Brnenie aj pre Avengerov: Značka Under Armour prežila predaj z auta aj bojkot hviezd

Under Armour (foto: Pexels.com)

#Väčšina značiek vznikla, pretože na trhu chýbal nejaký produkt, prípadne už na trhu bol, ale v nedostatočnej kvalite. Zakladateľovi značky Under Armour napríklad prekážalo neustále prezliekanie prepotených tričiek, a tak si vytvoril svoje vlastné. A vznikla jedna z firiem, ktorá v posledných rokoch skutočne hýbe svetom športovej módy.

Nechcel sa prezliekať, vytvoril vlastné tričká

Vtedy len 23-ročný kapitán futbalového tímu University od Maryland Kevin Plank neznášal, ako si v horúčavách neustále musel prezliekať prepotené bavlnené tričká. Rozhodol sa preto preskúmať rôzne kombinácie tkanín. Zavrel sa do suterénu u svojej babičky vo Washingtone a pracoval. A to až dovtedy, kým nevytvoril svoje vysnívané tričko, ktoré dobre schne a chladí. Všetky materiály aj výsledné tričká testoval sám na sebe aj svojich spoluhráčoch.

Spočiatku predával svoje kúsky z kufru auta, no stačili mu len dva roky, aby rozbehol výrobu a predaj tým klasickým spôsobom. Značka Under Armour tak oficiálne vznikla v roku 1996.

Neplánovaný prvý úspech

Úplne prvý úspech značky Under Armour nikto neplánoval ani nečakal. V uznávanom denníku USA Today sa objavila fotografia amerického futbalistu Jeffa Georgea, na ktorej bolo vidno značku. Vtedy po nej siahlo hneď niekoľko tímov amerického futbalu.

Neskôr prišla aj zákazka od filmových štúdií Warner Brothers na spoluprácu pri filmoch Any Given Sunday a The Replacements. Nasledovali ďalšie spolupráce a investície a dnes je značka partnerom významných športových organizácií. Vďaka výbornému marketingu a obchodnej stratégii je schopná konkurovať značkám držiacim sa v top rebríčkoch.

Bojkot aj obliekanie svetových hviezd

Jedným z prvých významných projektov, kde sa značka Under Armour objavila ako oblečenie pre športovcov, bol spomínaný film The Replacements s Geenom Hackmanom a Keanu Reevesom. Značku Under Armour si priamo obliekajú aj herci vo filmovej sérii The Avengers či postavy v televíznom seriáli House of Cards.

Istú dobu značku mnohé známe tváre bojkotovali. Z dôvodu, že Kevin Plank podporoval v roku 2017 Donalda Trumpa v prezidentských voľbách, pohrozil bojkotom značke okrem iných aj Dwayne Johnson, Stephen Curry či baletka Misty Copeland. Nakoniec sa však všetko na dobré obrátilo a The Rock je tvárou Under Armour dodnes a Plank svoju verejnú podporu Trumpovi stiahol.

Odporúčame