Bývalá modelka Juli vymenila pózovanie za objektív: Za umelca sa nepovažujem, fotím páčivé veci

#Júlia Held fotí popri práci a najradšej má fotenia, kde je prítomných viac ľudí a vzniká príjemná atmosféra. Podstatná je pre ňu na fotografii emócia a neváha ju v niektorých prípadoch postaviť aj pred kompozíciu alebo pózu. Júliu predstavujeme v ďalšom pokračovaní nášho seriálu Svet vidia cez objektív.

Fotila rôzne štýly

Júlia začala s fotografovaním ešte ako malá, keď fotila prírodu alebo rôzne naaranžované zátišia a tie potom upravovala v Skicári. „Neskôr som na začiatku vysokej škole začala robiť modelku na fotokurzoch u Romana Pinčeka, kde som stále dokola počúvala o fotení, až sa mi to zapáčilo. Začala som si o tom viac zisťovať, pýtať sa, a potom to išlo samé,“ vysvetľuje Júlia.

Od Romana sa veľa naučila a počas celej vysokej jej bol k dispozícii aj školský ateliér, ktorý využívala. Napriek všetkému, čo sa od skúsenejších Júlia naučila, vo fotografických vodách sa hľadala naozaj dlho. „Skúšala som fotiť rôzne štýly, ale nakoniec som zistila, že najviac ma baví portrét a fashion fotografia,“ prezrádza.

Skĺbiť prácu a fotenie je občas náročné

Počas rokov sa však mení aj to, čo je pre Juli na fotke najpodstatnejšie. Kedysi to bola kompozícia, dokonalá úprava a póza, ktoré boli gro. „Teraz som trochu poľavila a je pre mňa najdôležitejšia emócia aj za cenu, že má fotka napríklad zlú kompozíciu alebo je menej ostrá.“ Svoju prácu robí mladá fotografka s veľkou láskou a preto nemá konkrétne fotenie, na ktoré by spomínala najradšej.

„Najlepšie sú pre mňa tie fotenia, kde je prítomných viacero ľudí – vizážistka, stylistka, viac modeliek, prípadne asistent. Vtedy vzniká super atmosféra a dobre sa mi fotí,“ prezrádza. Zradnou časťou práce fotografa vie byť úprava fotiek, ktorá môže niekedy trvať hodiny a celé dni, kedy vidí namiesto kurzora biele myšky. U Juli je to tiež individuálne.

Keďže fotografuje popri práci, je občas náročné skĺbiť všetko dokopy. Avšak fotenie ju baví a preto jej nerobí žiaden problém ostať hore aj dlho do noci viackrát počas týždňa. „Keď mám náladu, pokojne fotky upravujem aj celý deň. Sú dni, kedy od rána do večera sedím pri počítači a urobím toho veľmi veľa. Sú potom ale aj také, kedy neurobím nič, padá mi Photoshop a všetko dlho trvá. Vtedy viem, že je potrebné vypnúť počítač a ísť robiť niečo iné, lebo inak to aj tak nemá zmysel.“

Zachovajte pokoru!

Ako sama Júlia prezradila, ako začiatočníčka sa tiež dlhšie hľadala, a práve preto má odkaz aj pre začínajúcich fotografov, ktorých svet fotky láka. „V prvom rade si treba veriť. Znie to síce ako klišé, ale je to základ, nech už sa človek rozhodne robiť čokoľvek. Zároveň ale treba mať v sebe aj pokoru a vedieť sa učiť od ľudí, ktorých tvorba sa ti páči.“

Zároveň sa podľa jej názoru netreba báť opýtať niekoho, kto fotí dlhšie a jeho fotky obdivuješ na to, čo by zlepšil. Predsa, takýto človek ti dokáže dať omnoho viac ako nejaký pseudoodborník vo facebookovej foto skupine. Aj vo svete fotografie je neustále potrebné sa rozvíjať a napredovať. Pred každým fotografom sa zjavujú nové výzvy a v jeho hlave sú stále nové vízie. Rovnako je to aj u Juli, ktorá má momentálne nesplnených snov v rámci fotografovania viac.

Jej kroky povedú umeleckejším smerom

„Momentálne cítim, že by som sa chcela vo fotení uberať trochu iným, viac umeleckým smerom ako doteraz. Mám zopár nápadov, ktoré by som rada zrealizovala,“ prezrádza, no najistejšia cesta ako vidieť tieto fotografie bude určite sledovať Júliin instagram. „Konkrétne vzory síce nemám, no inšpirujem sa rôznymi tvorbami na sociálnych sieťach,“ dáva ďalšiu efektívnu radu.

Hoci sa Júlia za umelca nepovažuje, fotografia podľa nej jednoznačne do kategórie umenie spadá. „Myslím, že aj fotografia je umenie, ale nie každý fotograf je umelec. Ja sa napríklad za umelca nepovažujem, pretože fotím prevažne komerčné veci, ktoré sú páčivé. Sú však takí, ktorí vedia do fotky vniesť niečo viac a tým ju povýšia na umenie. K tomu by som sa časom rada dopracovala aj ja,“ naznačuje svoje ďalšie smerovanie na záver rozhovoru Júlia.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame