Cez skúškové ju pijeme na litre: Káva má však okrem povzbudenia aj iné super účinky. Vieš aké?

Photo by Clay Banks on Unsplash

#Všetci milovníci kávy sa určite potešia, keď im povieme, že pitie tohto lahodného nápoja neudržuje len našu pozornosť, ale je prospešné aj pre zdravie. Obsahuje totiž množstvo antioxidantov a živín. My ti prinášame prehľad niekoľkých benefitov, ktoré z jej pitia získaš.

Schudneš a výrazne zlepšíš svoj fyzický výkon

Kofeín účinne pôsobí pri spaľovaní tukov, čo je tiež dôvod, prečo sa nachádza takmer v každom doplnku na chudnutie. Pomôže naštartovať tvoj metabolizmus, vďaka čomu idú kilá rýchlejšie dole. Kofeín tiež zvyšuje hladinu adrenalínu – hormónu, ktorý tvoje telo pripraví na intenzívnu fyzickú záťaž. Tvoj výkon sa tak môže zlepšiť až o niekoľko percent a budeš viac vládať.

unsplash.com

Znížiš riziko vzniku cukrovky a ochrániš pečeň

Cukrovka druhého typu je v súčasnosti veľmi rozšíreným ochorením. Vedel si však, že pitím kávy znižuješ riziko jej vzniku? Takmer až o polovicu. Rovnako ľudia, ktorí pijú štyri alebo viac šálok kávy denne majú až výrazne nižšie riziko cirhózy pečene. K tomu všetkému je ešte aj skvelým antidepresívom.

Prijmeš množstvo živín a antioxidantov

Jedna šálka kávy je plná vitamínov B2 a B5, mangánu, draslíka aj horčíka. Vitamín B2 (riboflavín) hrá dôležitú úlohu pri telesnom raste, obnove červených krviniek a uvoľňovaní energie zo sacharidov. B5 je užitočný najmä pre pokožku a vlasy, chráni pred vysokou hladinou cholesterolu, vysokým krvným tlakom, aterosklerózou či srdcovými chorobami. Káva má vraj oveľa viac antioxidantov ako miska ovocia či zeleniny. Čerstvá a kvalitná káva je tak jedným z najzdravších nápojov na svete.

unsplash.com

Vychutnávaj, ale s mierou

Pamätaj však na to, že všetkého veľa škodí a to isté platí aj o káve. Za deň by si mal vypiť maximálne štyri šálky. Ak môžeš, priprav si ju doma. Dokážeš tak odhadnúť správne množstvo a poznáš aj pôvod kúpených zŕn. Kávy v lacnejších kaviarňach či rýchlych občerstveniach obsahujú zväčša množstvo farbív, sladidiel alebo iných telu neprospešných látok. Najzdravšia káva je 100 % Arabica, nesladená a bez mlieka. Pokiaľ sa ho však nechceš vzdať, skús ho nahradiť aspoň sójovým mliekom a namiesto cukru či umelých sladidiel si nápoj dochuť medom.

Zisti o svojej káve viac

Pokiaľ nemáš čas si variť kávu doma, spoľahnúť sa môžeš na mnohé kaviarne. Nie je hanbou opýtať sa, akú majú odrodu alebo odkiaľ pochádzajú zrná. Rozhoduje aj intenzita, dĺžka a dátum praženia. Káva má takisto svoj pomyselný dátum spotreby a hoci sa vyslovene nepokazí, výrazne sa to odrazí na chuti a kvalite. Je to celá alchýmia, no ak sa zaujímaš o to, čo piješ, baristu trošku vyspovedaj. Nakoniec, aj ty sám si urobíš prehľad a zistíš, že kávový svet je hotový vesmír.

Odporúčame