Bola to škola v prírode, chodili sem pionieri aj Hitlerjugend: Opustené kúpele a tábor majú zaujímavú minulosť, no možno žiadnu budúcnosť

Gelnica (Zdroj: Investigatio/Wikimedia Commons)

#Gelnica je jedným z niekdajších banských miest na Spiši. Nedávno sme písali o smutnej histórii mesta Smolník, ktoré patrilo svojho času k najväčším na území dnešného Slovenska, dnes sa vďaka videu od Youtube kanálu DYG MORE dostaneme na iné miesto. Ide o kúpele Turzov, ktoré tu stoja už od začiatku 20. storočia. V posledných rokoch sú však opustené, chátrajú a nad ich budúcnosťou visí otáznik. A práve tam sa prešla dvojica zo zmieňovaného profilu, aby tu natočila svoje video.

Podľa informácií zo stránky Čiernediery.sk, ktorá mapuje rôzne historické zanedbané stavby na Slovensku tu chodila budapeštianska smotánka, napríklad aj kvôli špičkovým službám. Už po otvorení sa tu napríklad nachádzali tenisové kurty alebo kolkáreň. Kúpele upadli pomerne rýchlo, po vzniku samostatného Československa, teda po prvej svetovej vojne. Po tej druhej sa sem zase chodili zotavovať nemeckí vojaci a tiež členovia mládežnickej organizácie Hitlerjugend.

Po vojne zmenil areál zameranie – stal sa pionierskym táborom a školou v prírode. Deti tu na pobyty chodili ešte desať rokov dozadu. Pozri sa však, ako to na mieste vyzerá dnes.

Zdroj: ciernediery.sk
Odporúčame