Ako voliť vo voľbách do NR SR? Máme návod pre prvovoličov aj tých, čo si to potrebujú zopakovať

Foto: Freepik

#Či už sa chystáš tento rok voliť prvýkrát, alebo si chceš len osviežiť postup spred štyroch rokov, tento článok je určený presne pre teba. Dozvieš sa, kde a ako sa hlasuje, čo k tomu budeš potrebovať aj to, kedy sa dozvieme prvé výsledky.

Kedy sú voľby a kam prísť?

Voľby do NR SR sa konajú 29. februára 2020. Svoj hlas môže odovzdať môže každý, kto najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku. Môžeš voliť buď v mieste trvalého bydliska, alebo osobne požiadať o volebný preukaz, najneskôr však do 28. februára na príslušnom obecnom úrade. Volebné miestnosti bývajú zväčša na školách alebo mestských úradoch. Pokiaľ nevieš, kam presne máš prísť, poriadne si pozri schránku. Tam by si mal nájsť list s informáciou, kde presne je tvoj volebný okrsok.

Foto: Freepik

Ako hlasovať?

Volič/volička si musí so sebou zobrať občiansky preukaz, ak volí mimo trvalého bydliska, musí predložiť aj hlasovací preukaz.

  • Prebratím hlasovacieho lístka a obálky sa v zozname voličov podpíšeš.
  • Dostaneš listiny volebných strán, za plentou si vyber si jednu, ktorú chceš voliť.
  • Z vybranej strany môžeš zakrúžkovať maximálne 4 kandidátov.
  • Hlasovať môžeš taktiež len za stranu, nemusíš nikoho zakrúžkovať.
  • Ak zakrúžkuješ viac ako 4 kandidátov, bude hlas platný len pre stranu.
  • Listinu dáš do obálky a vhodíš do urny.

Čo ak som sa pomýlil?

O nový hlasovací lístok môžeš požiadať volebnú komisiu. Pomýlený, teda neplatný lístok im odovzdáš.

Čo spraviť s ostatnými lístkami?

Volič je záväzný ostatné hlasovacie lístky vhodiť do určenej schránky. V prípade vynesenia lístkov z volebnej miestnosti ti hrozí pokuta v hodnote 33 €.

Čo ak je volič zdravotne postihnutý?

V takomto prípade môže s voličom ísť za plentu aj iná osoba, avšak nemôže byť z volebnej komisie. Volič, ktorý sa z veľmi závažných zdravotných dôvodov nemôže v deň volieb dostaviť k urne, má právo požiadať obec alebo okrskovú volebnú komisiu o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky.

Foto: Marc Ryckaert/Wikimedia Commons

Kedy očakávať výsledky?

Volebné miestnosti sa zavrú o 22:00, potom sa začne spočítavanie hlasov. Väčšina (viac ako 50 %) hlasov zvykne byť sčítaná po 2-3 hodinách, úplne platné výsledky bývajú až ráno. Televízie však mávajú okolo 22:00 vlastne prieskumy, buď takzvané exit polly (ankety rovno robené s voličmi, ktorí vyšli z hlasovacej miestnosti), alebo prieskumy robené posledné dni pred voľbami.

Čo bude potom?

Víťazná strana bude poverená prezidentkou SR zostavením vlády. Bude musieť mať nadpolovičnú väčšinu kresiel v parlamente, čiže 76 kresiel. Vláda je potom povinná do 30 dní po svojom vymenovaní predstúpiť pred NRSR, predložiť jej svoj program a požiadať ju o vyslovenie dôvery. Ak tak parlament neurobí, zostavením vlády bude poverená ďalšia strana, ktorá sa bude snažiť nájsť nadpolovičnú väčšinu v koalícii.

Čo ak nikto vládu nezostaví?

V prípade, že nastane povolebný pat, teda nikomu sa nepodarí zostaviť vládu, budú predčasné voľby, ktoré však musí odhlasovať parlament s ústavnou väčšinou, teda 90 hlasmi. Dovtedy bude úradnícka vláda alebo zostane do predčasných volieb doterajšia vláda, ale v demisii. Úradnícka vláda pozostáva zo skúsených odborníkov, ktorých navrhuje prezidentka. Takejto vláde musí parlament tiež vysloviť dôveru.

Ak sa ti niečo nepáči, vieš to zmeniť teraz, v sobotu 29. februára medzi 07:00 a 22:00. Nájdi si pár minút a vhoď do urny lístok jednej zo strán, lebo potom už bude neskoro frflať.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame