Americký producent KSHMR spája dokopy psychtrance a indické prvky: Jeho hudba rozpráva príbehy

Foto: Instagram kshmr

#Opäť tu máme ďalšieho skvelého producenta z oblasti elektronickej hudby. KSHMR, vlastným menom Niles Hollowell-Dhar, je americký DJ pochádzajúci z Kalifornie. Jeho korene však siahajú až do Indie. Jeho otec sa presťahoval z Indie do Berkeley, mesta v Kalifornii, aby mohol študovať ekonómiu. Tu sa neskôr narodil aj Niles, konkrétne 6. októbra 1988.

Indické korene nezaprie

Napriek tomu, že celý svoj život prežil v Amerike, 31-ročný hudobník je na svoje indické korene nesmierne hrdý a rozhodol sa nimi inšpirovať aj v hudbe. Jeho tvorba sa radí do kategórie big room house až psytrance, žáner, ktorý sa zrodil na konci deväťdesiatych rokov práve v Indii. Typické sú preň výrazné basové beaty, bubny či syntetické hudobné nástroje. Do tejto kategórie spadajú aj hudobné mená ako Astrix, Simon Posford, Deadmau5 či Tristan.

Rok zlomu

Od roku 2006 pôsobil v skupine Cataracs s hudobným skladateľom Davidom Singer-Vinom. Spoločne vyprodukovali známe hity ako Like a G6 či Bass Down Low. V roku 2014 sa však separoval a už vytvára hudbu sám. Vytvoril si súčasnú prezývku KSHMR, najmä podľa indického štátu Kashmir, ktorý je jeho srdcu veľmi blízky, a začal tiež spolupracovať so svetoznámym vydavateľstvom elektronickej hudby Spinnin‘ Records, kde mu vyšiel prvý song s názvom Megalodon. 

https://www.instagram.com/p/BomipnjhDtV/

Hudba, ktorá rozpráva príbeh

Ako to už u väčšiny známych producentov elektronickej hudby býva, svoje skúsenosti chcú odovzdávať mladším. Často zakladajú vlastné vydavateľstvá, ktoré produkujú hudbu známym
DJ-om, ale aj úplným začiatočníkom. Ani KSHMR nebol výnimkou a v roku 2017 si založil Dharma Worldwide. Cieľom je produkovať hudbu, ktorá rozpráva nejaký príbeh. Súčasťou vydavateľstva sú napríklad aj Maurice West, No Mondays, PadéDimatik, Mariana BoJDGSNAILS, ale aj JETFIRE, MARNIK, YVES V či DROPGUN.

Prostredníctvom svojho vydavateľstva KSHMR vydal množstvo piesní známych po celom svete. Medzi ne patria songy ako SHIVA, na ktorej spolupracoval s Marnikom a The Golden Army. Táto pieseň sa žánrovo radí práve do psytrance. Ďalej to boli piesne ako Islands, Underwater, Festival of Lights, No Regrets, Devil inside me, Doonka či House of Cards.

https://www.instagram.com/p/Bg5t8eQBxad/

Dáva priestor začínajúcim producentom

Aby KSHMR predstavil produkciu svojich DJ-ov vo vydavateľstve Dharma Worldwide, začal vydávať hudobné mixy na YouTube s názvom Welcome to Dharma. Súčasťou sú samozrejme nové talenty, ktoré s ním podpísali zmluvu. Mnoho ľudí mu posiela svoje piesne a chcú s ním spolupracovať. Keďže nebolo možné, aby spolupracoval s toľkými ľuďmi naraz, vytvoril pre nich platformu, kde mohli svoju hudbu vydávať.

Pred šiestimi rokmi KSHMR začal vydávať aj hudobné série, najmä na SoundCloude, Mixcloude alebo YouTube, ktoré nesú názov Welcome to KSHMR. Vďaka nim predstaví fanúšikom svoju hudbu aj nové piesne interpretov, ktorí sú súčasťou jeho vydavateľstva. V súčasnosti vyšla už ôsma séria, vychádzajú približne raz ročne alebo raz za dva roky.

Avicii bol pre neho vzorom

KSHMR je jedným z tých producentov, ktorý si plnia svoj sen. Najviac inšpirácie mu v hudbe prináša DJ Tiësto, Showtek, Porter Robinson či BT. Vďačný je aj Aviciimu, ktorý ho povzbudil, že do svojej hudby musí dať v prvom rade celú svoju dušu. „Nikdy nezabudnem na to, že Avicii zahral moju pieseň Jammu na jednej zo svojich show, pričom nezabudol poznamenať, ako veľmi sa mu tento song páči, čo mi dosť zaimponovalo. Bol som na túto pieseň veľmi pyšný,“ tvrdí KSHMR v jednom z rozhovorov.

Šikovný producent je vzorom pre mnohých hudobníkov. Jeho jedinou túžbou je však to, aby jeho hudba zanechala niečo v spoločnosti, pomáhala druhým ľuďom a robila ich šťastnými.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame