Hádke sa asi nevyhneš

Podnikanie sa nezaobíde bez stresu. A kvôli nemu sa raz-dva môže stať, že jeden z vás vybuchne. Alebo obaja. Netreba však z toho robiť žiadnu vedu. Nad každým vzťahom občas zahrmí, ani ten priateľský nie je výnimkou. Dokiaľ hádky nie sú na dennom poriadku, je to v pohode. Dôležité je vedieť sa poučiť z konfliktu a nájsť spoločné riešenie.

#5 Never na dobré slovo

Staré dobré pravidlo vraví: Kamaráti buďme, no dlhy si plaťme. Aj keby si dal ruku do ohňa za toho druhého, mysli na to, že svoj pracovný vzťah by ste predsa len mali spečatiť nejakým dokumentom. Spíšte si zmluvu, všetko si dajte pekne na papier. Ak nedajbože pôjde do tuhého, budete mať písomný záväzok, ktorý vám pomôže vyhnúť sa zbytočným nedorozumeniam. Kvôli dlhom a neférovosti sa bohužiaľ rozpadlo nejedno dlhoročné priateľstvo.

Photo by Elijah O’Donnell from Pexels

#6 Rozhodni sa, kto ti stojí za riziko

Uvedom si, že spolupracovať sa nedá s hocikým. Možno máš kamoša, s ktorým síce rád tráviš voľný čas, no keď ste spolu príliš dlho, začne ti liezť patrične na nervy. Ak sa chceš s niekým pustiť do podnikania, mysli na to, že (nielen) v práci strávite spolu dlhé hodiny. Preto si toto rozhodnutie dobre zváž.

#7 Nezabudnite spolu komunikovať

Zdravá a otvorená komunikácia je nevyhnutnosť. Ak sa niečo deje, určite nezostaň ticho. Nauč sa otvorene a bez emócií povedať aj nepríjemné veci, no drž sa predovšetkým faktov. V prípade podnikania sa ti neoplatí zametať problémy pod koberec, preto stav na otvorenosť. Inak sa nepohnete z miesta.

Zdroj: http://theeverygirl.com
Odporúčame