Cesta ku šťastiu nikdy nebola ľahšia: Vo svojom živote sa stačí vzdať len 12 vecí

Sarah Doody/Unsplash

#Šťastie je jednou z najsilnejších emócii, ktoré môžeme v živote zažiť. Je to zároveň kľúč k vyrovnanému a plnohodnotnému životu. Často však tento kľúč strácame, najmä kvôli tomu, že sa nevieme vzdať niektorých našich návykov či vlastností. Pritom je to také jednoduché. Stačí, ak sa vzdáte…

…sťažovania sa

Hovorí sa, že to, o čom neustále hovoríte, si aj privoláte. Naozaj sa chcete mať vždy iba zle, byť nešťastní a smutní? Ak nie, prestaňte byť negatívni a sťažovať sa. Život predsa neobsahuje iba čierne dni a pamätajte, že po každej búrke raz vyjde slniečko.

…potreby očariť všetkých naokolo

Nesnažte sa byť tým, kým nie ste. Ľudia vás musia mať radi takých, akí ste v skutočnosti a nie iba váš vymyslený obraz. Nekonečné pretvarovanie sa vám rozhodne do života šťastie neprivedie.

…hnevu

Hnev robí vrásky a nepriateľov, preto sa nehnevajte často a najmä nie dlho. Odpustite a pocítite nielen úľavu na duši, ale budete aj šťastnejší.

…obviňovania druhých za vlastné chyby

Odložte niekedy na bok vaše veľké ego a pozrite sa na veci aj z inej perspektívy. Nie za všetko, čo sa vám v živote nepodarilo môžu napríklad vaši rodičia, spolužiaci alebo kolegovia. Naučte sa priznať si chyby a prijať zodpovednosť za ne, najmä za svoj život, pretože to, čo sa vám deje, závisí vo veľkej miere práve od vás.

…odmietania akýchkoľvek zmien

Zmena je život a život je zmena. Ak nevykročíte zo svojej komfortnej zóny, nikdy sa nič nezmení k lepšiemu a nikam sa neposuniete. Často aj nepríjemná zmena dokáže človeka neskôr nasmerovať na tú správnu cestu.

…strachu

Bojíte sa, že nezvládnete zajtrajšiu skúšku, že nie ste dostatočne dobrí na váš vysnívaný post v práci alebo že keď oslovíte tú peknú ženu/muža, strápnite sa? Zahoďte obavy za hlavu a vykročte vpred. Strach je iba ilúzia, ktorú si sami vytvárate v hlave a dá sa s ním bojovať, tak do toho!

…výhovoriek

Hovorí sa, že kto chce, hľadá spôsoby, no ten, čo nechce, hľadá dôvody. Navyše za ten čas, čo sa vyhovárate, ste už dávno mohli niečo dosiahnuť alebo minimálne byť už na ceste za tým, po čom tak veľmi túžite, no bojíte sa toho.

…potreby mať všetko vo vlastných rukách a pod kontrolou

Niekedy jednoducho nie sme schopní urobiť všetko sami a potrebujeme menšiu pomoc priateľov alebo niekoho skúsenejšieho. Požiadať o pomoc nie je hanba, ale naopak často je to česť pre tých, ktorí nám pomáhajú.

…života, ktorí chcú od vás iní

Máte iba jeden život a je len a len na vás, ako s ním naložíte. Mnoho ľudí žije svoj život podľa toho, čo si iní myslia, že je pre nich najlepšie. To však nie je dobré a ani správne. Možno si ešte pamätáte, ako vaša mama hovorila kamarátkam, že sa z vás jedného dňa stane lekár a aj po rokoch trvala na tom, aby ste si podali prihlášku na medicínu. Aj napriek tomu, že ste mali talent na niečo úplne iné. Neignorujte váš vnútorný hlas, on vie najlepšie, po čom túžite.

…minulosti

Nie je nič horšie, ako žiť v minulosti a neustále sa utápať v spomienkach. Život je tu a teraz. Žite pre dnešok a verte v krajšie zajtrajšky. Zhlboka sa nadýchnite a raz a navždy zavrite dvere s veľkým nápisom MINULOSŤ. Skúsili ste? No, nie je vám hneď lepšie?

…závislostí

Aj by ste si išli niekedy zabehať, no akurát ide v TV váš obľúbený seriál, ktorý za nič na svete nechcete zmeškať? Či už ide o závislosť na alkohole, na videohrách alebo na televízii, všetko vás spútava a obmedzuje. Nemôžete sa tak slobodne rozhodovať, bez toho, aby vás niečo nelimitovalo.

…kritizovania

Nikdy sa vám nič nepáči, každý je zlý a neschopný, váš život je jedna veľká katastrofa? Ak si myslíte, že týmto sa niečo vo vašom živote zmení, tak ste na veľkom omyle. Možno iba ak tak k horšiemu. Nikto nemá rád večne ufrflané a rozmaznané osoby. Ak nechcete prísť o všetkých priateľov, zobuďte sa a prestaňte večne všetko kritizovať. Pozrite sa na svet cez iné než čierne okuliare a život sa náhle zmení a vy budete šťastnejší.

Odporúčame