Boli sme v Astane, meste nonstop výstavby: Vitajte v Amerike východu!

Marek Žák

#Určite poznáte mnoho ľudí, ktorí navštívili Londýn, Paríž či Barcelonu. Máte ale vo svojom okolí niekoho, kto bol v Astane, hlavnom meste Kazachstanu? Ak nie, máme pre vás inšpiráciu na netradičný výlet.

Ako v americkom veľkomeste

V roku 1997 malá dedina, o dvadsať rokov neskôr moderná metropola s jedinečnými architektonickými skvostami. V minulosti známa ako Tselinograd, Akmola a napokon Astana, čo v preklade znamená hlavné mesto. Nájdete tu jedinečné centrum s mrakodrapmi, symbol mesta Bayterek, prezidentský palác, ministerstvá, sídla svetových bánk, spoločností, ale aj pyramídu či mešity.

Okrem toho vás milo prekvapí fungujúca doprava a mimoriadne priaznivé ceny. Astana má byť kompletne dobudovaná približne za 13 rokov, preto musíte počítať so všadeprítomnou výstavbou. Kdekoľvek sa pozriete, zbadáte stavenisko a vysoké žeriavy. Prudko rastie aj populácia, momentálne tu žije už vyše milión ľudí. Aj napriek tomu vo vás zanechá silný dojem. Pri troške zveličenia – ak by ste priamo v centre vyložili turistu a povedali mu, že je niekde vo veľkomeste v USA, uveril by vám. S tým rozdielom, že tu je čistota ulíc, parkov a celého mesta na prvom mieste.

Kult prezidenta Nazarbajeva

Vo svete ho označujú za diktátora, no v Kazachstane je uznávaný ako boh. Prezident Nursultan Nazarbajev je vo funkcii od roku 1991 a bude vládnuť, dokedy bude chcieť. Odklepol si totiž doživotný mandát. Približne 18-miliónová krajina a podľa rozlohy najväčší vnútrozemský štát sveta je s jeho osobou už navždy spojený. Je po ňom pomenovaná aj univerzita a jeho podobizeň nájdete v hociktorej reštaurácii. Kazachstan tento rok dokonca organizoval prestížnu výstavu Expo 2017, čím prilákal turistov z celého sveta. A hádajte, kde sa konala. No predsa v Astane.

Jedinečná architektúra

Prezident Nazarbajev chcel byť svetový. A to sa mu aj podarilo. Za všetkým stojí britský architekt Norman Foster, ktorý je zodpovedný za rozmach Astany. Nájdete tu špecifické budovy, ktoré sú lákadlom už z diaľky. Pozrite si, čo by vám v tejto metropole rozhodne nemalo ujsť.

Veža Bayterek

Ide o 97 metrov vysokú dominantu mesta. V Kazachstane si zrejme s názvami hlavy príliš nelámu. Populárna turistická atrakcia znie v preklade opäť jednoducho – vysoký strom. Zlatá guľa slúži ako rozhľadňa, do ktorej vás vyvezie výťah. V najvyššom bode sa nachádza odtlačok ruky prezidenta Nazarbajeva. Vedľajšia tabuľa láka návštevníkov, aby tam položili svoju ruku a niečo si zaželali.

Marek Žák

Palác mieru a súladu

Kľúčovým poslaním samotnej stavby je jedinečné vyjadrenie ducha Kazachstanu, kde v mieri, harmónii a súdržnosti existujú vedľa seba najrôznejšie kultúry, tradície a zástupcovia rôznych národností. Pyramída bola špeciálne skonštruovaná na usporiadanie kongresu lídrov svetových a tradičných náboženstiev.

Marek Žák

Mešita Nur-Astana

V Kazachstane vyznáva až 70% obyvateľov islam, ide o sunnitov tzv. hanífovskej školy. Vôbec však nemusíte mať strach. Nejde o žiadnych náboženských fanatikov. Ľudia sú milí a vždy ochotní pomôcť. Zo zvedavosti sme mešitu navštívili, pričom nás imám vzal priamo dovnútra, kde sa modlili miestni. Počiatočné obavy rýchlo opadli.

Marek Žák

Mešita Hazret Sultan

Druhá najväčšia mešita v strednej Ázii.

Marek Žák

Ministerstvo ropných a plynových záležitostí

Marek Žák

Nákupné centrum Khan Shatyr

Marek Žák

Prezidentský palác Ak Orda

Marek Žák

Kazašský parlament

Marek Žák

Špecifiká Astany

Nielen v Astane, ale v celom Kazachstane sú obrovské výkyvy teplôt. Bolo to cítiť najmä v noci, keď teplota klesla iba na 5 stupňov, pričom cez deň bolo 27. A to už bola polovica septembra. Ak čakáte nejaké ďalšie negatíva, ste na omyle. Aj keď v Astane nie je metro, doprava funguje výborne. Z centra mesta chodia autobusy približne každých päť minút, opačným smerom si na zastávke počkáte o malý kúsok dlhšie. Lístky sa nekupujú u šoféra, ale u sprievodcu, ktorý za vami určite príde aj sám. Nech idete kdekoľvek, jednotná cena jednej jazdy je v prepočte 20 centov.

Marek Žák

Pohľad z veže Bayterek

Zaujímavé bolo sledovať aj miestnu políciu. Mimochodom, v Kazachstane sa môžete cítiť úplne bezpečne, a to aj počas nočnej návštevy mesta. Priamo v centre stretnete viacero policajných hliadok a miestni sa voči turistom beztak správajú veľmi otvorene a vrúcne.

Mladšia generácia sa vám nemá problém prihovoriť v angličtine a opýtať sa, čo vás pritiahlo práve do ich krajiny. Takmer na každej križovatke stojí dopravný policajt, ktorý zastavuje autá trochu netradičným spôsobom. Na idúce auto jednoducho zapíska a so vztýčenou pravicou vám káže, aby ste zastavili. Nemožno sa čudovať, ak by šofér dostal pokutu za špinavé auto. Áno, aj to je Kazachstan.

Marek Žák

Výstavba v meste neustále pokračuje

Inak tu bežne po cestách chodia rovnaké značky áut ako na Slovensku. To isté platí aj o značkách v nákupných centrách či celosvetových fastfoodových reťazcov. Vyskúšať však musíte miestnu kuchyňu. Asi tým najčastejším jedlom je šašlik – sú to rôzne druhy mäsa na ražni. Ak vás zaujímajú ceny, opäť budete milo prekvapení. Všetko je oveľa lacnejšie ako na Slovensku.

Ak ide o dopravné predpisy, tie sú tu aj napriek častým kontrolám akosi v úzadí. Hneď po prílete nás taxikár vzal do auta rovno piatich, vraj nepotrebuje sedemmiestne vozidlo. Za približne 10 kilometrov cesty sme zaplatili 5000 tenge, čo je v prepočte 12 eur.

Po päťhodinovom lete sme naozaj nemali chuť zjednávať. Lenže aj v tomto smere sme sa poučili. Pri odlete sme za rovnakú cestu zaplatili polovicu. Inak, kazašskú menu tenge (1 euro je cca. 400 tenge) bez problémov dostanete v zmenárni priamo na letisku alebo vo viacerých bankomatoch, navyše bez poplatkov za výber.

Tak prečo ešte váhať, navyše už nepotrebujete víza. Od januára 2017 Kazachstan zrušil povinnosť víz pre občanov Slovenskej republiky na pobyty nepresahujúce 30 dní.

Centrum Astany

Marek Žák

Astana Opera

Marek Žák

Autor: Marek Žák

Odporúčame