Boli sme si pozrieť opustenú nemocnicu: Vyčíňali tam vrahovia a liečili aj Hitlera

Hashtag.sk

#Je vám známy fenomén chodníkov, ktoré vedú korunami stromov? Aj u nás, v Bachledovej Doline, sa stal tento projekt úspešný. Vyjdete pár schodov a vidíte svet z inej perspektívy. Nie všetky vzdušné chodníky však ponúkajú výhľad na hory a okolitú prírodu.

Mesto v meste

V nemeckom Beelitzi, neďaleko hlavného mesta Berlín, sa nachádza chodník, ktorý vás prevedie okolo zdevastovanej nemocničnej budovy. Na začiatku 20. storočia sa tam liečila tuberkulóza, na tú dobu moderný objekt však padol za obeť druhej svetovej vojne, z ktorej sa dodnes nepozviechal. Ak si odmyslíme to, že ho denne navštívia stovky ľudí.

Beelitz Heilstätten má za sebou pomerne temnú históriu. Komplex povstal ako liečebňa tuberkulózy, ktorá bola na prelome 19. a 20. storočia obrovským problémom. Zaujímavé je, že pri nej vytvorili akési mesto v meste. Okrem liečebne s modernými práčovňami a kuchyňou, ktoré spĺňali prísne hygienické podmienky, tak dôležité pri liečbe tejto choroby, tu fungovala vlastná pekáreň, mäsiar i iné vymoženosti spojené s pobytom v meste. Nehovoriac o filmových predstaveniach, ktoré pacientom púšťali priamo v nemocničných budovách.

Hashtag.sk

Miesto s temnou históriou

Počas prvej svetovej vojny tu bola vojenská nemocnica, v ktorej dokonca strávil dva mesiace istý slobodník menom Adolf Hitler. O pár dekád neskôr sa práve v okolí Beelitzu odohrávali niektoré z posledných bojov vojny, ktorú ten slobodník rozpútal. Tie mnohé z budov ťažko poškodili. A tak, keď sa stal objekt sovietskou vojenskou nemocnicou, nikto sa mu najbližších 50 rokov takmer nevenoval.

Definitívne bol opustený v 90. rokoch a stal sa ľahkým terčom pre ľudí objavujúcich opustené budovy, bezdomovcov, ale tiež choré existencie. Vyčíňal tu napríklad sériový vrah, ktorý tu zabil manželku ruského doktora a ich trojmesačné dieťa. Pred desiatimi rokmi tu zase fotograf zavraždil a znásilnil modelku. Všetko sa zmenilo až otvorením chodníka.

Hashtag.sk

Z inej perspektívy

Hoci u nás sa liečebne tuberkulózy spájajú predovšetkým s čerstvým vzduchom Tatier, v okolí Berlína výhodu veľhôr nemajú. Napriek tomu okolitý bohatý les a umelé nánosy premenené na kopce vytvorili miesto, ktorému hovorili berlínske Alpy. Čerstvý vzduch tak pomáhal ľuďom vystrábiť sa z choroby.

A ako sa píše na tabulách, ktoré si môžete čítať, keď sa chodníkom vo výške niekoľko desiatok metrov prechádzate nad polorozpadnutou budovou Alpenhausu, príroda si po rokoch zobrala späť to, čo jej najskôr ukradol človek. Na streche alpského domu začal totiž rásť celkom slušne zahustený les.

Hashtag.sk

Zdá sa teda neuveriteľné, že dnes môže byť chodník vedúci cez nemocnicu miestom, kde chodia rodiny s deťmi, kde sa ľudia fotia, smejú a trávia svoje víkendy. Tak to však je. Zaplatíte vstupné, prejdete sa okolo krásnej technickej architektúry nemocničných stavieb prelomu predminulého a minulého storočia, vyjdete na plošinu a pozeráte sa na budovy s ťažkou históriou, ktoré ohlodala vojna a tiež zub času. Či chcete cítiť ten tieň minulosti, záleží len na vás.

Môže vás  zaujať: Boli sme v Astane, meste nonstop výstavby: Vitajte v Amerike východu!

Odporúčame