Boli sme si vychutnať preplnené ulice Amsterdamu: A nie, neboli sme tam kvôli tráve

Hashtag.sk

#Keď som bol v Amsterdame prvý raz, nebola prvá otázka ľudí po návrate, ako som sa mal, ale či som sa bol zhúliť v coffee shope. Nebol som, to pripustím hneď v prvom odstavci. Holandské hlavné mesto je opradené niekoľkými klišé, ktoré však človek prestane riešiť pokiaľ ho navštívi.

Jedným z nich sú drogy, druhým ľahké ženy. Nehovorím, že stopäťdesiatkilový polooblečený objekt, s lascívne prehodenou nohou cez nohu vo výklade v centre je prehliadnuteľným elementom, no rovnako ako s trávou, voľba je na vás. Pokiaľ sa v Amsterdame nechcete venovať získavaniu pohlavných chorôb, nemusíte. Amsterdam je so svojou preslávenou liberálnosťou predovšetkým o slobode voľby.

Amsterdam: Mesto streetartu a bicyklov
Amsterdam: Mesto streetartu a bicyklov

Ideálne mesto?

Navštíviť mesto na pár dní znamená si mesto zidealizovať. Nájsť v Amsterdame dovolenkový azyl zo stresujúceho prostredia domovského mesta teda vnucuje názor, že toto mesto je ideálne pre život, že všetci ľudia sú tu rovnako milí, ako tí, ktorých som tu náhodou stretol.

Mimo architektúry, ktorá je tu najmä kvôli domom s naklonenými prednými stenami mimoriadna, však Amsterdam neponúka nič až tak, ehm, mimoriadne. Nie sú tu žiadne veľké pamätihodnosti, žiaden Notre Dame, žiadna Brandenburská brána, dokonca ani Bratislavský hrad. Všetko klasické tu pôsobí inak, krajšie, radostnejšie. A potom aj to vedomie, že to tak s tou ideálnosťou naozaj nie je, nie je tak dôležité. Som predsa na dovolenke.

Pokojné grachty "splavuje" denne tisíce ľudí
Pokojné grachty „splavuje“ denne tisíce ľudí

Maličký ostrov

Centrum Amsterdamu je ako maličký ostrov, na ktorom sa nedá stratiť. Všetky cesty na ňom vedú buď na hlavnú železničnú stanicu alebo do obrovského Vondelparku, kde by sa polohovaním na tráve dali stráviť hodiny a hodiny. Pokiaľ bývate dostatočne v centre, špeciálne ak si môžete dovoliť mimoriadne predražené ubytovanie, nemusíte ani raz použiť mestskú hromadnú dopravu. A pokiaľ sa radi len tak motáte, nepotrebujete ani mapu.

Otvárajú sa tým nové možnosti, napríklad možnosti zatúlania sa do megalomanských múzeí, obchodov s platňami, kvetmi, syrmi, prípadne do stredu jedného z najväčších trhov v Európe. Aj šuštáky sú tu krajšie ako u nás, zelenina má lepšie farby. Rady do stánkov a preplnené ulice som v dovolenkovom nastavení ignoroval.

Aj takéto veci sa dajú vyloviť z rieky
Aj takéto veci sa dajú vyloviť z rieky

24 hodín denne

A to je len Amsterdam cez deň. Keby človek bol schopný fungovať dvadsaťštyri hodín, mal by tu čo robiť. Koncertov je tu toľko, že sa v niektorých kluboch musí začať hrať o piatej poobede, aby sa tu stihli vymeniť za večer dve akcie. To sa pravidelne stáva v jednej z najkrajších koncertných sál v Európe – Paradise, prerobenom kostole. Squaterský feeling zase nadobnutete v punkovom Occi, ktoré dokazuje, že na koncertný priestor sa môže zmeniť ozaj všetko, napríklad aj stajňa konskej železnice.

Námestie Dam je stredom centra
Námestie Dam je stredom centra

Stresujúci relax

Aj keď prechodíte v Amsterdame podrážky a budete vyčerpaním zaspávať o deviatej večer, je Amsterdam relax. Po duchovnej stránke. A aby som použil aj ja nejaké to klišé, atmosféra a sila tohto miesta pohlcuje. Takže, aj keď máte pocit, že Amsterdam nie je žiadna netypická destinácia, ktorá vás nemá čím prekvapiť, predsa si skúste booknuť letenky a stratiť sa v amsterdamskom dave, teda dave ľudí, ako ste vy – turistov.  Teda ľudí, ktorí chodia očumovať prostitútky vo výkladoch a skúšať prvý raz v živote legálnu marihuanu.

Prístav s čínskou reštauráciou
Prístav s čínskou reštauráciou
Mlyn, ďalšie holandské klišé, aj keď v Amsterdame skôr rarita
Mlyn, ďalšie holandské klišé, aj keď v Amsterdame skôr rarita
Knsm-laan alebo nech žijú štyri spoluhlásky za sebou!
Knsm-laan alebo nech žijú štyri spoluhlásky za sebou!

Môže vás zaujať:
Boli sme si vychutnať exotiku stredomoria: Sardínia a Korzika sú rajom pre cyklistov, surferov aj fotografov

Odporúčame