Svetový rekord na zamrznutom jazere: Český freediver sa len na jeden nádych ponoril do neuveriteľnej hĺbky!

svetový rekord na zamrznutom jazere

Český freediver David sa na jeden nádych ponoril až do hĺbky 52 metrov (Zdroj: Instagram/David Vencl)

#Päťdesiatdva metrov pod ľadom na jediný nádych! Český freediver a otužilec David Vencl dokázal to, na čo si nikto iný doposiaľ netrúfol. Len v plavkách, s kúpacou čiapkou a plutvami sa na zamrznutom jazere ponoril pod ľad až do hĺbky 52,1 metra.

Absolvent Technickej univerzity v Liberci tak posunul hranice ľudských možností, keď ako prvý človek na našej planéte v utorok 14. marca 2023 vytvoril na švajčiarskom jazere Sils svetový rekord v hĺbkovom ponore. Do Guinessovej knihy rekordov sa zapísal už aj pred dvomi rokmi, keď pod ľadom dokázal preplávať 80 metrov. Aktuálne je držiteľom už dvoch rekordov pod ľadom.

Plánoval 50 metrov, pridal dva naviac

„Päťdesiatdva!“ ukázal Vencl na hodinky, keď sa pred jednou hodinou popoludní vynoril nad hladinu. Mal v pláne bez neoprénu zdolať 50 metrov, ale pridal ešte dva naviac, ako o rekorde informuje portál idnes. Nakoľko doposiaľ sa nikto o takýto bláznivý kúsok nepokúsil, ide o rekord zakladajúci.

Na zamrznutom jazere zdolal počiatočné problémy

Nie všetko išlo ako po masle. V úvode sa najskôr musel vysporiadať s technickými komplikáciami. Približne o pol hodiny sa posunul aj čas ponoru. Jednému zo štyroch prístrojových potápačov, ktorí českého ľadového muža istili, totiž zamrzla technika. Ten preto musel vyjsť z vody von, takže na rekordéra už dohliadali len traja potápači a spolu s nimi sa ešte spustil dolu aj kameraman, ktorý zaznamenával stanovenie rekordu.

Štyridsaťročný Tepličan si potom vyzliekol biely hotelový župan, vyzul si zimné topánky, ktoré mal vypchaté igelitovými vrecúškami, aby sa nepremočili a on neomrzol, a vyzliekol si aj nohavice. „Bára by chcela, aby som ich poskladal do komínka“, žartoval ešte tesne pred ponorom.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa David Vencl | Man under the Ice (@davidvencl)

Hrúbka ľadu na zamrznutom jazere mala 35 centimetrov, a keďže v noci nasnežilo, okolo otvoru sa pod ťarchou snehu vyvalila voda. Na okraji trojuholníkovej diery nabral David Vencl do pľúc vzduch a o 12:49 sa ponoril pod hladinu priezračnej vody švajčiarskeho jazera v blízkosti St. Moritz. Jazero leží v nadmorskej výške 1 800 metrov, pričom v maximálnej hĺbke dosahuje 71 metrov a svojimi parametrami ideálne spĺňalo podmienky pre výkon českého freedivera. Klesal vlastne do „tepla“ keďže voda pri hladine mala 1 °C, v hĺbke 50 metrov mala už plus 4 °C.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Aj najvyšší muž sveta môže mať obavy: Neuveríš, čoho sa tento človek bojí!

Pod vodou plánoval byť približne minútu a štyridsať sekúnd. Nakoľko svoj plánovaný výkon natiahol ešte o dva metre, vynoril sa po minúte a päťdesiatich štyroch sekundách. Posledných pätnásť metrov plával už sám, bez dozoru. Na konci lana, ku ktorému bol pripútaný, vzal pripevnenú značku. Celý jeho výkon sledovali aj rozhodcovia.


Dokážeš si predstaviť potápať sa v ľadovej vode?

Po výkone vykašliaval krv

Bol to poriadny risk a bláznovstvo v jednom. Po vynorení sa z vody český rekordman síce dýchal ťažko, napriek tomu už po niekoľkých sekundách v ľadovej vode s úsmevom a prstami spojený do tvaru písmena O (t.j. potápačské bezpečnostné gesto) povedal: „I am OK.“ Krátko na to sa ozval potlesk a nadšené výkriky „Bravo! Super!“ jeho tímu aj všetkých sledujúcich.

A i keď ponor nakoniec prebehol bez komplikácií, po vynorení mal potápač – otužilec krvavé ústa i bradu a krv aj vykašliaval. „Myslím, že je to trachea“, ukazoval na priedušnicu. „Pľúca sú v pohode, necítim žiadnu bolesť.“ Neskôr sa rozhodol pre kontrolné vyšetrenie v nemocnici, keďže ako priznal: „Hneď po vynorení som vykašliaval krv, pretože v 45 metroch som urobil chybu. Zdvihol som hlavu, čo mi v kombinácii so studenou vodou spôsobilo poškodenie trachey.“ Lekári mu po vyšetrení potvrdili, že je v poriadku.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame