Boli sme na zápase u nás aj v nehokejovej krajine: Na Slovensku to skrátka vyzerá inak

Hashtag.sk

#Hoci nás sem-tam Nemecko porazí na majstrovstvách sveta či iných turnajoch, stále ho považujeme skôr za futbalovú ako hokejovú krajinu. Dôvody sú jasné – výsledkov, známych hráčov a legiend majú menej, ako u nás. Napriek tomu v hlavnom meste môžete ísť na zápas na najnovší štadión a zažiť takmer úplne vypredanú tribúnu. To sa vám na Slovensku asi nestane.

Rozhodli sme sa preto porovnať, ako to vyzerá na bežnom zápase nemeckej a slovenskej ligy. Eisbären nastúpili 20. januára proti Adleru Mannheim, na Slovensku sme navštívili povianočný duel Popradu s Duklou Trenčín 28. decembra. Všetko tímy, ktoré zatiaľ nevyzerajú na to, že by bojovali o tituly. V Berlíne to bol tradičný piatok a jeden z množstva kolektívnych športov, ktoré sa tam hrajú, v Poprade čas, keď sa ľudia z rôznych kútov Slovenska a Európy vracajú domov a stretávajú sa na zápase. Poďme na to. 

WP_20170120_20_51_26_Pro
Hashtag.sk

Pred zápasom

Poprad, 17:30. Lístky za pár eur sú kupené, do zápasu zostáva polhodinka. V krčme na zimnom štadióne sa grupujú ľudia v modrých popradských dresoch, vidíme tu pár dvadsiatnikov, zvyšok sú zväčša páni a dámy v rokoch. Pijú posledné pivá či poldecáky. Rad na bare je väčší ako ten pri vstupe na štadión. Dávame si rýchly fernet a po vstupe na tribúnu ešte jedno rýchlo pivo. Kým sa nezačnú kopiť ľudia v radoch.
Návšteva: 1700 ľudí

Berlín, 19:00. Už v mestskej doprave je vidieť ľudí v dresoch. Keď vystúpite na stanici Warschauer Strasse a kráčate ku kolosu miestneho štadióna, mení sa množstvo ľudí na húfy. Práve pri stanici metra v stánkoch štamgasti v dresoch pijú pivá či jedia kebaby a na poslednú chvíľu potom merajú cestu na štadión. Hokej je všade len hokej a takisto fanúšikovia.
Návšteva: 12-tisíc ľudí

sksksk
Wikipedia

Zápas

Nástup majú na oboch štadiónoch veľkolepý, tlmené svetlá a hlasná hudba. Rozdiel je však v tom, že v Berlíne sme na najväčšom krytom štadióne v hlavnom meste Nemecka, hudba prehlušuje úplne všetko. Popradský štadión je síce sympatický a útulný,  no stále maličký. V Berlíne tak vyzerá všetko väčšie, všade je reklama a v podstate vás množstvo takýchto vecí vyrušuje od samotného zápasu. V Poprade pozeráte na plochu, ste k nej bližšie a tak je to skrátka len o hokeji. A to aj v momente, keď v prestávkach bojujú fanúšikovia v súťažiach zručnosti. To isté sa deje aj v Berlíne, tam však tisíce ľudí mizne v útrobách štadióna.

Samotný hokej nevybočuje z normálu, v Berlíne je to veľkolepá záležitosť, kde ide skôr o atmosféru. Hokej je defenzívny, nie je to žiadna pastva pre oko, ale s plnými tribúnami, ktoré skandujú Dynamo, Dynamo (východonemecký starý názov klubu) to strháva. V Poprade očami sledujete puk, zábery na obrazovke sú totiž tak maličké, že skôr to uvidíte vlastnými očami na ľade. Je to tu slovenské, ľudia sa hnevajú, menej sa skanduje a viac kričia jednotlivci. Napriek tomu nadávok je menej, ako si pamätám zo zápasov Slovana Bratislava v extralige spred niekoľkých rokov.

WP_20161228_18_10_44_Pro

Štadión

Popradský stánok je mierne zrekonštruovaný, stále je však jeho základom industriálna časť za tribúnami. Tam nájdete bufety s obrovským radom. A pivo si vypijete iba tam. Na sedačky si ho nevezmete. V Berlíne, na novom a modernom štadióne, na ktorom hrávajú aj hviezdy svetovej hudby svoje koncerty, s tým nie je problém (deň pred hokejom tu napríklad hrali Green Day). Za pivo si zaplatíte nejaké štyri eurá a tak nikto neráta s tým, že ho budete hádzať na plochu. Základom potravy na Slovensku aj v Nemecku je pivo a hotdog. V tom sú hokejoví fanúšikovia všade rovnakí.

Fanúšikovia

Poprad má svoj fanklub v rohu štadióna na niekoľkých miestach na státie. Nechýbajú bubny, skandovanie, spev. Všetko ako má byť. Je ich len zopár, no je ich počuť. V Berlíne má fanklub celú svoju tribúnu. Bubeník je prítomný, majú dokonca svojho hovorcu s megafónom. Zmagnetizovaná je celá tribúna. V Poprade je však rozdiel medzi fanklubom a zvyškom návštevníkov menší, všetci sú za svoj tím, všetci z času na čas kričia. V Berlíne má fanklub celú časť tribúny, zvyšní návštevníci sú však menej hnaní povzbudzovaním, zdá sa, že ide viac o kultúrno-športovú záležitosť.

Celkové hodnotenie

Oba domáce tímy vyhrali, bola to však slušná dráma. Poprad takmer stratil víťazstvo v závere, ale udržal ho, Berlín takisto – jednoznačné vedenie museli jeho hráči potvrdiť až v predĺžení. Celkovo vychádza zápas na Slovensku dobre, za pár eur vstupného ste na studenom štadióne blízko plochy, vidíte solídny hokej a je to tak bližšie k atmosfére, na akú sme ako Slováci z hokeja zvyknutí – na smrad, pivo a párky.

Naopak, zápas Eisbären Berlín je spoločenská záležitosť. Ste na obrovskom štadióne, ktorého vybavenosť je skrátka parádna, máte drahé lístky, drahé pivo, s tým je však zvýšený dôraz na služby. Kým na Slovensku sa hokej skôr hrá pre miestnych, v Berlíne by ste naňho pokojne mohli zobrať turistov, ktorí ho nikdy predtým nevideli. Ani nie tak pre úroveň zápasu, ako skôr pre to všetko, čo na vás čaká okolo.

WP_20170120_22_01_23_Pro
Odporúčame