Ako si Slováci pripíjajú? Sme skutočne vynaliezavý národ

#Asi ste si vo svojom živote pripili už stovky ráz, a tak vám ani nenapadne, prečo sa to vlastne robí. Kde sa vlastne vzal zvyk štrngania a prípitkov? Korene siahajú až do antiky, ale túto činnosť zdokonaľujeme aj v dnešnej dobe pri spoločných posedeniach s priateľmi.

Pre všetky zmysly

Štrngnutie je tu vraj nato, aby sme pri pití využili všetky zmysly. Zrak ocení farbu nápoja, čuch vôňu, dotyk tvar a materiál pohárika a chuť samotný jeho obsah. A čo sluch? Tomu je určený zvuk cinknutia skla.

Na zdravie znamená bez jedu

Ako to už pri niektorých zvykoch býva, nie je celkom jasné, kedy a prečo sme si vlastne začali štrngať. Aké je však jedno z najznámejších a najčastejšie opakovaných vysvetlení? Ľudia vraj týmto spôsobom dokazovali, že alkohol nie je otrávený. Pri horlivom štrngnutí, špeciálne vínom či pivom, totiž kvapky prelietavali z jedného pohára do druhého. Štrngalo sa teda silou. S touto legendou sa spája tiež pozdrav „Na zdravie“. Človek by totiž skutočne mal ostať nejaký čas zdravý, keďže sa v nápoji nenachádza nijaký jed. Nuž a samozrejmosťou je aj pohľad do očí.

Nezabudnite na správny nápoj

Jedu v pohároch sa dnes v pravom zmysle slova báť nemusíme. O to väčšiu pozornosť by sme však mali venovať výberu samotného alkoholu. O kvalitu v tejto oblasti našťastie nie je na Slovensku núdza. Skúsiť sa určite oplatí vodku Familia Premium. Tú v rodinnom liehovare Gas Familia v Starej Ľubovni vyrábajú z vysokokvalitnej pšenice a čistej vody tatranských prameňov. Skvelá chuť a ľudová cena z nej robí ideálny alkohol na príjemné štrnganie, ktoré ocenia nielen naše uši, ale aj chuťové poháriky.

GAS Familia

Ako štrngáme my?

Slováci si najčastejšie pri pripíjaní prajú zdravie, no pri ňom sa to ani zďaleka nekončí. Obľúbený je tiež pokrik „Do dna“, ktorý hovorí sám za seba. Z času na čas sa štrngá aj „na Herkula“. O čo ide? Bez toho, aby si pohármi cinkol každý s každým, si všetci štrngajú naraz, hlučne a s potrebným elánom. Tak ako v populárnom seriáli Herkules z 90. rokov, v ktorom oslavujú tohto antického hrdinu.

Alkoholová svätožiara

Pri prípitkoch i v štrnganí sme ako národ pomerne kreatívni. Možno aj preto, že si ho opakujeme pri každej runde. Dobrým testom, ako na tom po vypitom alkohole sme, je s pohárikom urobiť nad hlavou pohyb pripomínajúci akúsi svätožiaru. S každým ďalším to ide ťažšie a ťažšie. Obľúbené je aj pitie s prepletenými rukami, keď si do úst nenalievame alkohol sami, ale pomáha nám v tom náš parťák či lepšia polovička. Pri vodke sa to ešte dá, s pivom však musíme rátať, že časť z neho ostane na našom oblečení alebo na stole. Obľúbeným spôsobom pri pití piva zase je, že sa poháre dotknú najskôr hore, potom dole a nakoniec nimi buchneme o stôl.

A čo na to etiketa?

Treba však podotknúť, že odborníci na etiketu horlivé štrnganie príliš neoceňujú. Podľa nich by si nemali s pohármi ťuknúť pri stole všetci, ale len tí, ktorí stoja alebo sedia vedľa seba. Zároveň má ísť o decentné cinknutie. No my Slováci sme iní a náš temperament prináša rôzne nápadité spôsoby. Nech už sú dôvody štrngania akékoľvek, vytvárajú v nás pocit spolupatričnosti, ktorý je pri poháriku kvalitného alkoholu taký dôležitý.

Kvalitným alkoholom sa pripíja jedna radosť.
GAS Familia

Odporúčame