Boli sme si pozrieť dve gigantické vietnamské trhoviská: Sú to mestá v meste, Miletička je iná liga

Wikipedia

#Tí, ktorí žijú v Prahe asi poznajú tieto štyri písmená. Sapa je trhoviskový komplex na okraji Prahy, kde môžete zjesť jednu z najlepších polievok pho v meste, zároveň ide o miesto, ktoré má skutočne zvláštnu atmosféru. Hovorí sa o ňom ako o meste v meste. O pár stoviek kilometrov západne, v nemeckom Berlíne, existuje podobný market. Boli sme si pozrieť oba. Bratislavská Miletička oproti nim pôsobí ako susedský blšák.

Vietnam v Prahe

Je sobota doobeda, v Sape už majú niekoľko hodín otvorené. Jednotlivé stánky si otvárajú podľa seba, celý areál bývalého mäsokombinátu, do ktorého sa vietnamskí podnikatelia nasťahovali na prelome tisícročí, je inak dostupný od ôsmej ráno do desiatej večer. V strede týždňa, cez víkend alebo počas štátneho sviatku.

Keď prejdete cez veľkú bránu, naokolo vidíte reklamy po vietnamsky. Je jedno, či ide o miestny biznis, alebo o pobočku celoštátneho mobilného operátora alebo známej poisťovne. V Česku žije približne 60-tisíc ľudí hlásiacich sa k vietnamskej menšine. Z toho niekoľko tisíc žije v bezprostrednom okolí Sapy, v mestskej časti Libuše. Je teda logické, že okrem klasického predaja oblečenia, elektra a potravín sa stalo trhovisko akýmsi kultúrnym stánkom. Deti vietnamských rodičov, ktoré rozprávajú stopercentnou češtinou sa tu majú možnosť učiť po vietnamsky, starší ľudia naopak po česky.


>> Môže vás zaujať: Boli sme vo Švédsku a otestovali najodpornejšie jedlo sveta: Ako sme sa popasovali s legendárnou pochúťkou?<<


https://www.instagram.com/p/BZbZZifne94/?taken-at=284908979

Hry medzi stánkami

V halách nájdete jednotlivé stánky tak, ako na každom trhovisku. Prekvapuje sak len rozmer toho všetkého. Z každej strany na vás číhajú figuríny oblečené do búnd, tričiek, nohavíc, topánok, obklopené elektrospotrebičami a rôznymi inými drobnosťami, vrátane známych zlatých mačiek kývajúcich jednou packou. Biznis sa dnes ešte v Sape naplno nerozbehol, prechádza sa tu len pár ľudí. Muži tak sedia pred ich stánkami a hrajú rôzne spoločenské hry. Napriek tomu sa zdá, že miestni podnikatelia neprestávajú pracovať nikdy. Za všetko hovoria už len tie otváracie hodiny…

Nefotiť

Základ je nefotiť, piktogramy visia všade. Inak sa môžete v jednotlivých predajniach prechádzať aj hodiny, predavači vás zbytočne neoslovujú. Vedia, že ak si chcete niečo kúpiť, prídete za nimi. S rovnakými pravidlami sa stretnete aj v centre Dong Xuan v berlínskej časti Lichtenberg.  Do konca 90. rokov tam spracovávali uhlie, od roku 2006 sa k historickým budovám pristavali hangáre. V nich, podobne, ako v Sape, nájdete stovky ázijských biznisov. Od perfektného k priemernému jedlu, cez potraviny a špeciality až k manikúre, kaderníctvam či klasickému textilu. Zároveň nechýbajú služby pre miestnu menšinu.

Ak však očakávate produkty značiek Mike, Adibas alebo iných humorných napodobenín, v Dong Xuan  budete hľadať dlho. Zdá sa, že falšovanie známych značiek už nie je také časté. No mimo toho tu nájdete úplne rovnaké módne oblečenie, ako v akomkoľvek nákupnom centre. Akurát výrazne lacnejšie, často bez akéhokoľvek označenia a asi z času na čas aj v pochybnej kvalite.

https://www.instagram.com/p/BZ_6iqCnuEP/?taken-at=383192

Poliaci, Rusi, hipsteri

Čo však stojí za to je prejsť sa medzi potravinami. Obrovské balenia tofu, desiatky druhov rezancov, omáčok, exotická zelenina. Je sobota, rovnako, ako keď sme boli v Sape, akurát tu to na obed už žije. Reštaurácie s vietnamským jedlom sú plné, v hangároch sú stovky ľudí. Stretnete tu Poliakov, Rusov, hipsterov, pred halami tiež parkovali české autá.

Berlín je kozmopolitné mesto, to vidíte na každej ulici mesta. Tu to vyzerá o niečo inak. Mesto v meste. Vietnamci sú mimo fast food prevádzok v iných štvrtiach takmer neviditeľní, tu však žijú naplno. Je to ich komunita a ich miesto.


>> Môže vás zaujať: FOTO Boli sme si pozrieť miesto, kde pracovali americkí špióni: Ruiny i graffiti rozprávajú množstvo príbehov <<


Odporúčame