Bol to jeden z najvýznamnejších podnikov na Slovensku, pracovalo tu 15-tisíc ľudí: Dnes sú jeho priestory zničené a chátrajú

Dubnica, ilustračné foto (zdroj: PeterPhoto/Wikimedia Commons)

#Závody ťažkého strojárenstva v Dubnici nad Váhom v 80. rokoch zamestnávali až 15-tisíc ľudí. Dnes v areáli sídli množstvo menších firiem, no niektoré z budov chátrajú. Priestory výskumného ústavu ZŤS zmapoval aj Youtube kanál Opustené.sk, ktorý sa venuje urban exploringu a ako jeho názov napovedá, opusteným budovám na Slovensku.

Podnik známy ako ZŤS bol založený už v 30. rokoch, keď patril pod Škodu Plzeň. Počas druhej svetovej vojny sa tu pre fašistickú nemeckú armádu vyrábali zbrane a munícia. Po nálete amerických bombardérov 7. júla 1944 bol závod z veľkej časti zničený, obnovoval sa postupne po vojne, keď sa tu sústredila výroba žeriavov, mostných konštrukcií alebo sústruhov. Rozmach nastal v 50. rokoch, kedy sa tu vyrábali produkty nielen pre potreby Československa, ale pre celý svet.

Vo videu môžeš uvidieť napríklad aj legendárny výťah, ktorý nikdy nezastavuje – paternoster. Okrem toho je tu po zemi roztrúsených množstvo archívnych materiálov, no niekto si v priestoroch dokonca urobil aj spoločenskú miestnosť, kde chodí popíjať.

Zdroj: Youtube/Opustene.sk, Wikipedia
Odporúčame