Ako zvládnuť vzťah na diaľku? Opýtali sme sa vzťahovej a sex koučky

sex koučka radí ako zvládnuť vzťah na diaľku

Sex koučka radí, ako zvládnuť vzťah na diaľku (Zdroj: GettyImages)

Zdravím,

máme s priateľkou vzťah na diaľku, okolie nás odsudzuje, no my sa s priateľkou ľúbime. Čo robiť, aby nám aj takýto vzťah vydržal?

Ivan (20)


#Nemôžeme pomôcť tomu, do koho sa zamilujeme. To sa jednoducho stáva. Podobne nemôžeme len tak vypnúť naše pocity, a to ani vtedy, ak sme od seba vzdialení stovky kilometrov. Vzťahy na diaľku sú náročné a buďme úprimní, niekedy fakt na figu. Čelíme výzvam, na ktoré ostatné páry nemusia ani myslieť, napríklad, ako dlho bude trvať, kým sa znova uvidíme a ako často by sme mali spolu hovoriť.

To neznamená, že je to nemožné, veľa párov urobilo vzťah na diaľku úspešným. Avšak treba mať na to herný plán, aby ste spolu zvládli výzvy, ktoré tento vzťah prináša. 

Potrebujete, aby ste sa spolu na niečo tešili

Jednou z vecí, ktoré zabíjajú vzťahy na diaľku, je neustála neistota. Tá nás núti blúdiť myšlienkami v otázkach, ako sú: „Stojí to všetko za to? Cíti to isté, čo predtým? Stretáva sa tajne s inými bez toho, aby som to vedel/-a?“

Preto pri fungovaní vzťahu na diaľku je dôležité mať vždy dopredu naplánované rande, na ktoré sa obaja tešíte. Obvykle to býva to, keď sa obaja uvidíte.

Robte spolu zábavné aktivity

Už dávno neplatí, že stačí, aby ste si spolu volali. Vďaka technológiám môžete spolu variť a vyskúšať nový recept (hm a čo tak nahé varenie? Naplánovať spolu filmový večer, zahrať online hry, dopriať si rannú kávičku cez video chat či prečítať tú istú knihu. Robte veci, ktoré máte radi obaja, prípadne získajte nové zážitky spoločne. To, že nie ste fyzicky na tom istom mieste, neznamená, že sa nemôžete spolu zabávať. Vytvorte si rituály, ktoré budú len vaše, buďte kreatívni.

Plánujte si rande a vážte si čas navzájom

Keď si dohodnite online rande, buďte tam načas a oblečte sa, ako keby ste sa šli s danou osobou stretnúť naživo. Ukazuje to, že si vážime druhú osobu a že nám na nej záleží. Takisto možnosť vedieť, kedy sa stretneme a že to obaja dodržíme, znižuje pocit vzájomnej neistoty. 

Rozprávajte sa, keď si máte čo povedať

Áno, komunikácia je základ, aby udržala silné partnerské puto. Otázka je, treba si vytvoriť pravidelnú rutinu, na štýl každý večer si voláme o 7, alebo urobiť komunikáciu viac dobrovoľnou, keď máme niečo, čo chceme s druhým človekom zdieľať? Je to na vzájomnej dohode, ja sa prikláňam k tej druhej možnosti, urobiť komunikáciu organickou. Často sa stáva, že rutina môže byť nútená, a nakoniec si nemáme čo povedať. 

Mali by ste sa spolu rozprávať, keď chcete, nie preto, že musíte. A ak to znamená, že pôjdete pár dní bez komunikácie, tak do toho. Ľudia sú predsa zaneprázdnení. A mať pár dní pre seba je vlastne celkom zdravé. Ešte pár tipov, keď sa spolu spojíte. Buďte tam, nestačí len rozprávať. Vypnite distrakcie a naozaj sa spojte s druhou osobou. Všetci vieme vycítiť či tam pre nás partner/ partnerka je a naozaj nás počúva, alebo jej v pozadí beží seriál.

 

Skúste si poznačiť do diára/kalendára, keď druhá osoba spomenie niečo dôležité, ako napríklad – zajtra mám dôležitý test alebo pohovor v práci. Nasledovný krátky text typu, „dnes ti držím palce“ alebo „ako to dopadlo?“ je jeden z tých malých krôčikov tak dôležitých pre budovanie vzťahu a pocitu, že sme tam pre nich.

Nezabúdajte na intímny život

Sexuálny život každého páru je iný, preto je dôležité zistiť, čo sa vám obom páči a čo funguje, keď ste od seba. Vytvorte si spolu zoznam, čo môžete urobiť, aby ste udržali iskru nažive na diaľku a urobte to! Posielanie sexy hlasoviek či skype sex? Výber je na vás!

Nastavte si pravidlá pre váš vzťah

To znamená pokryť, ako často očakávate, že budete v kontakte, ako často sa chcete/ budete môcť vidieť naživo (raz za mesiac? Každé 3 mesiace?), či (ne)budete randiť s inými ľuďmi. Niekedy tieto veci predpokladáme automaticky, ale nehovorenie o nich spôsobuje nedorozumenia.

Spoločné ciele v živote

Jedna vec, ktorá platí o všetkých vzťahoch je, že ak nerastú, umierajú. A rast je vo vzťahu na diaľku ešte zásadnejší. Musí existovať nejaký cieľ, ktorý spoločne dosiahnete. Musíte mať nejakú príčinu, ktorá vás spája (okrem toho, že sa len rozhodnete, že chcete žiť blízko seba v budúcnosti). V opačnom prípade sa pravdepodobne rozídete. Láska nestačí. Obaja musíte mať zosúladené životné vízie, spoločné hodnoty a spoločné záujmy. 

Uistite sa, že vzdialenosť je dočasná

Vzťah na diaľku nemôže prežiť bez nádeje. A aby existovala nádej, musí existovať možnosť, že jedného dňa budete žiť niekde spoločne. Stojí to za to? Je asi najčastejšia otázka, ktorú kladieme nielen sami sebe, ale zároveň nás ňou zahrňuje okolie. Prvá odpoveď by bola, určite. Vždy to stojí za to. Pretože aj keď vzťah nevyjde, naučíme sa veľa o sebe, o intimite a o záväzku.

Druhá odpoveď by bola, je to individuálne. Pretože, keď uviazneme vo vzťahu na diaľku, v skutočnosti nevieme, aké to je randiť s druhou osobou, máme len polovičnú predstavu o tom, aká je. Keď sú dvaja ľudia od seba, je príliš jednoduché navzájom sa idealizovať a romantizovať. Je príliš ľahké prehliadnuť dôležité rozdiely.

Skutočný vzťah naozaj pochopíme až vtedy, keď v ňom sme, tvárou v tvár, dennodenne, keď spolu trávime príliš veľa času. Táto intimita nie je niekedy vášnivá, niekedy je nepríjemná, ale je to skutočná intimita, ktorá určí či vzťah vydrží.


Ak máš otázku, prípadne hľadáš podporu pri riešení problému týkajúceho sa sexuality, intimity a vzťahov, kontaktuj vzťahovú a sex koučku Simonu. Pokojne sa jej ozvi priamo na e-mail hello@simonamacorova.com, cez Instagram, alebo Facebook.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame