Monitor, ktorý zvládne home office aj nálož hier? Vieme, na čo sa pri výbere zamerať!

počítač

Výsledky boli poriadne tesné (Zdroj: Unsplash/Ali Zolghadr)

#Ak vlastníš stolný počítač, správny monitor je nepochybne jednou z najdôležitejších súčastí. Či už pracuješ z domu alebo si vášnivý hráč a tráviš za ním denne dlhé hodiny, jeho výber vôbec nepodceňuj. V kamenných elektrodomoch majú len zlomok z ponuky, ktorú nájdeš na internete. Rozhodli sme sa pre teba zjednotiť dôležité údaje pri výbere a kúpe, a predstaviť ti aj niekoľko zaujímavých modelov na každú príležitosť.


Keď je výkon dôležitejší než cena: Toto sú aktuálne najlepšie herné počítače na svete


Uhlopriečka, pomer strán a rozlíšenie

Možno si povieš, že tieto tri veci ťa zaujímajú najmenej. Sú to však údaje, na ktoré by si sa mal zamerať ako na prvé. Uhlopriečka sa meria v palcoch alebo v centimetroch. Štandardné notebooky majú 15,6-pacové obrazovky, k stolnému počítaču však nestačia. Zameraj sa skôr na 20 alebo 24-palcové obrazovky (pre gamerov odporúčame sa pozrie aj po väčších), ktoré pomôžu aj pri multitaskingu, aj pri hraní.

Pomer strán sa môže zdať ako zanedbateľná informácia. Dnešným štandardom je 16:9 alebo 16:10 (ktoré využívajú najmä Macy). Tieto pomery poznáš z televízii sú vhodné takmer na všetko. Ak pracuješ s dokumentami, odporúčame siahnuť po starej známej klasike 4:3, respektíve 5:4, ktorých je však na našom trhu ako šafranu. Vášnivým filmovým divákom zasa poradíme pozrieť sa aj po modeloch s pomerom strán 21:9.

Rozlíšenie je jedným z najdôležitejších parametrov monitora. Udáva, koľko pixelov (svetelných bodov) sa na tvojej obrazovke nachádza. Pri kancelárskych monitoroch do 24 palcov ti stačí Full HD, vďaka čomu ušetríš aj nejaké peniaze. Hráčom ale rozhodne nestačí. Investuj do 4K technológie, ktorá ti rozbehne všetky dostupné hry na plné detaily. Ak vlastníš RTX grafické karty, 4K monitory sú pre teba samozrejmosť.

Ak potrebuješ, ale nechceš dva monitory, kúp si jeden predĺžený
Ak potrebuješ, ale nechceš dva monitory, kúp si jeden predĺžený (Zdroj: Unsplash.com/YongGuang Tian)

Obrazové technológie

Pri samotných paneloch ešte chvíľu ostaneme. Ak si myslíš, že jas a kontrast nehrajú vo výbere úlohu, si riadne na omyle. Jas sa meria v cd/m2, respektíve v nitoch (obe údaje sú jedno a to isté). Bežne sa stretneš s 250 – 300 nitovými panelmi, ktorú úplne postačujú na kancelársku prácu. Gamerom a ľudom pracujúcim v presvetlených miestnostiach ale odporúčame siahnuť po 400 nitových paneloch. Pri kvalite farieb zohráva úlohu aj kontrast. Na prácu z domu ti postačí pomer 400:1, no hráčom a filmovým divákom poradíme rozhliadnuť sa aspoň po 1000:1, čo zlepší kvalitu a hĺbku bielej a čiernej.

Obnovovacia frekvencia hovorí o tom, koľkokrát dokáže monitor počas jednej sekundy prekresliť obraz. Štandardné 60 Hz monitory bohato postačia pre home office, hráčom však nie. Gameri musia hľadať výkonnejšie monitory s aspoň 120, resp. 144 Hz, aby dosiali 120fps (snímok za sekundu). Taktiež si daj záležať, akú farebnú hĺbku monitor ponúka. S RGB priestor musí dosiahnuť 100 % ak pracuješ so strihom, grafikou či úpravou fotiek a 10-bitové farby vedia zobraziť až miliardu farieb (oproti štandardným 16,7 miliónom). Grafici a strihači ich musia mať v povinnej výbave pre najrealistickejšie zobrazovanie farieb.

Hráči musia siahnuť po vyššiel obnovovacej frekvencii
Hráči musia siahnuť po vyššiel obnovovacej frekvencii (Zdroj: Unsplash.com/Alienware)

Dodatočné informácie

Dôležitou súčasťou výberu vhodného monitora je aj jeho konektivita. Na spomínané panely s náročným zobrazením farieb (10-bitové) potrebuješ DisplayPort, ktorým spojíš monitor s počítačom. Čo sa týka použitého materiálu, príliš sa naňho neupni. Oproti notebookom, pri ktorých odporúčame mať kovové aspoň šasi, s monitorom nehýbeš a neprenášaš ho. Ak nájdeš parádny model vytvorený z plastu, pokojne ho kúp – aj tak bude monitor stáť celé dni na stole a navyše ušetríš aj nejaké to euro.

V neposlednom rade ťa určite zaujíma aj spotreba energie. Pri obyčajných LCD paneloch sa výkon pohybuje medzi 30 až 40 W, no pri lepších obrazovkách so sýtejším farbeným priestorom táto hodnota vzrastie na dvojnásobok. Väčší rozdiel v cene energií spoznáš jedine vtedy, ak si na počítači niekoľko hodín denne.

Svetelné podmienky vedia poriadne potrápiš lacnejšie modely
Svetelné podmienky vedia poriadne potrápiš lacnejšie modely (Zdroj: Unsplash.com/Madison Yocum)

Tieto modely odporúčame zvážiť

Na slovenskom trhu aktuálne doslova dominuje Samsung. Aj keď sme sa rozhodli ich do nášho výberu zaradiť aj my, našli sme pre teba aj iné zaujímavé panely.

Štandard na home office

Ak nie si ochotný vyhodiť veľké peniaze za monitor, ktorý však potrebuješ k svojej práci, je tu pre teba série Dell S, prípadne Dell E. Ponúka modely od 24 palcov so vstavanými reproduktormi, HDMI konektorom a matným 75 Hz 250 nitovým monitorom. Ceny sa pohybujú od 100 eur.

Do každej kancelárie

Pri práci v presvetlených priestoroch si posvieť na monitory série f od HP. Ponúkajú v podstate to isté čo Dell, no sú o niečo úspornejšie a navyše majú 300 nitov, takže svetlo pre ne nebude problém. Taktiež ich nájdeš vo výpredajoch od 100 eur.

Pre náročných gamerov

Na hranie odporúčame sériu monitorov Samsung U. Majú vysoký jas 2500:1, 10-bitové zobrazenie farieb a vstavaný DisplayPort. Nevýhodou je jedine 60Hz. Modelová séria Samsung Odyssey G však disponuje až 165 Hz a rozlíšením 4K. Séria U stojí od 300 eur, za Odyssey G si oproti nej priplatíš asi stovku navyše.

Grafici a strihači

Dva modely odporučíme aj kreatívcom. Série Lenovo Qreator a Dell UltraSharp ponúkajú krásny 400 nitový IPS panel a kontrastom 1300:1. Poteší ťa aj 4K rozlíšenie, skvelé pozorovacie uhly a vstavený DisplayPort. Nevýhodou je jedine cena, za tieto kúsky totiž zaplatíš pokojne aj 700 eur.

Zdroj: hashtag.sk, heureka.sk
Odporúčame