Domov » Všetky » Lifestyle » Šport » Bikesharing na Slovensku je stále v plienkach: K Bratislave, Prievidzi a Kežmarku sa pridáva Trnava

Bikesharing na Slovensku je stále v plienkach: K Bratislave, Prievidzi a Kežmarku sa pridáva Trnava

Bikesharing na Slovensku je stále v plienkach: K Bratislave, Prievidzi a Kežmarku sa pridáva Trnava

Zdroj: Facebook

#Bikesharing je systém komunitného využívania bicyklov. Ide o skvelý spôsob transportu po meste, ktorý šetrí životné prostredie, pre používateľa je finančne nenáročný a komfortný, firmám zase ponúka priestor na reklamu, z ktorej sa následne platí údržba bicyklov. Bicykel si jednoducho požičiate v stojane na jednom mieste, vrátite ho niekde inde. Aspoň tak to vyzerá v mestách ako Viedeň, Londýn, Varšava alebo Berlín.

Na Slovensku sa systém verejných bicyklov rozbieha veľmi pomaly, skôr ide o aktivity nadšencov, ako o zásahy zhora. Najnovšie sa k niekoľkým mestám pridala Trnava a dopĺňa tak Prievidzu, Kežmarok a istým spôsobom aj Bratislavu. K týmto mestám by sa mali pridať tiež Nové Zámky a to už budúci rok.

Trnavské Zelené bicykle

V Trnave môžu bicykle využívať študenti miestnych vysokých škôl za symbolický poplatok – na semester alebo celý rok. V obehu je 35 bicyklov zelenej farby, ktoré dobrovoľníci zo študentskej organizácie KOLOKOLO zbierali prevažne od starších ľudí a prerábali do prevádzkového stavu, a tiež 40 bicyklov – dar od magistrátu Trnavy. Pokiaľ ste teda študentom v Trnave, je možné sa zaregistrovať na stránke projektu a využiť takúto možnosť za desaťeurový poplatok na semester.

Zelený bicykel v Prievidzi

Zdá sa, že najviac sa západnému štandardu bike sharingu približuje Prievidza. Tam je k dispozícii stovka bicyklov a 30 stojanov, z ktorých je možné bicykle brať a vracať. Bicykle je možné rezervovať pomocou smartfónu a cena za ne je ozaj symbolická. Polhodinka stojí 49 centov, mesačný paušál necelých 5 eur.

Žlté bicykle v Kežmarku

Ďalšie mesto, v ktorom sa nadšenci z občianskeho združenia Vlk, ktorý nikdy nespí rozhodli rozbehnúť bikesharing je podtatranský Kežmarok. Tam je v obehu momentálne dvadsať žltých bicyklov, z ktorých desať je upravených starších kúskov, desať pribudlo od sponzora. V meste je niekoľko staníc, kde si môžete bicykel požičať, ak ste registrovaný na stránke projektu. Ceny sú takmer totožné ako v Prievidzi a projekt má na budúci rok veľké plány, keďže mu tento rok vyšla aj crowdfundingová kampaň.

Komunitné biele bicykle v Bratislave

Ak sa o bike sharingu hovorí ako o komunitnej záležitosti, asi najdoslovnejšie to funguje v Bratislave, kde existuje možnosť požičať si biele bicykle od združení Cyklokoalícia a Cyklokuchyňa. Registrácia online je však podmienená spätnou pomocou pri projekte. To môže byť čokoľvek od pomoci s údržbou bicyklov až po programovanie a prácu na aplikácii. Dôležitý je v tomto prípade osobný kontakt. Ide rozhodne o zaujímavý projekt. No zatiaľ to vyzerá tak, že skutočne verejné bicykle, dostupné pre všetkých, nebudú v Bratislave dostupné ešte nejaký čas.

Autor: #Filip