Buď pripravený (takmer) na všetko: Toto je 5 vecí, ktoré by si mal zvážiť pred nástupom do prvej práce

Photo by Max Ilienerwise on Unsplash

#Spomenieš si ešte na časy, keď si išiel prvýkrát do školy? Nezáleží, či to bola stredná alebo vysoká. Možno si ani ty noc pred veľkým dňom nevedel oka zažmúriť. Očakávania sa striedali so strachom a vo vnútri sa rodilo akési presvedčenie, že zajtra, práve zajtra, sa začína nová etapa života. Nástup do nového zamestnania môže v tebe vzbudzovať podobné pocity. Ak ťa prijali, máš šancu ukázať to najlepšie, čo v tebe je. Podľa portálu unwritten je toto 5 kľúčových vecí, o ktorých by si mal popremýšľať ešte skôr, než začneš nový job.

#1 Vyhovuje ti pracovné prostredie?

Už len preto, že každý z nás na prácu potrebuje rozdielne podmienky. Možno musíš mať aj ty dokonale uprataný stôl, lebo ak sa na ňom nachádza čo i len zrnko prachu, vytáča ťa to do nepríčetna. Niekto napríklad rád pracuje pri hudbe, pretože sa pri nej ľahšie sústredí. Skús sa o mieste, kde budeš pracovať, informovať čo najviac. Aký typ kancelárie ťa čaká? Otvorená typu open space, v ktorej nebudeš mať ani štipku súkromia, nemusí vyhovovať každému. Ešte pred nástupom sa spýtaj, či je možnosť pracovať aj z domu. Aspoň občas by ti to možno padlo vhod.

Photo by Austin Distel on Unsplash

#2 Bude možný kariérny rast?

Tým nemyslíme, že budeš pripútaný reťazou ku kancelárskej stoličke. No v každej práci nastane čas, kedy sa budeš chcieť jednoducho posunúť dopredu. Svoje povinnosti už budeš zvládať ľavou-zadnou a už viac nebudú pre teba predstavovať ďalšiu motiváciu. Pýtaj sa, aké možnosti sa môžu časom pred tebou otvoriť. Asi by nikto nechcel triediť obálky donekonečna…

#3 Ako je to s nadčasmi a flexibilitou?

Aj tu záleží na tom, čo vlastne chceš. Ak ti vyhovuje pravidelné štikanie kartičiek a fixný pracovný čas, tak by bola škoda meniť to. No drvivá väčšina ľudí dáva prednosť flexibilite, vďaka ktorej sa predsa len stávaš väčším pánom svojho času. Vieš, koľko musíš týždenne odrobiť a ostatné je na tebe. Ďalšou háklivou témou môžu byť nadčasy. Tie by v žiadnej práci nemali prekračovať zdravú a únosnú hranicu. Ak chceš vedieť, ako to naozaj je, spýtaj sa ostatných zamestnancov. Od nich sa veľmi rýchlo dozvieš, odkiaľ vietor fúka. Nikto by od teba nemal vyžadovať, aby si v práci aj nocoval. Nemusíme pripomínať, že nadčasy by mali byť vždy zaplatené, a častokrát štedrejšie, ako bežná mzda.

Photo by Lee Campbell on Unsplash

#4 Vieš, koľko zarobíš?

V prvom rade by si si mal vyberať zamestnanie podľa toho, čo ťa baví, a nie podľa výšky výplaty, no predsa len – všetci potrebujeme z niečoho žiť. Dávaj si pozor, aby si mal ešte pred podpísaním zmluvy jasnú predstavu, aká bude tvoja finančná odmena. Ak ti najneskôr pri podpisovaní zmluvy nepovedia jasné číslo, buď na pozore. Pravdepodobne to bude oveľa menej, než si dúfal. Dnes už musí zo zákona každá pracovná ponuka obsahovať presnú (alebo aspoň minimálnu či približnú) odmenu za prácu. Nie je hanba dopýtať sa na to.

#5 Aký bude tvoj šéf?

Pretože všetko je o ľuďoch. Zdravé medziľudské vzťahy sú základom harmonického pracovného prostredia. Ak si tvoj nový šéf dvíha ego ponižovaním svojich podriadených, utekaj kade ľahšie. Zamestnanci väčšinu nedávajú výpoveď kvôli spoločnosti, ale kvôli vedeniu. Preto si skús zistiť, do čoho ideš. Vyhneš sa tak zbytočnému sklamaniu.

Zdroj: unwritten.com
Odporúčame