6 vecí, ktoré sme robili pred 20 rokmi a dnes sú dávno preč: Pamätáš si ich ešte?

#Dnes sa na chvíľu vrátime v čase o dve desaťročia dozadu. Vitaj v roku 1999. Možno si vtedy ešte nebol ani v pláne, možno si mal zopár mesiacov, či dokonca rokov. To však nie je dôležité. Oveľa zaujímavejšie je porovnať si, čo všetko sa za dvadsať rokov zmenilo. Čo bolo podľa teba bežné v roku kedysi, no dnes to v žiadnom prípade nie je štandardné?

Užívatelia otvorenej sociálnej siete Reddit sa podelili so svojimi skúsenosťami. Z niektorých pôjdeš do kolien aj ty, pretože fakt stoja za to.

1# Písali sme list Ježiškovi

Pred dvadsiatimi rokmi som sa nevedel dočkať Vianoc. Z katalógov som si vystrihoval obrázky hračiek, po ktorých som túžil. Spolu s rodičmi sme ich potom lepili na papier a písali sme list Ježiškovi. Neviem, či by sa dnes takýto môj počin stretol s rovnakým pochopením.

Photo by NeONBRAND on Unsplash

2# Nepozerali sme upútavky na filmy

Dnes, keď idem do kina, poriadne si prečítam recenzie na film, pozriem si trailer, spýtam sa (virtuálnych) kamošov a na základe toho sa rozhodnem, či ten film skutočne stojí za to. Pred dvadsiatimi rokmi som o tom mohol len snívať. Upútavku som mohol vidieť maximálne v kine pred premietaním. Malo to však niečo do seba, pretože každý film bol jedným veľkým prekvapením. Niekedy príjemným, inokedy nie.

3# Internet sme nebrali tak vážne

V roku 1999 mal prístup k internetu len málokto. Niektorí moji kamaráti trávili celé hodiny v internetových kaviarňach a ja som nechápal, čo na tom vidia. Keď som si založil svoj prvý e-mailový účet, bola to veľká vec. S prvými presurfovanými stránkami som pochopil, že internet môže predstavovať obrovské možnosti. Asi nikto vtedy netušil, že sa stane neoddeliteľnou súčasťou každodenného života a nielen nezvyčajnou zábavkou.

Photo by Markus Spiske on Unsplash

4# Sedeli sme menej pred telkou

Kedysi u nás telka nešla od rána do večera. S bratom som mal presne vymedzený čas, ktorý sme mohli stráviť v obývačke. Cez pracovný týždeň sme mohli pozerať iba krátku rozprávku pred spaním. Kto si ešte spomenie na Večerníček? Nemali sme satelit a neobmedzený prístup k rozprávkovým kanálom. A o nejakom Netflixe ani len nechyrovalo… Keď sa tak na to spätne pozerám myslím si, že to určite bolo na niečo dobré. Mali sme čas na skutočné dobrodružstvá, ktoré sa dejú, keď nesedíš doma pred televízorom.

5# Pretáčali sme kazety

Ak si mal svoj obľúbený film či rozprávku nahratú na VHS kazete, zakaždým, keď skončila, si si ju musel pretočiť na začiatok. Bola to otrava. Okrem toho sa časom veľmi opotrebovala, takže si si ju musel naozaj šetriť. To isté platilo aj o magnetofónových kazetách, ktorých pásky sa dokázali neskutočne zamotať. Ach, to boli časy!

pixabay.com

6# Museli sme volať z telefónnej búdky

Keď som sa náhodou zdržal s kamošmi dlhšie na ihrisku, prišiel čas zavolať rodičom. Niekedy som musel využiť všetky možné pátracie schopnosti, aby som našiel telefónnu búdku, ktorú ešte nerozmlátili vandali. Dnes už telefónne búdky z povrchu zemského takmer úplne vymizli.

A čo ty? Čo ťa dokáže fascinovať na predchádzajúcich dekádach? Budeme radi, ak sa s nami podelíš o svoje skúsenosti.

Zdroj: reddit.com
Odporúčame