Jazdíš na tomto type auta aj ty? Pozor na špeciálne požiadavky

Pneumatika na aute v autoservise.

Poradíme ti, ako si vybrať vhodné pneumatiky na hybrid či elektromobil. Zdroj: Getty Images

#Autá s hybridným alebo čisto elektrickým pohonom môžu navonok vyzerať ako úplne bežné vozidlá so spaľovacím motorom. Vo viacerých oblastiach však nájdeme odlišnosti. Na to by si mal myslieť aj pri kúpe nových pneumatík. Pokiaľ chceš, aby tvoje auto fungovalo čo najefektívnejšie a najbezpečnejšie, všímať by si si mal hlavne tieto dôležité parametre.

V čom sú hybridy a elektromobily špecifické?

Elektrifikované pohony v autách majú množstvo výhod, ale aj pár negatív. Jedným z najväčších je hmotnosť. Len na ilustráciu – Peugeot 208 so základným benzínovým motorom má prevádzkovú hmotnosť 1 055 kg, no jeho elektrická verzia váži až 1 530 kg. Na zvýšenie hmotnosti vplývajú najmä batérie. Niekoľko kilogramov navyše však pridáva aj samotný elektromotor s potrebnou elektronikou.

Druhým veľkým špecifikom elektrických a hybridných vozidiel je, že maximálny krútiaci moment motora je dostupný prakticky od nulových otáčok. Vďaka tomu dokážu z miesta vyštartovať oveľa rýchlejšie ako rovnaké autá s obyčajnými spaľovacími motormi. Pri jazde takmer vôbec nepočuješ motor, najväčší hluk pochádza z pneumatík a zo vzduchu, ktorý obteká karosériu pri jazde.

Čo by mali spĺňať pneumatiky na elektrické a hybridné autá?

Iný priebeh krútiaceho momentu, vyššia hmotnosť či tichá prevádzka – to všetko sú veci, ktoré priamo súvisia aj s pneumatikami. Práve na to by si sa mal zamerať pri ich kúpe.

Schopnosť preniesť vysoký krútiaci moment motora na vozovku

Pre vysoký krútiaci moment dostupný už od nulových otáčok sa pneumatiky elektrických a hybridných áut opotrebúvajú rýchlejšie. Preto je dôležité voliť modely vyrobené z odolnej zmesi, ktoré budú zvládať takúto záťaž.

Vhodnou voľbou môžu byť napríklad pneumatiky PremiumContact™ 7, ktoré majú na bočnici označenie EV a sú prispôsobené na elektromobily. Zabezpečujú účinný prenos výkonu na vozovku, vyznačujú sa vynikajúcou priľnavosťou a zároveň majú dlhú životnosť.

„Hraničným faktorom pre výmenu pneumatík za nové by mala byť úroveň opotrebovania, ktorú stanovuje legislatíva. Ako často, závisí hlavne od spôsobu jazdy šoféra. Naše zákony presne nevymedzujú, aké staré pneumatiky je možné používať. Väčšinou však motoristi menia pneumatiky raz za 4 roky v závislosti od počtu najazdených kilometrov,“ povedal komunikačný manažér spoločnosti Continental Roman Moško.

Continental.
Model pneumatík PremiumContact7. Zdroj: Continental

Zameraj sa na čo najnižšiu hlučnosť

V elektrickom alebo hybridnom aute tvorí valenie pneumatík jednu z najvýraznejších zložiek hluku, pretože absentuje hluk z motora. Ak sú pneumatiky príliš hlučné, zbytočne narušia tvoj komfort na palube. Z tohto pohľadu hodnoty hluku uvedené na EÚ štítku nie sú tie najdôležitejšie, ale skôr optimalizácia výrobcu v oblasti vnútorného hluku.

Najvýznamnejší výrobcovia preto ladia dezén z pohľadu vyžarovania hluku dovnútra vozidla. Jednou z technológií na trhu pre znižovanie hluku vo vnútri vozidla je ContiSilent, ktorá dokáže znížiť nízkofrekvenčné vnútorné hluky až o 9 decibelov. Preto je čoraz viac dopytovaná od výrobcov elektromobilov do prvej výbavy (Tesla, Land Rover, Volvo).

Zvládanie vyššieho hmotnostného zaťaženia

Konštrukcia pneumatiky by mala byť prispôsobená tak, aby dlhodobo odolávala vyššej hmotnosti vozidla. Dôležitú úlohu v tomto smere zohráva najmä bočnica. Pneumatiky s hmotnostným indexom XL sú špeciálne stavané na väčšie zaťaženie, ale v prvom rade by mal každý majiteľ presne nasledovať inštrukcie výrobcu vozidla.

Vydržia dlhšie a tvoje auto bude mať stabilnejšie jazdné vlastnosti, keďže pri manévrovaní sa nebudú tak výrazne deformovať. Ak ti záleží na čo najdlhšej životnosti pneumatík, riešením pre tvoje auto môže byť aj model UltraContact od ContinentalObsahujú špeciálnu zmes YellowChili a dezén je optimalizovaný na dlhý kilometrový výkon.

„Značka Continental ponúka vynikajúci jazdný výkon a excelentnú životnosť pneumatík ​testovaných v reálnych podmienkach​. Navyše dlhodobo dosahuje výborné výsledky v nezávislých testoch pneumatík.​ Sme lídrom v oblasti prvej výbavy, Continental obúva každé tretie nové auto v Európe​. Pre nás nie je nič dôležitejšie ako bezpečnosť. Je to naše​ poslanie, v ktorom nepoznáme kompromis. Naše pneumatiky sú skonštruované s nemeckou odbornosťou s použitím​ najmodernejších technológií a špičkových inovácií​,“ priblížil Roman Moško.

Continental.
Model pneumatík Ultra Contact. Zdroj: Continental

Pozor na priľnavosť pneumatiky

Vyššia hmotnosť auta spôsobuje predĺženie brzdnej dráhy a zhoršenie manévrovacích vlastností. Tieto nedostatky však môžu byť minimalizované práve kvalitnými pneumatikami. Model PremiumContact™ 7 s unikátnou zmesou RedChili skracuje brzdnú dráhu a zároveň zlepšuje ovládateľnosť na suchej i mokrej vozovke.

Výrobcovia na elektromobily či hybridy často obúvajú kolesá a pneumatiky, ktoré sú užšie, no zároveň majú väčší priemer. Cieľom takejto konštrukcie je čo najviac znížiť valivý odpor a zlepšiť aerodynamiku auta. Značka Continental ti ponúka široké spektrum rozmerov pneumatík, ktoré sú navrhované s ohľadom na elektrické vozidlá.

Na valivý odpor vplýva aj tlak

Pneumatiky s vysokým valivým odporom zvyšujú spotrebu, v dôsledku čoho skracujú maximálny dojazd elektromobilu alebo hybridu. Pri výbere si preto všímaj, aký valivý odpor má daná pneumatika. Čím je nižší, tým lepšie pre teba.

Na valivý odpor vplýva nielen samotná konštrukcia pneumatiky, ale aj tlak. Pravidelne ho kontroluj a dbaj na to, aby zodpovedal hodnotám, ktoré odporúča samotný výrobca auta. Známy výrobca Continental má v ponuke aj celoročný model pneumatík AllSeasonContact. Vo svojej triede majú dokonca najlepší valivý odpor, čo ti pomôže zvýšiť dojazd elektromobilu alebo hybridu.

Vyhraj nové pneumatiky!

Chceš aj ty na svoje auto obuť tie najlepšie prémiové pneumatiky, ktoré zabezpečia špičkové jazdné vlastnosti, maximálnu bezpečnosť a efektivitu pri každej jazde? Zapoj sa do jarnej súťaže so značkou Continental – Conti ide na zelenúZ mapy si vyberieš jeden ekologický projekt, zaregistruješ sa, zahlasuješ a automaticky si zaradený do losovania o hlavnú cenu – pneumatiky s technológiou ContiRe.Tex. Potom už len počkáš, či budeš práve ty šťastným výhercom.

Chcem vyhrať nové pneumatiky  

Continental.
Zapojte sa do súťaže a vyhrajte! Zdroj: Continental

Advertoriál pripravený so spoločnosťou Continental.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame