Byť single neznamená zostať na ocot: Objavte výhody životu bez partnera

Photo by João Silas on Unsplash

#Slobodná, slobodný, nezadaná, nezadaný, single. Pojmy, z ktorých ide naozajstná voľnosť. No napriek tomu dnešná spoločnosť ešte stále status „single“ vníma ako hendikep. Nová štúdia však ukázala, že byť single má svoje výhody. Rozhodne je to niečo, za čo sa nemusíme hanbiť.

Ešte stále mám v dlhodobej pamäti povinné návštevy u mojej babičky, ktorej nedal spávať fakt, že v osemnástke nemám frajera. Darmo som jej vysvetľovala, že mne je takto fajn. Že sú síce chvíle, kedy by som sa rada k niekomu pritúlila, ale rozhodne nie je mojim cieľom čo najskôr si uviazať na krk chlapa len preto, aby som vyriešila babkinu nespavosť.

Cítila som sa však ako menej cenná. „A to si nevieš nájsť frajera?“ počúvala som pri každej návšteve, pri ktorej ma ponúkala buchtami. Vedela som si nájsť frajera. Len som to vtedy jednoducho nechcela.

Sloboda je dôležitý úsek v živote, ktorý by sme nemali preskakovať

Photo by Jackson Hendry on Unsplash

Určite i vy poznáte typy ľudí, ktorí nevedia bez vzťahu existovať. Ak ukončia nejaký vzťah, tak to len preto, aby mohli čo najskôr vhupnúť do ďalšieho. Ak sa nedajbože ocitnú sami, nevedia sa vystáť. Nedávna štúdia, publikovaná v časopise Journal of Social and Personal Relationships, však zistila, že ľudia bez záväzkov majú neraz zdravšie sebavedomie i silnejšie sociálne interakcie. A to rozhodne stojí za pozornosť.

Majú viac času na osobný rozvoj, záujmy, môžu cestovať a najmä bližšie spoznať samých seba, toho najdôležitejšieho človeka, ktorý ich nikdy neopustí. Podľa štúdie práve ľudia, ktorí sú single, sú oveľa ochotnejší nielen poskytnúť pomoc, ale ju aj prijať. Ich sociálne interakcie sú oveľa živšie a to je na nezaplatenie. Prečo je to tak? Pravdepodobne má v tom prsty aj „time managment.“ Slobodné žieňa si vie skôr prispôsobiť termíny, ako jej vydatá kamoška, ktorá najprv musí upratať muža i deti.

Single život stojí za to

Photo by Marvin Meyer on Unsplash

Ak ste bez partnera, máte oveľa viac času na osobný rozvoj, športovanie, cestovanie či kamarátov. Dokonca sa na vás nebudú ani tak rýchlo lepiť kilá, ako na vašich zadaných známych. Nejedna štúdia totiž to dokázala, že počas manželstva či dlhodobého vzťahu priberáme akosi rýchlejšie. Byť single rozhodne nie je dôvod na komplex či traumu. Našťastie to chápe čoraz viac ľudí, a status stará dievka či starý mládenec už dávno vymizol z nášho slovníka.

Radšej pár mesiacov s tým pravým, než celý život s debilom

Photo by Ostap Senyuk on Unsplash

Táto veľká múdrosť vyšla prekvapivo z úst mojej vyššie spomínanej babičky, ktorej životným poslaním bolo nájsť mi čo najskôr frajera. No zjavne potom, keď videla, ako v okolí krachujú nefunkčné manželstvá, si to rýchlo rozmyslela. Dala milosť môjmu slobodnému životu.

Nakoniec sa s tým zmierila a keď som jej po rokoch single života predstavila svojho terajšieho manžela, rozplakala sa. „Ja som vedela, že neostaneš na ocot,“ pošepla mi naozaj „povzbudivú“ vetu. Vedela som, že ju musím brať s rezervou. Rovnako, ako aj ostatné babičky.

Zdroj: indy100.com
Odporúčame