Bratia Velitsovci roky jazdili v pelotóne najväčších pretekov: Dnes obliekajú cyklistov na celom svete

Flickr

#Jeden z nich zavesil bicykle na klinec koncom minulého roka, druhý ešte aktívne jazdí za jeden z najlepších tímov súčasnosti Quick-Step Floors. Bratia Velitsovci boli spolu s bratmi Saganovcami roky najvýraznejšími postavami slovenskej cyklistiky. Peter skončil celkovo druhý na španielskej Vuelte, je niekoľkonásobný majster sveta v tímovej časovke i majster sveta do 23 rokov. Obaja majú slovenské tituly z časovky a ako pomocníci roky pracovali pre najlepších cyklistov sveta. A hoci Martin ešte stále aktívne preteká, ich pozornosť dnes púta predovšetkým práca spojená s vlastnou značkou cyklistického oblečenia.

Od cyklistov pre cyklistov

Isadore Apparel vyrába cyklistické oblečenie z prírodných materiálov, predovšetkým z merino vlny. Projektované sú na základe skúseností oboch pretekárov tak, aby boli funkčné, dobre vyzerali a zároveň boli komfortné. Podľa vlastných slov cyklistické oblečenie, ktoré na sebe nosia profesionáli tieto vlastnosti často nespĺňajú, keďže hlavným kritériom je zväčša aerodynamika. Tá pri rekreačnej jazde na cestnom bicykli nezohráva až takú rolu, ako na Tour de France.

Rodinná firma

Firma Velitsovcov má vo svete slušnú odozvu. Medzi cyklistickými fanúšikmi je už dobre známa a predáva sa po celom svete, čo je vidieť aj z komentároch na ich sociálnych sieťach. Napriek tomu jej výrobu nepresunuli za hranice, ale zostali verní ich mestu Púchov a odevnému závodu Makyta, kde je oblečenie šité. Zároveň ide o rodinný podnik, o logistiku vo firme sa stará matka dvojičiek Dana Velitsová.

Nechcú byť chodiacim billboardom

Bratia Velitsovci nie sú jediní, ktorí začali projektovať vlastné oblečenie. Bývalý vynikajúci britský cyklista David Millar nedávno spustil svoju značku CHPT3, ktorá spája funkčnosť s minimalistickým dizajnom, podobne ako je to v prípade Isadore. Podľa jeho slov bol roky ako profesionálny cyklista doslova jazdiacim billboardom a jeho dres bol preplnený logami rôznych firiem. Presne preto po konci kariéry chce jazdiť v esteticky jednoduchom a peknom oblečení.

Pozrite si reportáž o Isadore a bratoch Velitsovcoch, ktorú nakrútil cyklistický magazín inCycle:
Odporúčame