Česká Hora mŕtvych: Tajuplná smrť troch mladých turistov je dodnes plná záhad

Pravčická brána v Českom Švajčiarsku (foto: Pixabay.com)

#Ide o jeden z najtajomnejších prípadov bývalého Československa. A pravdepodobne ste o ňom ešte nepočuli. Smrť troch mladých ľudí v lesoch národného parku České Švajčiarsko je dodnes obrovskou záhadou. Oficiálne zomreli na zabitie bleskom. Ale mohol im blesk zviazať ruky za chrbtom?

Národný park České Švajčiarsko sa nachádza v hraničnej oblasti s Nemeckom. Vstupnú bránu tvorí obec Hřensko. Pieskovcový kaňon lemovaný košatými stromami vytvára okúzľujúce miesto. Mohutné skaly tu vystupujú stovky metrov nad hladinu rieky Labe. Aj napriek nízkej nadmorskej výške (len 115 m.n.m.), máte pocit, ako by ste sa ocitli uprostred hôr. 

Nádherná scenéria a túžba po dobrodružstve do tejto oblasti v lete 1987 zaviedla trojicu mladých ľudí. Túžili vidieť na vlastné oči prírodný unikát – Pravčickú bránu. Táto národná prírodná pamiatka je skalnou bránou – najväčším pieskovcovým oblúkom v Európe. Od obce Hřensko je vzdialená 3 kilometre. Letný výlet zamilovanej dvojice a ich kamaráta sa tu zmenil na jednu z najväčších záhad českej kriminalistiky.

Záhadné zmiznutie

26. septembra 1987 oznámila na vtedajšom Zbore národnej bezpečnosti v Děčíne skupinka horolezcov a hubárov, že pri zostupe v oblasti neďalekej Meznej louky objavila dve ľudské lebky. Rozbehlo sa veľké vyšetrovanie. Verejná bezpečnosť prišla k ešte desivejšiemu nálezu – na mieste sa našli kostrové pozostatky troch mladých ľudí.

Závery oficiálneho vyšetrovania boli veľmi strohé. Pátraním v databáze nezvestných sa preukázalo, že išlo o 22-ročnú vysokoškoláčku Lenku Vítovú, jej priateľa, čerstvého inžiniera Pavla Plšeka (23) a ich spoločného kamaráta, laboranta filmových laboratórií Barandov, 26-ročného Petra Havla. Za príčinu smrti bolo stanovené zasiahnutie guľovým bleskom a živelná pohroma. Okolnosti celého prípadu sú však veľmi záhadné a dodnes sa vedú dohady o tom, čo sa mladým turistom v skutočnosti prihodilo.

Namiesto dovolenky smrť

Podľa dobového článku boli traja mladí ľudia rodičmi naposledy videní 25. júna 1987 v Prahe, odkiaľ odišli vlakom na výlet do Českého Švajčiarska. „Syn mal po promóciách a chcel sa s Lenkou vydať do skál v Hřensku,“ spomínala na posledné okamihy pred ich záhadným zmiznutím Pavlova matka, pani Neumannová. „Pavlov kamarát Peter, ktorý s nimi išiel na výlet, sa mal vrátiť najneskôr do 5. júla, pretože mal dovolenku iba na týždeň. My sme sa v tom čase tiež vybrali na dovolenku a až po návrate na konci júla sme sa dozvedeli, že sa naše deti z výletu nevrátili.“

Podľa svedeckých výpovedí prišli Lenka, Pavol a Peter 29. júna do Varnsdorfu a odtiaľ asi o 17:00 peši prešli k Pravčickej bráne. „Tam si ich všimol vrátnik, ktorý vyberal vstupné, Josef Dvořák. Preliezli mrežu a sadli si na lavičku. Avšak tadiaľ sa nesmelo chodiť a on ich napomenul. Oni ale odišli. Dvořák zavolal pohraničnú stráž,“ povedala v marci 2013 pre denník Blesk Eva Havlová, matka Petra Havla. Pán Dvořák bol posledným človekom, ktorí trojicu mladých ľudí videl nažive.

Šokovaní Pavloví rodičia okamžite telefonovali na Verejnú bezpečnosť v Děčíne a obehali tiež všetky nemocnice v okrese. Nikde však o ich synovi a jeho priateľoch nič nevedeli. Po nezvestných kamarátoch bolo vyhlásené celoštátne pátranie a ich fotografie boli rozvešané nielen v oblasti Hřenska, ale po celej republike. Informácie o ich zmiznutí vysielala aj rozhlasová Zelená vlna. Verejná bezpečnosť zúfalým rodičom údajne oznámila, že ich deti využili zámienku výletu a utiekli cez hranicu do Nemecka. Počas leta 1987 vypočula polícia stovky trampov, hubárov a miestnych horolezcov.

Hrôzostrašný nález

Všetky nádeje na nájdenie troch kamarátov vyhasli v septembri 1987. V tomto mesiaci najskôr podľa archívneho článku hubári objavili v skalnej trhline pozostatky ľudských tiel, konkrétne kostry a oblečenie. Červeno-zelená kockovaná košeľa bola roztrhaná a jej polovica sa nachádzala v kotlíku s jedlom. Telesné pozostatky boli rozptýlené v okruhu 20 až 50 metrov.

28. septembra 1987 na miestnom Zbore národnej bezpečnosti v Děčíne nahlásili horolezci, ktorí po nezvestných dobrovoľne tri mesiace pátrali, nález dvoch lebiek pri zostupe zo skaly Kruché cimbuří. V tomto objave podľa portálu Euroclimbing zohral veľkú úlohu miestny rodák a veľmi skúsený horolezec Jindřich Strauss, ktorý neskôr celý prípad vyšetroval na vlastnú päsť, keďže sa neuspokojil s oficiálnou verziou.

Rozbehlo sa policajné vyšetrovanie, ktoré podľa relácie Prísne tajné vraždy, odvysielanej v roku 2010 Českou televíziou, dospelo k záveru, že mladých ľudí zabil guľový blesk alebo iná živelná pohroma. Cudzie zavinenie nebolo preukázané. Tento oficiálny záver vyšetrovania dodnes spochybňujú ako rodičia mŕtvych turistov, tak aj českí bádatelia.

Blesk alebo vražda?

Najväčšou záhadou, ktorá dodnes nie je dostatočne objasnená, je nález mŕtvych tiel. Na kostrách sa vplyvom rozkladu dochovali len zvyšky tkaniva. Totožnosť obetí bola určená vďaka osobným veciam, ktoré boli objavené v blízkosti miesta činu – občianskemu preukazu Petra Havla, hodinkám Pavla Plšeka a taktiež vďaka jednému z fotoaparátov, ktorý patril nezvestným.

Okolnosti, za akých policajti prehľadávali miesto nálezu, priblížil v decembri 2016 pre časopis Krimi Revue Jindřich Strauss: „V úzkej trhline medzi dvoma skalami boli nájdené pozostatky Lenky Vítovej. Boli zahrabané pod vrstvou hliny a popadaného lístia. Policajti vraveli, že sa nemuselo jednať o zámerné ukrytie tela, že to tam mohol naplaviť dážď. Veľmi sa mi to nezdalo, rovnako ako fakt, že tí chlapci mali ruky k sebe zviazané povrazom. To sa síce dá vysvetliť tým, že horolezci sa takto navzájom istia, pokiaľ si jeden z nich potrebuje v noci odskočiť na záchod, ale toto nie je nebezpečná hora.“

Hřensko (foto: Pixabay.com)

Nejasností bolo viac

Jindřich Strauss poukázal na ďalšie závažné momenty záhadnej udalosti. Kostra Lenky Vítovej sa našla vyzlečená. Jej oblečenie bolo objavené neďaleko naukladané na kôpke a bolo podivne hnedé, ako obliate kyselinou. Záhadná je aj vzdialenosť nálezu dvoch lebiek. Miestni obyvatelia neveria oficiálnej verzii a tvrdia, že nie je možné, aby sa lebky odkotúľali od tela a dopadli tesne vedľa seba. Pri policajnej rekonštrukcii udalosti sa takýmto spôsobom ani raz nepodarilo lebky k sebe umiestniť.

„Nenašli sa zvyšné osobné doklady, drahší z dvojice fotoaparátov ani žiadne peniaze. Na telách chlapcov bol konár borovice, pričom tento strom bol od miesta nálezu vzdialený približne 100 metrov,“ pokračuje Jindřich Strauss. Záhadou je aj to, čo sa stalo s topánkami jedného zo študentov. „Mali prerezanú kožu v oblasti členkov. Pokiaľ ich mal dotyčný v čase smrti na sebe, musel umierať v strašných bolestiach. Takéto mučenie sa používalo vo Vietnamskej vojne. Protivníkovi nožom prerezali žily a on vykrvácal. V takej situácii nemôžete chodiť, iba sa plazíte. Tesné topánky prepúšťajú krv a nemôžete si ich vyzuť,“ dodáva Strauss.

Nové vyšetrovanie

Oficiálny záver vyšetrovania znie, že trojica zomrela po zásahu guľovým bleskom. S touto verziou sa nikdy nezmierili rodičia mŕtvych kamarátov. Dokonca napísali list prezidentovi Gustávovi Husákovi. V roku 1992 bolo po opakovaných podnetoch vyšetrovanie obnovené a zaoberal sa ním aj Úrad pre vyšetrovanie zločinov komunizmu. Zásah guľovým bleskom nebol jednoznačne potvrdený, navyše podľa archívu Hydrometeorologického ústavu v deň zmiznutia v oblasti Pravčickej brány svietilo slnko. Kvôli nedostatku svedeckých výpovedí a priamych dôkazov však vyšetrovanie neprinieslo nové skutočnosti a tak dostali priestor rôzne verzie udalosti a konšpirácie.

Sériový vrah?

Objasniť, čo sa stalo, sa neúnavne snaží najmä pani Eva Havlová, Petrova matka. Podľa nej Petra a jeho priateľov zavraždil jeden z členov pohraničnej stráže Českého Švajčiarska, František K. Spoznala ho vďaka identiktu, ktorý bol zverejnený v novinách v súvislosti s vraždou pražskej prostitútky z roku 1995. Rovnako tak ho spoznalo aj viacero obyvateľov Hřenska.

Identitu tohto muža potvrdil v roku 2018 pre reláciu TV Prima Očami Josefa Klímy, aj samotný vrátnik Dvořák. Denník Blesk uvádza, že František K. bol skutočne v dobe zmiznutia podľa dobových záznamov u pohraničníkov v službe. Krátko po smrti turistov zmenil trasy hliadok, aby neprechádzali miestom činu.

Navyše, pán Dvořák v relácii uviedol, že rok po smrti turistov videl na Pravčickej bráne aj dve dievčatá, Lenku Mužíkovú a Ilonu Vavříkovú. Mladé dievčatá sa vydali stopom z Plzne na výlet do českých hôr v auguste 1988. O ich zmiznutí sme písali v tomto článku. František K. zomrel pred niekoľkými rokmi. Prípad smrti troch študentov v národnom parku aj naďalej zostáva záhadou…

Odporúčame