Celoživotný súboj zakladateľov značiek Adidas a Puma: Nenávisť bratov neskončila ani po ich smrti

pixabay.com

#So svetoznámymi športovými značkami Puma a Adidas sa stretávame takmer denne a všade, kam sa pozrieme. Nehovoriac o tom, že s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete nejaký ich produkt aj u vás doma. Za príbehom vzniku oboch značiek stoja dvaja nemeckí bratia, ktorí sa nedokázali dohodnúť a neskôr už vôbec ani vystáť. Pozrite sa s nami na bratovražedný súboj bratov Dasslerovcov, ktorý nakoniec siaha až za hrob.

Blue Box #adidassler #adidas #dasslerbrothers

A post shared by Michael Babalola Babs (@mbabalola) on

Mladosť a začiatky podnikania

Šikovnosť a zručnosť bratia s istotou zdedili po otcovi Christophovi, ktorý bol šikovným obuvníkom z bavorského mestečka Herzogenaurach. Jeho kvalitné a pohodlné papuče vyhľadávali zákazníci zo šíreho okolia. Za obuvníka sa vyučil i starší a výrečnejší z oboch synov, Rudolf.  Mladší Adolf zase začínal ako pekár, no zároveň v ňom driemalo aj veľké športové nadšenie.

Keď sa bratia vrátili z frontu prvej svetovej vojny, v Nemecku bolo len veľmi málo pracovných príležitostí a tak Adolf v roku 1920 prestaval práčovňu svojej matky na obuvnícku dielňu. Namiesto papúč sa však rozhodol vyrábať športovú obuv. Onedlho sa k Adolfovi pridal aj nadšený Rudolf a dvojici sa darilo pomerne dobre, pričom sa im denne podarilo ušiť vyše sto párov topánok. To smerovalo aj k názvu spoločnosti, ktorá dostala meno Gebrüder Dassler (Bratia Dasslerovci).

В 1924 году братья Адольф и Рудольф Дасслеры основали фирму, которая быстро стала одним из мировых лидеров в производстве спортивной обуви. Однако после Второй Мировой войны они поссорились и разделили компанию пополам. Адольф назвал свою фирму Adidas (от Adi Dassler), а Рудольф — RuDa (от Rudi Dassler), несколько позже переименовав её в Puma. Немецкий городок, где базируются две эти фирмы, и по сей день расколот на две половины, жители которых недолюбливают друг друга. Ps: весьма, весьма и ещё раз весьма интереснейший факт, о котором я лично (думаю как и многие из вас) не знал… 👟👍🏼😉 #Repost @one.fact with @repostapp. ・・・ #адидас #пума #факты #интересно #fact #facts #adidas #puma #brothers #братья #братьядасслеры #дасслеры #dasslers #dasslerbrothers #dassler #факт #interesting #adolfdassler #rudolphdassler #adidaspuma #адидаспума #адик #Ekaterinburg #Russia #photooftheday #Екатеринбург #Россия #спорт #sport

A post shared by Антон Чернов (@sefyu_ruskov) on

Ich obuv sa po prvýkrát predviedla na Olympijských hrách v Amsterdame v roku 1928. Keď sa im podarilo rozšíriť svoj podnik a zamestnať okolo 100 zamestnancov, mohli si dovoliť šiť rôzne druhy športovej obuvi. Svojou škálou výrobkov vedeli obuť športovcov až 11 rôznych disciplín. Napriek tomu, že obaja bratia predtým vstúpili do nacistickej strany, na olympijských hrách v Berlíne sa im podarilo obuť aj legendárneho Jesseho Owensa.  To výrazne pomohlo zvýšiť predaj a popularitu ich značky.

Jesse Owens was an American track and field athlete and four time Olympic gold medalist, known for his incredible performance in the 1936 Berlin Olympics. He attended Ohio State University, where he won a record eight individual NCAA championships in 1935 and 1936. Even during this he was forced to live off campus due to his race, and could only eat at "blacks only" restaurants. He set three world records during the Big Ten in Ann Arbor, resulting in his being chosen to represent his country in the 1936 Olympics. He faced great challenges at the games, including being attacked by citizens as he first stepped off the train in Berlin. Hitler and Nazi officials constantly promoted that blacks were inferior to their "Aryan Race" but through all of this, he managed to win the 100 m sprint, the long jump, the 200 m spring, and the 4 x 100 m spring relay, winning four gold medals and defying all who doubted him. He was later appointed US goodwill ambassador, and worked with racehorses in his free time, before dying of lung cancer in 1980 at age 66. #jesseowens #olympics #1936olympics #owens #longjump #athlete #ohiostate #rio #history

A post shared by 1900-2000 (@explorethetwentiethcentury) on

2. svetová vojna sa preniesla aj na bratov

Adolf Dassler sa stal veľkým priaznivcom nacizmu. Na začiatku 2. svetovej vojny nastúpil do Wehrmachtu, ale už po roku sa nakoniec smel vrátiť k svojej firme. Po skončení vojny bol vypočúvaný americkými jednotkami, údajne z dôvodu zásobovania amerických športovcov vybavením na Olympijských hrách v roku 1936. Jeho brat Rudolf bol po jednoročnom väznení americkou armádou tiež nakoniec prepustený. Od tohto okamihu začala nevraživosť medzi bratmi.

Rudolf sa totiž vo väzení dozvedel, že bol udaný niekým zo svojho blízkeho okolia. Mal podozrenie, že udavačom bol práve jeho brat Adolf, aby mohol získať firmu pre seba. K tomu sa pridalo aj napätie a spory okolo majetkového vysporiadania, k čomu prispeli aj ich manželky, ktoré sa mali poriadne v zuboch. Podľa výpovede Adolfa to naopak bol Rudolf, kto ho udal vojenským úradom. Nebolo možné rozhodnúť, kto klame a kto hovorí pravdu, preto boli obaja nakoniec prepustení.

Na druhom brehu rieky

V roku 1948 prišlo rozhodnutie spoločnosť rozdeliť na dve. Mladší z bratov, Adolf, si za názov vybral skratku svojho mena a priezviska Adidas (Adi Dassler). Rudolf nechcel zostať pozadu a svoju polovicu tiež pomenoval podobne – Ruda. Neskôr však usúdil, že lepšou voľbou bude niečo športovejšie a premenoval ju na Puma.

Rozdelili si majetky, zamestnancov a tiež továreň. Jeden ju postavil na pravom a druhý na ľavom brehu rieky Aurach. Celé mesto Herzogenarauch tak začalo ekonomicky závisieť len na činnosti týchto dvoch bratov, takže o chvíľu skoro všetci pracovali buď v jednej, alebo druhej fabrike.

Nebolo preto prekvapivé vidieť, že v niektorých obchodoch obsluhovali iba ľudí z Adidasu, inde zase z Pumy. Manželstvá siahajúce za čiaru medzi firmami boli taktiež neprípustné. Horzgenaurach začal byť známy ako mesto krivých krkov. Predtým, než sa začala konverzácia, sa obyvatelia pozreli nižšie, aby zistili, či dotyčného obúva Adidas alebo Puma.

Nenávisť siahajúca až za hrob

Dassler zomrel vo veku nedožitých 78 rokov v roku 1978. Po jeho smrti spoločnosť prevzala manželka Käthe a syn Horst. Pod jeho vedením sa značka Adidas stala svetovým lídrom v sektore inovácií v športovom marketingu.  Rudolf zomrel o štyri roky skôr na rakovinu pľúc. Kuriózne je, že ich vzájomná nevraživosť pokračovala doslova až za hrob,  keďže sa nechali pochovať na jednom cintoríne, no s požiadavkou, aby to bolo čo najďalej od seba.

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači. Viac informácií