Alkoholici a feťáci v športe: Najväčšie hviezdy, ktoré prerazili aj so svojou závislosťou

commons.wikimedia.org

commons.wikimedia.org

#“Nie je pekné, keď športovci pijú, ale je pekném keď alkoholici športujú“ zvykol hovorievať jeden starý pán u nás v krčme. Bol alkoholik, takže asi vedel o čom hovorí. História sa mnohokrát nepýta na to, akým spôsobom športovci svoje úspechy dosiahli. História si pamätá iba víťazov. Týmto ľuďom však ich alkoholové a drogové excesy pomaly ruinovali kariéru a iným zase chľastanie pred zápasmi očividne pomáhalo. Či už patrili do jednej alebo druhej skupiny, jedno je u nich isté: Stali sa legendami a pamätať si ich budeme navždy vďaka výkonom na ihriskách aj mimo nich.

Dennis Rodman

Hviezda NBA, Dennis Rodman mala talent od Boha na to, aby strieľala koše. No mala pri sebe aj večného démona – alkohol. Podstúpil niekoľko protialkoholických liečení, no od pohárika nikdy neušiel ďaleko. Jeho životným výkonom bol alkoholický trip do Severnej Kórey (áno, tej komunistickejň) a stretol sa s jej nesmrteľným vodcom Kim Čong-Unom. Pri stretnutí mu povedal nesmrteľnú vetu: „Máš vo mne priateľa na celý život.“ Veru, lepšiu spoločnosť na párty ako Rodmana by Kim hľadal veľmi ťažko.

Theo Fleury

Pozor, nemýľte si ho s iným hokejistom, brankárom Marcom Andrém Fleurym. Kanaďam Theo si urobil dobré meno v NHL najmä v klube Calgary Flames. Patril medzi najmenší hráčov svojej generácie. No v drogách bol velikánom. Tak, ako väčšina mien z tohto zoznamu nemal najľahšie detstvo, dokonca bol v juniorskom veku obťažovaný svojim trénerom. Po zápasoch zvykol vybehnúť von so svojimi kamarátmi z ulice a kaliť až do rána. Nakoniec si priložil pištoľ k hlave, no spúšť nepotiahol. Poučil sa a teraz pomáha drogovo zavislým.

Diego Maradona

Futbalový kráľ z Argentíny. Od neho lepší bol už možno iba Pelé, preslávený sukničkár, ktorý vral spal s takmer tisíckou žien. No späť k božskému Diegovi. To, čo predvádzal na ihrisku nemalo v tých časoch obdoby. Dokonca vyhral aj titul majstra sveta vďaka slávnej božskej ruke. Najslávnejšie roky paradoxne nezažil v Barcelone, ale v Neapole, meste kriminálnikov. Tam sa pravdepodobne dostal aj ku drogám, z ktorých sa mu prášilo z nosa ako v zime v Tatrách. Kokaín mu však väčšina Argentínčanov odpúšťa a hráč je ich najväčším, dnes už mierne obéznym, miláčikom. Ako samotný Maradona nostalgicky hovorí vo videu: „Viete si predstaviť, akým hráčom som mohol byť bez kokaínu?“ Nevieme, Diego, a je to škoda.

Paul Gasgoine

Gazza, ako ho familiárne oslovovali jeho najbližší a celý svet zároveň, bol mužom dvoch tvárí. Na ihrisku dokázal predviesť neuveriteľný výkon, aby ho vzápätí potupil nemiestnym správaním prvotriedneho alkoholika. S fľaškou Johnieho Walkera pravdepodobne aj spával. Odborníci tvrdia, že sa mohol priradiť k legendám ako sir Bobby Charlton či George Best a Anglicko v ňom stratilo jedného z najlepších hráčov svojej generácie. Po ôsmich lajnách a nejakom tom poháriku chcel dokonca pomôcť britskej polícii dolapiť istého vraha v roku 2010. Polícia ho vraj k domu zabijaka nepustila okrem iného aj kvôli tomu, že Gazza mal celú tvár bielu od kokaínu.

Ron Artest

Stále aktívna legenda hrajúca po boku Kobeho Bryanta v Los Angeles Lakers. Priezviska Artest by ste sa však nahľadali na dresoch hráčov veľmi dlho. V roku 2011 si svoje meno zmenil na Metta World Peace (Metta je krstným menom a zvyšok je priezvisko). Dôvodom bol súdny proces, kde bol obvinený z domáceho násilia. Metta si nazrel do duše a rozhodol sa zmeniť svet. Keď bol mladší, bol známy aj tým, že si počas polčasovej prestávky rád uchlipkával z pohárika plného kvalitnej whiskey alebo inej dobroty. Dokonca si zarepoval v songu s názvom, ktorý sa dá preložiť ako „Henessy cez polčas“.

George Best

Stal sa jednou z prvých športových celebrít s problémom s alkoholom. Umrel v roku 2005 s poctami legendy svetového futbalu, ktorou naozaj bol. Kariéru urobil v Manchestru United a voľný čas trávil najradšej hraním biliardu. Neraz sa stalo, že nastúpil na zápas po prehýrenej noci. Vtedy kluby ešte svojich hráčov až tak nekontrolovali a podobne ako u Maradonu sa pri ňom núka otázka, čo všetko by bol schopný dosiahnuť, keby nepil ako dúha. Vďaka dlhým vlasom a dobrému štýlu obliekania bol úspešný u žien. Veľmi veľa žien. Raz sa na margo svojho života vyjadril: „90 % mojich peňazí som minul na ženy, pitie a rýchle autá. Zvyšok som premárnil.“ Očividne si ho vychutnal presne podľa jeho predstáv.

Jennifer Capriati

Je zrejmé, že muži majú v tomto zozname väčšie zastúpenie, čo o všeličom svedčí. No aj medzi ženami sa nájdu temné prípady. Asi najznámejšou búrliváčkou je tenistka Jennifer Capriati z USA. Medzi svetovú špičku patrila na prelome tisícročí, v roku 2001 bola dokonca svetovou jednotkou. Je typickým príkladom športovca, ktorému sa pri úspechoch v mladom veku zatočí hlava z popularity. Skúšala kradnúť, niekoľkokrát skončila na súde, bola punkerkou, pila a rada skúšala drogy. Nakoniec však z toho vyrástla a podarilo sa jej dokonca vyhrať Wimbledon.

Zdroj: complex.com, therichest.com, sportpesanews.com

Odporúčame